Import fisier excel in saga

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
popag361
Mesaje: 80
Membru din: Mie Apr 15, 2009 12:00 am

Import fisier excel in saga

#1 Mesaj de popag361 »

Buna ziua,

Am intocmit in excel un fisier care contine datele din facturile de achizitie. Cum pot importa in saga un astfel fisier, astfel incat sa pot genera si lista din Saga NIR-uri si bonuri de consum?
Multumesc!

O zi buna!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Import fisier excel in saga

#2 Mesaj de balazse »

Nici cum, ai nevoie de un fisier dbf creat intr-un anumit fel pentru asa ceva.
Daca faci un export de pentru sectiunea "intrari" vei vedea cum trebuie sa arata.

chirana
Mesaje: 1
Membru din: Mar Apr 02, 2013 7:37 pm

Re: Import fisier excel in saga

#3 Mesaj de chirana »

Am dezvoltat o solutie pentru importul facturilor din Microsoft Excel in SAGA C.

Pentru a afla mai multe, accesati https://risksoft.ro/saga-import-excel/

Speram sa va ajute si va uram mult spor!
Echipa Risksoft

ferenta192
Mesaje: 335
Membru din: Mie Mar 09, 2011 10:22 am

Re: Import fisier excel in saga

#4 Mesaj de ferenta192 »

Recunosc că aș avea nevoie de această soluție propusă, vă apreciez pentru această inițiativă și vă doresc mult succes, însă eu, sincer, nu am curajul să mă RISK, până nu îmi dă undă verde colegul nostru de pe forum, SeptimiuV!Adică, până nu mă conving că nu dăunează în vreun fel datelor și programului SAGA...
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Import fisier excel in saga

#5 Mesaj de balazse »

Pentru FerentA192
Aplicatia in cauza, din ce reiese din prezentarea de pe site, creaza doar un fisier XML in baza datelor dintr-un excel, care ulterior se importa in program. Lucru care nu denatureaza cu nimic.
Acum poate ca o sa fiu putin rautacios, dar daca ai cunostinte mai "avansate" in excel, poti genera fisierul XML cu usurinta.

ferenta192
Mesaje: 335
Membru din: Mie Mar 09, 2011 10:22 am

Re: Import fisier excel in saga

#6 Mesaj de ferenta192 »

Mulțumesc BalazsE, dar nu m-ai convins! :P
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Import fisier excel in saga

#7 Mesaj de ovidiuo »

septimiuv: ".. daca va mananca pe undeva, puteti incerca !" .. hihihihihihihihiii !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Import fisier excel in saga

#8 Mesaj de balazse »

Pentru FerentA192
SeptimiuV in postarea de aici: https://www.sagasoft.ro//forum/viewtopi ... =8&t=45141, s-a referit la fisiere DBF si nu la XML.
O data ce fisierele sunt create conform mentiunilor din manualul de utilizare sau vezi fisierele exportate din program (atat in XML, cat si in DBF), nu ar trebui sa existe nici o problema, dar poate SeptimiuV ne ofera mai multe detalii in acest sens.

Din pacate la importul fisierelor XML nu se poate importa contul, ci doar din DBF.
Daca lucrezi cu clienti persoane fizice, la fisierele XML risti ca unii clienti sa fie importati gresit, mai exact acolo unde numele clientului este aceeasi cu unul introdus in trecut.

Pana la urma, dupa parerea mea, ar trebui ca echipa Saga sa vina cu inbunatatiri in ceea ce priveste importul din XML.
Poate la "iesiri" -> "import facturi..." s-ar putea introduce o noua optiune de import a facturilor pe baza unui fisier XML, prin care s-ar putea importa contul, precum s-ar rezolva si problema cu problemele cu acei clienti care au aceeasi denumire, dar adresa diferita.

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Import fisier excel in saga

#9 Mesaj de stroer1948 »

balazse scrie: Sâm Dec 21, 2019 11:26 am Acum poate ca o sa fiu putin rautacios, dar daca ai cunostinte mai "avansate" in excel, poti genera fisierul XML cu usurinta.
Cam complicat totusi. Daca ai timp si vrei sa intri in detalii, as fi recunoscator.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Import fisier excel in saga

#10 Mesaj de tomac »

@balasze, contul e rezolvat deja. Se poate importa.
Dacă în grupul <Linie> se adaugă
<PretVanzare></PretVanzare>
<Cont></Cont>
Se va importa și prețul de vânzare cu TVA inclus (bun la XML pentru intrări) și contul. La XML pentru ieșiri contul trebuie să fie unul, normal, utilizat în ieșiri.
De exemplu:
<PretVanzare>341.0000</PretVanzare> - setează prețul de vânzare la 341 lei
<Cont>371.2</Cont> - setează contul la 371.2
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Import fisier excel in saga

#11 Mesaj de balazse »

Multumesc pentru detalii, din pacate nu am regasit aceasta informatie in manualul de utilizare (poate ar trebui actualizat datele si acolo).
Oare s-ar putea gasii o solutie si pentru diferentierea clientilor cu aceeasi nume, dar cu adresa diferita? :mrgreen:

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Import fisier excel in saga

#12 Mesaj de stroer1948 »

Poate ar fi mai bine, daca s-ar implementa direct importul facturilor din Excel, pe modelul care exista deja "Import stocuri din fisiere" sau la productie.
Adica, se da un fisier Excel cu diverse coloane, gen Denumire furnizor/client, CUI, Data, articol 1, pret, cantitate etc. Se alege fisierul si utilizatorul isi alege coloanele corespunzatoare din fisier

Imagine

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Import fisier excel in saga

#13 Mesaj de balazse »

Ar fi o idee. Sunt curios daca ar reusi sa-l rezolve si dpdv tehnic (ca de obicei noi utilizatorii vrem de toate).

nicolauc
Mesaje: 30
Membru din: Mar Ian 19, 2010 12:00 am

Re: Import fisier excel in saga

#14 Mesaj de nicolauc »

pentru import facturi am rezolvat problema astfel, le import cu scanerul. nu folosesc excelul dar se poate face și așa.
am luat un Scanner Motorola symbol 2208, 195 Ron, programabil. din fișierul de la furnizor generez Barcode sau qr cu cod;cantitate;pret unitar. pe care când îl scanez, în saga, ecranul întrări, secțiunea de produse, generează o serie de acțiuni, simuland utilizatorul.
când scanează:
trimite către calculator alt+a,
tab pana la câmpul de cod,
scrie codul pana la ;
tab
tab
scrie cantitatea
tab
scrie preț per bucata
alt+s
asa am redus timpul de introducere le la 20-30 de min la 1-2, cât îți ia sa scanezi codurile

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Import fisier excel in saga

#15 Mesaj de balazse »

Sa recapitulam nitel.
Pe ce criteriu generezi codul de bare din fisierul primit de la furnizor?
Si cum programezi scannerul? Adica, il tiparesti pe o hartie, dupa care il scanezi?
Asta ii ok, daca ai un furnizor principal, dar ce faci cu restul furnizorilor?

Scrie răspuns