import si export date

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
petcue650
Mesaje: 78
Membru din: Mar Ian 17, 2012 11:42 am

import si export date

#1 Mesaj de petcue650 »

buna seara
daca poate cineva sa ma ajute cu o parare legate de exportl si importul datelor.Am urmatoarea problema : la societate am instalat programul saga cu licenta numai pentru stocuri, unde se intrduc intrarile de materii prime, consumabile. Am creat articole pentru produse finite, si retetele aferente. Problema este ca vreau sa lucrez si acasa , independent de ce se lucreaza la birou , resectiv sa introd article noi pentru produse finite, retele aferente si raportul de productie zilnic. Daca imi iau baza de date la o anumita data prin zip arhiva, cum pot apoi sa completez baza de date de la servici cu ce lucrez acasa.Pot face export de articole ( le creez cu cod separat 2xxxxx), respectiv de retete si productie, astfel incat sa nu suprascriu. Sau poate ma ajutati cu o idee cum pot lucra altfel.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: import si export date

#2 Mesaj de herganiec »

cel mai usor, lucrezi totul intr-un singur loc, adica acolo la lucru. 90% din operatiuni se introduc acolo, intrari iesiri, incasari, stocuri.. mergi de 2-3 ori pe luna si introduci banca, faci salariile declaratiile si inchiderile de luna transmiti si gata.
apoi cand arhiva e gata o poti lua si restaura acasa pentru siguranta.

Ceeea ce doresti e destul de dificil. Import export zilnic.. nu iti recomand mai mult te complici.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

petcue650
Mesaje: 78
Membru din: Mar Ian 17, 2012 11:42 am

Re: import si export date

#3 Mesaj de petcue650 »

Stiu ca asa este cel mai ok, problema este ca trebuie sa ajung la zi s daca s-ar lucra pe 2 fronturi as scurta timpul

briac
Mesaje: 9
Membru din: Lun Feb 16, 2015 8:27 am

Re: import si export date

#4 Mesaj de briac »

Buna ziua,
Lucram la sediul firmei cu Saga, iar dupa terminarea inregistrarilor aferente lunii anterioare expediem fisierul obtinut prin "Salvare BD" catre firma de contabilitate, care, tot in Saga, restaureaza baza de date, face operatiunile necesare inchiderii de luna, ne returneaza baza de date cu luna precedenta astfel inchisa si noi o restauram la randul nostru.
Se pierd astfel inregistrarile lunii curente; unde gresim? exista vreo modalitate de a evita aceasta situatie?

Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: import si export date

#5 Mesaj de balazse »

Pentru PetcuE650
Incearca ca dupa ce ai terminat de lucrat la servici (pc1) faci o salvare de baza de date pe care il restaurezi la tine acasa (pc2) si lucrezi mai departe, iar in aceeasi zi cand ai terminat faci de la tine (pc2) o salvare de baza de date si transmiti prin e-mail sau cum doresti ca in urmatoarea zi inainte da incepe lucru la servici (pc1) sa se faca restaurarea.

Pentru BriaC
Bine ai venit pe forum!
Exista doua posibilitati:
- pana la restaurare a fisierului de la contabilitate nu faceti inregistrari in program;
- nu se preiau inregistrarile de la firma de contabilitate, iar ei doar preiau datele din perioada dorita (pe care nu au lucrat inca).

briac
Mesaje: 9
Membru din: Lun Feb 16, 2015 8:27 am

Re: import si export date

#6 Mesaj de briac »

Multumesc, BalaszE!
Pe moment lucram conform primei sugestii, cu neajunsul evident al lipsei relative de informatii in timp real; cea de-a doua idee are dezavantajul ca se lucreaza cu doua baze de date diferite.
Ma gandeam ca ar exista posibilitatea sa salvez cumva doar inregistrarile lunii curente, pe care sa le adaug dupa ce primesc si restaurez fisierul cu luna precedenta inchisa.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: import si export date

#7 Mesaj de balazse »

S-ar putea si cum ai mentionat, adica trimiti baza de date la contabil (ex: aprilie 2015), iar cand primesti inapoi datele sa faci o salvare de baza de date, pe urma faci restaurare de baza de date (de la contabil) si faci un import de date (din datele salvate anterior).
Important este sa fii atent si sa nu te incurci.
Atentie mare totusi cand faci import, aici va trebui sa reasociezi platile/incasarile cu facturile din perioadele precedenta pentru care s-a facut import (mai exact pentru toate facturile care s-au platit/incasat si sunt anterior lunii mai 2015).

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: import si export date

#8 Mesaj de herganiec »

... cu alte cuvinte vei lucra in plus.. la asocieri si iar poti incurca.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

briac
Mesaje: 9
Membru din: Lun Feb 16, 2015 8:27 am

Re: import si export date

#9 Mesaj de briac »

O sa incerc asa, multumesc BalaszE!

dinus895
Mesaje: 2
Membru din: Mie Apr 25, 2012 2:42 pm

Re: import si export date

#10 Mesaj de dinus895 »

Buna ziua,

Am o problema legata de importul de date: vreau sa apelez la importul unor facturi in valuta pentru ca sunt foarte detaliate si are foarte multe pozitii (peste 200).
Cum ma sfatuiti:
- sa fac un fisier xml sau dbf in care sa trec toate pozitiile aferente tuturor facturilor? (am importat o factura cu succes, dar cand vreau sa mai import inca una, nu mi-o aduce in fereastra de import);
- sa import cate o factura?
Sa muncesc ca Dorel si sa introduc cate o factura pe zi (facand doar asta) este exclus.
Multumesc mult.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: import si export date

#11 Mesaj de tomac »

Cum primiți acea factură? Pe hârtie, imprimată? Dacă da, să faceți un XML sau dbf e ca și cum ați introduce o factură manual. Vă poate lua chiar mai mult timp.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dinus895
Mesaje: 2
Membru din: Mie Apr 25, 2012 2:42 pm

Re: import si export date

#12 Mesaj de dinus895 »

O primesc si in format electronic (excel). O mai prelucrez putin sa ii adaug si taxele vamale si apoi sper sa gasesc o posibilitate sa o import in program. Adica, tot o verific in excel, dupa ce o finalizez ca si sume, sa gasesc o posibilitate sa o import...

manuelav
Mesaje: 168
Membru din: Mie Noi 12, 2014 11:40 am

Re: import si export date

#13 Mesaj de manuelav »

Am exportat/importat nomenclatoare (furnizori) dintr-o firma in alta firma. Cu toate acestea nu putem vizualiza importul in fisiere furnizori - este ca si cum nu s-a realizat, desi in fereastra de import se pot vedea furnizorii respectivi. Care este problema?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: import si export date

#14 Mesaj de balazse »

Bine ai venit pe forum!
Ai validat transferul?

manuelav
Mesaje: 168
Membru din: Mie Noi 12, 2014 11:40 am

Re: import si export date

#15 Mesaj de manuelav »

Multumesc si bine v-am gasit!
REvenind la probleme:
1.Nu are butonul activ pentru validare (doar butoane de vizualizare anulare si import).
Firma in care fac preluarile este noua fara inregistrari si ne trebuiesc analiticele deja create in alta firma..

2.Exportul intrarilor (facturi de marfa fara niruri) inseamna export articole? Pentru ca incercand sa fac exportul respectiv programul nu gaseste datele desi ele exista.

Scrie răspuns