operari rapide client-server

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
neamtur
Mesaje: 65
Membru din: Mie Iun 30, 2010 12:00 am

operari rapide client-server

#1 Mesaj de neamtur »

Am intalnit urmatoarea eroare/problema:
- daca se emite in operari rapide un bon fiscal pe calculatorul server, iar ulterior se emite tot in operari rapide un bon fiscal pe calculatorul client, bonul emise dispare/sterge de pe calculatorul server
- in cazul in care se introduc produse in operari rapide in acelasi timp pe ambele calculatoare, pe bonul fiscal emis apar si produse introduse in operari rapide din alta locatie si de pe alta gestiune.

Aveti idee daca se poate corecta aceasta eroare? Mentionez ca se opereaza de pe utilizatori diferiti, iar Market-line nu reprezinta o solutie deoaerece acesta nu permite modificarea pretului de vanzare.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: operari rapide client-server

#2 Mesaj de balazse »

Doar din curiozitate. De ce nu folosesti MarketLine?

neamtur
Mesaje: 65
Membru din: Mie Iun 30, 2010 12:00 am

Re: operari rapide client-server

#3 Mesaj de neamtur »

Asa cum mentionam market-line nu permite modificarea pretului de vanzare. Avem peste 4000 de repere (piese care nu se vand cu regularitate) la care importatorul modifica des preturile si nu avem timp fizic sa le verificam cu ce avem in program. Se verifica si se modifica doar cand se vinde.

hucecd
Mesaje: 224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Tg Jiu

Re: operari rapide client-server

#4 Mesaj de hucecd »

MarketLine permite schimbare de pret vanzare. Dupa selectare articol se alege butonul Modific Date Articol Vandut ( Cel care se afla sub Bon nou), se modifica pretul si gata.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: operari rapide client-server

#5 Mesaj de tomac »

Asta dacă operatorul are acel drept. Altfel nu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns