mutarea licentei SAGA pe un alt calculator

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
maneai946
Mesaje: 1
Membru din: Lun Aug 01, 2016 5:14 pm

mutarea licentei SAGA pe un alt calculator

#1 Mesaj de maneai946 »

cum se procedeaza pentru a muta licenta SAGA pe un alt laptop?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24126
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: mutarea licentei SAGA pe un alt calculator

#2 Mesaj de balazse »

Bine ai venit pe forum!
Citeste cele postate pe blog:
http://www.sagasoftware.ro/?p=1036

dobrei220
Mesaje: 15
Membru din: Mie Oct 16, 2013 10:09 am

Re: mutarea licentei SAGA pe un alt calculator

#3 Mesaj de dobrei220 »

buna ziua,

am citit postarea la link-ul trimis, dar am o dilema:
(intai va spun pasii pe care i-am facut)
-am facut copie de siguranta la directorul Saga (tot) si suplimentar la folderul Temp din computerul vechi,
-am instalat versiunea gratuita pe computerul nou,
-insa nu vreau sa preiau ”in bloc” toate firmele din calculatorul la care renunt (de ex.deoarece nu le mai tin contabilitatea ori au fost firme de test)

iata intrebarea:
as putea sa adaug doar firmele pe care le mentin (Denumire, CUI si J din ecranul configurare societati), validez preluarea balantei cu val.0 (pt a se activa) iar apoi restaurare date din alta locatie?

sau considerati ca este mai ”intelept” sa le preiau ”in bloc”, iar apoi sa sterg firmele pe care nu le mai tin /folosesc etc.

va multumesc anticipat pentru opinii!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24126
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: mutarea licentei SAGA pe un alt calculator

#4 Mesaj de balazse »

Oricare dintre optiuni se poate utiliza, doar ca la creare de unitati noi pierzi timp cu adaugare si restaurare, in plus daca te incurci cu baza de date atunci nu ii bine.

dobrei220
Mesaje: 15
Membru din: Mie Oct 16, 2013 10:09 am

Re: mutarea licentei SAGA pe un alt calculator

#5 Mesaj de dobrei220 »

se pare ca nu este posibila varianta de restaurare arhiva din alta locatie, primesc mesajul urmator ”aceasta optiune nu este accesibila in versiunea gratuita”...
deci va trebui sa le incarc pe toate, apoi sa sterg ceea ce nu folosesc.

am scris aici, pentru ca cei care se vor confrunta cu aceeasi dilema sa poata citi ulterior.

o zi buna tuturor!

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: mutarea licentei SAGA pe un alt calculator

#6 Mesaj de tobosv790 »

Daca vrei sa poti restaura sterge din folderul "SAGA C" fisierul:"free". Cand deschizi programul iti apare"cruciulita rosie". Restaurezi. Apoi recopiezi in folderul SAGA C din "RecycleBin" fisierul "free". Dar pastreaza si salvarea anterioara pe alt suport de memorie in cazul in care gresesti ceva.

dobrei220
Mesaje: 15
Membru din: Mie Oct 16, 2013 10:09 am

Re: mutarea licentei SAGA pe un alt calculator

#7 Mesaj de dobrei220 »

pt. tobosv790:

multumesc pt.hint
am incercat si asta, insa n-a mers (sau poate mai degraba mi-a fost putin teama sa continui)

cand am deschis programul, nu a aparut ecranul cu ”cruciulita rosie” ca sa merg mai departe cu restaurarea.
a intrat direct in meniul de actualizare (cel cu cod de identificare si codurile de actualizare)
si m-am oprit, deoarece am vazut ca era alt cod de identificare decat cel de pe contul meu de user Saga, deci m-am gandit ca daca accept, pierd 1 din cele 2 posibilitati de resetare coduri pe durata unui an, asa ca n-am riscat.

am repus fisierul ”free” si am verificat bazele de date ale firmelor. Pare ca totul este in regula.

voi merge pe varianta ”safe” cu transfer total, reset cod si stergere ulterioara rebuturi, chiar daca numerotarea firmelor va fi din 3 in 5 :)

va doresc spor in toate!

