import si export date

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: import si export date

#16 Mesaj de tomac »

1. Importurile de nomenclatoare nu se validează. Se importă efectiv la apăsarea butonului de import.
2. Nu, nu asta înseamnă. Articolele sunt parte a nomenclatoarelor. Exportul de intrări exact asta înseamnă. Să exporte datele operate în ecranul intrări într-o anumită perioadă de timp. La fel al ieșirilor - exportul ieșirilor operate în ecranul ieșiri.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pafi018
Mesaje: 1
Membru din: Lun Feb 02, 2015 10:52 am

Re: import si export date

#17 Mesaj de pafi018 »

Buna,
as avea nevoie de ajutor pentru a introduce prin import de date urmatoarele :
1.nomenclator clienti
2.nomenclator furnizori
3.sold clienti/ facturi
4. sold furnizori / facturi.

toate informatiile le am in format excel.
nu am mai folosit pana acum Saga.
Multumesc

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: import si export date

#18 Mesaj de herganiec »

Intrati in programul Saga la <Diverse> <import> ap[asati <F1> si cititi despre import si structura fisierului de importare.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

marcui656
Mesaje: 63
Membru din: Mar Mai 17, 2016 2:26 pm
Localitate: Rm.Valcea

Re: import si export date

#19 Mesaj de marcui656 »

Cum am putea simplifica procesul de import date in cazul punctelor de lucru teritorial distincte?
Noi avem trei puncte de lucru. M1 si M2 se lucreaza pe acelasi calculator, dar sunt configurate ca societati diferite , iar la M3 se lucreaza pe un calculator separat. Tot in calculatorul de la M1 am configurat o firma denumita "general" , unde realizam zilnic importurile de la cele trei puncte de lucru.

Procedez in felul urmator: seara dupa ce dau transfer date din Market line si validare iesiri la toate magazinele, iau prin Team Viewer baza de date de la M3 si o import in "general", apoi salvez bazele de date de la M1 si M2 pe desktop si le import in general. Platile se fac centralizat, de aceea trebuie sa fac aceste operatiuni zilnic..dureaza mult si ma mai incurc in baze de date uneori. Exista vreo metoda mai usoara in cazul importurilor zilnice ( un buton magic :D de preluare automata din M1 si M2 in "general" si sa-mi ramana sa fac import doar din M3)?Banuiesc ca raspunsul este nu, dar totusi intreb.Multumesc! :)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: import si export date

#20 Mesaj de tomac »

Dacă aveți internet în toate locațiile și e bun, puteți trece pe client server. Aveți nevoie de un router VPN la sediu și conexiune prin vpn de la magazine la server. Așa orice se culege se vede instant și la sediu și la punctele de lucru. Se crează utilizatori cu drepturi de acces limitate în SAGA.
Altfel, nu există o altă metodă decât cea pe care o folosiți.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

marcui656
Mesaje: 63
Membru din: Mar Mai 17, 2016 2:26 pm
Localitate: Rm.Valcea

Re: import si export date

#21 Mesaj de marcui656 »

Am si internet si licente Saga pentru ambele calculatoare, doar ca am configurat fiecare magazin ca societate diferita si cu indice de filiala A-M1;B-M2;0-M3 (fiecare magazin are aproximativ 4500 de articole in nomenclator). Am incercat intr-o zi sa fac o conexiune vpn sa testez varianta aceasta, dar nu am reusit, trebuie sa ma mai documentez..

La modul de lucru client server , inteleg ca ar veni datele din M3 in firma M3 (in calculatorul de la M1) fara sa mai fie nevoie sa import baza de date, dar tot ar trebui sa fac import in firma denumita"general"?Daca trec pe client server si intr-o zi pica internetul , mai pot vinde prin Market Line ?
Prima data cand am configurat Saga , am facut pe calculatorul de la M1 o singura firma si doua gestiuni (era mai usor la transferuri), dar mergea foarte greu in Market Line , de aceea am hotarat sa le configurez ca societati diferite.Acum merge perfect Market Line, dar e dificil cu importurile.. si avand in vedere configurarile pe care le-am facut nu prea imi dau seama daca mai pot schimba ceva..
Multumesc!
:)

manuelav
Mesaje: 168
Membru din: Mie Noi 12, 2014 11:40 am

Re: import si export date

#22 Mesaj de manuelav »

Saga demo are posibilitatea de export date?
sau FGO gratuit?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: import si export date

#23 Mesaj de tomac »

SAGA exportă datele din meniul Diverse - indiferent că e vorba despre versiunea free sau cu licență. În versiunea free nu se pot restaura arhive din altă locație și nici arhive create cu versiuni diferite de program.
Din FGO se pot exporta lista facturilor, dar la nivel de antet - număr, dată, client, total fără TVA, TVA, total, zile scadență, sold, etc.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cacerovschia
Mesaje: 2
Membru din: Joi Iun 15, 2017 10:35 am

Re: import si export date

#24 Mesaj de cacerovschia »

Buna ziua, a realizat cineva un import de extras de cont de la o banca ? eu am incercat dupa ce ofiterul IT mi-a zis ca la Operatii > Jurnal de banca , in partea de sus ,ultima iconita este cu import extrase si se pot vizualiza bancile si fisierele ce pot fi preluate.... dar nu am reusit ,, nu apare lista cu bancile ... nu stiu de unde se acceseaza .. Rog o explicatie mai amanuntita ,,, multumesc ..

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: import si export date

#25 Mesaj de balazse »

Ai intrat la "operatii" -> "jurnal de banca" -> si te-ai pozitionat cu "mouse"-ul deasupra ultumului icon denumit "import extrase ...".
Daca vezi textul "import extrase" o sa vezi exact ce fisiere si care unitati se importa date:
Imagine

cacerovschia
Mesaje: 2
Membru din: Joi Iun 15, 2017 10:35 am

Re: import si export date

#26 Mesaj de cacerovschia »

Pana aici am ajuns si eu dar cum aleg fisierul ?cum trebuie sa scriu in fereastra care este fisier MT940/CSV ? eu am scris cont curent CEC Bank dar mi-a raspuns ca fisierul nu poate fi accesat probabil ca este deschis in alta fereastra ? Daca apas pe sageata in jos imi apar alte fisiere care le-am realizat ieri si azi ,, dar nu si cel de banca .. Practic,vreau extrasul pe luna martie ca acum e mai greu sa ajung la banca sa-l solicit .. Rog precizari mai clare multam

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: import si export date

#27 Mesaj de balazse »

Conform celor afisate ar fi trebuit sa primesti de la CEC Bank un fisier "cvs", care trebuia sa il salvezi local, iar dupa apasarea butonului "import extrase ..." iti apare fereastra unde trebuie sa te deplasezi la locatia unde ai salvat fisierul primit -> sa selectezi fisierul -> sa apesi pe "selecteaza".

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: import si export date

#28 Mesaj de septimiuv »

N-ai înțeles că omul vrea să ceară extrasul de la bancă prin intermediu Saga? :lol:

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: import si export date

#29 Mesaj de balazse »

Sincer, nu. :oops:

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: import si export date

#30 Mesaj de septimiuv »

Acum ai aflat. I-a chinuit ieri pe cei de la Saga de i-a omorât.

Scrie răspuns