Introducere retete

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
radud639
Mesaje: 10
Membru din: Lun Mar 09, 2015 8:57 pm

Introducere retete

#1 Mesaj de radud639 »

Buna ziua stimati colegi!
Lucrez de curand in SAga si pana acum nu am avut asa caz, si am nevoie de ajutor, pt.ca nu as vrea sa gresesc ceva.
Cum trebuie sa procedez sa fac reteta, caz, (zacusca) , si ce pasi trebuie sa urmez in program? pt.ca trebuie s-o si descarc din gestiune... e vb.de un azil de batrani unde am facut Nir-uri pt.materiile prime si am descarcat gestiunea pe bon de consum pana acum tot ce s-a consumat, dar la zacusca imi trebuie reteta. Firma nu e platitoare de tva.
Astept sfaturi.... Va multumesc din suflet

dragand554
Mesaje: 10
Membru din: Vin Ian 24, 2014 12:18 pm

Re: Introducere retete

#2 Mesaj de dragand554 »

La Fisiere alegi articole introduci articolul Zacusca = produs finit si salvezi.
Pozitionata pe art Zacusca sus in bara de meniuri clic pe butonul reteta si adaugi materiile prime care le contine reteta

radud639
Mesaje: 10
Membru din: Lun Mar 09, 2015 8:57 pm

Re: Introducere retete

#3 Mesaj de radud639 »

:D ok...multumesc din suflet...maine o sa incerc sa fac asta cand ajung la servici sa vedem ce iese...dupa aceea ca sa descarc zacusca fac bon de consum, nu? daca o scot la borcan din gestiune si reteta o fac tot pt.un borcan de zacusca, nu?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Introducere retete

#4 Mesaj de herganiec »

Reteta puteti sa o faceti 10 borcane ca daca faceti doar 6 programul calculeaza materia prima proportional pentru cele 6 care le produceri. (dar e mai usor la calculul cantitatilor, ex. sare, sau ulei, pt 1 borcan sunt cantitati ff mici asa ca calcualti la 10) iar restul face programul
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

radud639
Mesaje: 10
Membru din: Lun Mar 09, 2015 8:57 pm

Re: Introducere retete

#5 Mesaj de radud639 »

:roll: Dragi colegi m-am blocat... deci ...am facut reteta pt.un borcan de zacusca ...am facut productia, pt.150 borcane de zacusca... automat mi-a iesit bon de predare cu consumuri... dar acum vreau sa scot pe rand borcanele de zacusca, cand se consuma. Si nu am gasit cum. Sau trebuie sa fac rapoarte de productie saptamanal? si atunci nu aleg 150 borcane, ci 3 sau 5, cate s-au consumat? sunt in ceataaaa....Help!

radud639
Mesaje: 10
Membru din: Lun Mar 09, 2015 8:57 pm

Re: Introducere retete

#6 Mesaj de radud639 »

:roll: :roll: :roll:

strugarium798
Mesaje: 30
Membru din: Joi Sep 27, 2018 11:20 am

Re: Introducere retete

#7 Mesaj de strugarium798 »

Buna ziua.Va rog sa ma ajutati in ccea ce priveste introducerea in saga c a unei retete.Am creat 2 gestiuni, una global valorica pt.bar si una cantitativ valorica pt.restaurant.Cand intru pe Fisiere-Articole intoduc de ex.pizza, slectez produs finit, pretul de vanzare si salvez.Pana aici e ok, insa cand selectez butonul reteta si bifez gestiune restaurant( cantitativ valorica) nu imi da voie sa imi scriu ingredientele la denumire articol.Unde gresesc sau ce mai trebuie sa bifez? Va multumesc !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Introducere retete

#8 Mesaj de balazse »

In prima faza trebuie sa creezi acele materii prime pe care doresti sa le utilizezi, iar la retetar vei selecta acele articole.

renglem489
Mesaje: 9
Membru din: Joi Iul 06, 2017 12:00 pm

Re: Introducere retete

#9 Mesaj de renglem489 »

As dori cateva intrebari cu privire de contabilitatea la azil de la radud639 pe maill marianarengle@yahoo.com

Scrie răspuns