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: mutarea licentei SAGA pe un alt calculator

#8 Mesaj de tobosv790 »

Cu placere! Calea "batuta/cunoscuta" chiar daca este mai lunga sau mai laborioasa este cea mai sigura totusi! Spor la treaba!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24126
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: mutarea licentei SAGA pe un alt calculator

#9 Mesaj de balazse »

Pentru DobreI220
Mai sus regasesti un link de pe blog, citeste acolo despre mutare si cum obtii un nou cod.
Este normal sa nu poti face o restaure din alta locatie daca nu ai licenta, iar pana cand exista fisierul mentionat de TobosV790 pana atunci se considera ca nu ai licenta pe acel calculator.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: mutarea licentei SAGA pe un alt calculator

#10 Mesaj de tobosv790 »

E complicat.
Ultima oară modificat Sâm Mai 05, 2018 8:22 am de către tobosv790, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24126
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: mutarea licentei SAGA pe un alt calculator

#11 Mesaj de balazse »

Pana cand acel fisier este in folder nu se poate face restaurare din alta locatie.
Atunci cand instalezi versiunea free a programul acel fisier se creaza automat, dar o data ce l-ai sters si apare mesajul in cauza introduci codul de activare, dar daca ai mutat programul pe alt calculator atunci sau resetezi pe site codul de identificare sau trimiti un e-mail echipei Saga si iti reseteaza ei.

barona639
Mesaje: 19
Membru din: Lun Mar 14, 2011 11:06 am

Re: mutarea licentei SAGA pe un alt calculator

#12 Mesaj de barona639 »

Am mutat datele întocmai dar mi se cere să copiez soldurile din ultima balanța deci pierd total sume anterioare și nu știu cum o să fac bilanțul iar la salarii să scriu datele angajatului ca și cum aș lucra prima data in acest program deși sunt clientă saga de 11 ani. Ce am greșit sau ce trebuie să fac și nu am făcut. Mulțumesc anticipat!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24126
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: mutarea licentei SAGA pe un alt calculator

#13 Mesaj de balazse »

Daca discutam despre mutare program, o descriere este si aici:
https://www.sagasoftware.ro/?p=1036
Este posibil ca ceea ce ai facut tu a fost cele de aici:
https://www.youtube.com/watch?v=W7gfx93x2r0
Daca programul este instalat si ai nevoie de toate datele atunci poti sa faci o restaurare, vezi aici:
https://www.youtube.com/watch?v=e8ip0f2XYHo

barona639
Mesaje: 19
Membru din: Lun Mar 14, 2011 11:06 am

Re: mutarea licentei SAGA pe un alt calculator

#14 Mesaj de barona639 »

Multumesc am mutat datele pe un calculator mai performant s-a instalat ok dar cand vreau sa generez D112 din program nu apare PDF respectiv si nu numai la D112 ci la toate declaratiile si sunt disperata se inchide trimestrul. \eu zic ca am facut bine transferul daca am putut sa si lucrez si am inchis inclusiv decembrie 2020. Sa fie cumva vina acrobat reader ? Va rog mult sa-mi dati un sfat. cu cateva zile ianinte am listat fisa rol si se vedea perfect.Va multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24126
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: mutarea licentei SAGA pe un alt calculator

#15 Mesaj de balazse »

Verifica sa fie instalat Adobe Reader, pe care il poti descarca (daca nu il ai) de aici: https://get.adobe.com/reader/
Daca il ai, berifica asocierea fisierelor pdf cu Adobe Reader, vezi aici: https://www.sagasoft.ro//forum/viewtopi ... =1&t=28343

PS: Acest tip de actiuni nu este bine sa le faci in perioade aglomerate. ;)

Scrie răspuns