Forum SAGA

Aici ne tutuim, vorbim, ne imprietenim
Acum este Mar Noi 13, 2018 7:12 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
MesajScris: Mie Apr 25, 2018 2:50 am 
Neconectat

In programul de depunere declaratii din SAGA, voi cum procedati in situatia in care o declaratie depusa primeste recipisa cu eroare, caz in care trebuie redepusa.
Daca sterg declaratia eronata si o inlocuiesc cu cea buna, la index imi ramane acelasi numar si recipisa afisata in program este tot cea cu eroare, chiar daca am redepus.

Sus

MesajScris: Mie Apr 25, 2018 4:13 pm 
Neconectat

Dupa ce stegi declaratia, stergi din extensie indexul, dupa care generezi din nou declaratia.
O alta posibilitate este sa generezi din nou declaratia, iar la salvare sa ii modific un pic denmirea si il transmiti din nou.

Sus

MesajScris: Joi Apr 26, 2018 9:10 am 
Neconectat

cand faci noua declaratie ii adaugi (_1) in coada pentru a sti ce transmiti.
nu se rescrie peste declaratia cu erori.
dar cum ti-a generat la semnare fisierul (.xml) avand erori?
daca o declaratie este cu "erori" in recipisa nu depui rectificativa ci o depui ca declaratie normala

Sus

MesajScris: Joi Apr 26, 2018 2:03 pm 
Neconectat

Se valideaza fara eroari. Insa acestea apar in recipisa. Am 2 firme cu semnul & in denumire si la D112 imi da mereu eroare in recipisa, desi se valideaza corect.
Trebuie sa inlocuiesc eu manual in denumire semnul "&" cu "&", dar mai uneori uit si de acolo erorile.

Sus

MesajScris: Joi Apr 26, 2018 2:32 pm 
Neconectat

Corectează denumirea clienților sau furnizorilor în SAGA, nu în pdf.Și atunci se vor prelua corect!

Sus

MesajScris: Joi Apr 26, 2018 2:50 pm 
Neconectat

Este vorba de firma in sine, nu de clienti sau furnizori. Am incercat sa modific direct in SAGA, insa dupa aia imi apare in toate situatiile (balante, jurnale, op-uri) denimire firmei "A & B" in loc de "A&B".

Sus

MesajScris: Joi Apr 26, 2018 7:19 pm 
Neconectat

Pentru FerentA
Si atunci de fiecare luna inainte de a genera D.112 sa modifice denumirea in program?
Dupa parerea mea ii mai simplu daca ar modifica manual.

Totusi cel mai simplu ar fi daca echipa Saga ar crea o functie ca atunci cand genereaza fisierul pdf sau xml sa se exporte datele fara semne speciale.

Sus

Subiectul mesajului: Transmitere Declaratii ANAF
MesajScris: Joi Aug 02, 2018 11:07 am 
Neconectat

Am instalat programul Declarații ANAF oferit de SAGA care este foarte util pentru cei care au de transmis multe declarații.
Am următoarea problemă atunci când vreau să transmit, deși este introdus corect PIN-ul tokenului - pe care se află doar un certificat- primesc mesaj la conectarea cu serverul ”verificați PIN-ul introdus! The request was aborted Could not create SSL/TLS secure channel” Ce ar trebui să fac? PIN-ul sigur este introdus corect.
Vă mulțumesc.

Sus

MesajScris: Joi Aug 02, 2018 11:14 am 
Neconectat

Dati click dreapta pe iconita si selectati run as administrator si reluati transmiterea.

Sus

MesajScris: Joi Aug 02, 2018 1:01 pm 
Neconectat

nu este activ click dreapta pe iconiță. am intrat din nou în program Declarații ANAF așa cum mi-ați sugerat cu run as administrator, dar primesc același mesaj.

Sus

MesajScris: Joi Aug 02, 2018 1:06 pm 
Neconectat

cititi si pe aici:
https://forum.sagasoft.ro/viewtopic.php?f=8&t=39655&p=231786&hilit=Could+not+create+SSL%2FTLS+secure+channel#p231786

Sus

MesajScris: Joi Aug 02, 2018 4:59 pm 
Neconectat

M-a lămurit cu multă amabilitate dl Bogdan Soare, căruia îi mulțumesc respectuos.
Am intrat în aplicație și, fără să mai selectez certificatul, am dat direct transmitere online și a a funcționat.

Sus

MesajScris: Joi Aug 02, 2018 5:38 pm 
Neconectat

Da da. Așa fac si eu mai nou si merge acum. Nu are treabă antivirusul.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2