Client-server

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
scortarum

Client-server

#1 Mesaj de scortarum » Mar Iun 12, 2018 9:30 am

Se poate ca, daca clientul meu (server) are o licenta Saga si mai multi utilizatori legati in retea, eu sa fiu client? Sau e obligatoriu ca toti utilizatorii de la firma sa aiba licenta? Mersi!

roncovf

Re: Client-server

#2 Mesaj de roncovf » Mar Iun 12, 2018 10:31 am

Cu Remote desktop nu-ti trebuie licenta

tomac

#3 Mesaj de tomac » Mar Iun 12, 2018 3:06 pm

Da, se poate să fii client. Dar numai dacă baza de date de la el e pe regim client-server.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.
Imagine

scortarum

#4 Mesaj de scortarum » Joi Iun 14, 2018 8:39 pm

Scuza-ma ca insist, dar chiar daca acolo la firma exista o singura licenta, celelalte 5 calculatoare fiind legate prin shortcut (fara licenta), eu, ca si contabil, pot fi client? Si poate lucra toata lumea fara probleme? Mersi!

stroer1948

#5 Mesaj de stroer1948 » Vin Iun 15, 2018 9:29 am

In varianta client-server, iti trebuie licenta pentru fiecare calculator (indiferent ca este client sau server).
Daca accesezi SAGA din retea, fara ca acesta sa fie setat in modul Client-Server, se poate accesa de mai multe calculatoare, fiind necesara o singura licenta (pentru server).

Din ce inteleg, aveti a doua varianta, asa ca puteti accesa prin shortcut, fara o licenta suplimentara, dar trebuie sa fiti legat la la reteaua lor, sa folositi o retea virtuala (VPN, Hamachi).
Este un coleg pe forum care va poate ajuta.
hucecd scrie:Pentru implementare Saga in varianta client server puteti apela la mine. Datele mele de contact le gasiti aici http://www.sagasoft.ro/distributie.php?judet=Timis

scortarum

#6 Mesaj de scortarum » Vin Iun 15, 2018 10:50 am

Iti multumesc!

tomac

#7 Mesaj de tomac » Vin Iun 15, 2018 11:03 am

Pe o bază de date și rețea standard ca asta, tu nu poți fi client decât dacă ești parte a rețelei locale. Printr-o rețea de tip VPN poți fi client, dar vei staaaaaa ....
Pe o bază de date client-server, nu se accesează programul din share ci pe fiecare calculator există instalat SAGA. Tu poți fi client și dacă ești în altă localitate dacă există o conexiune bună și stabilă la internet.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.
Imagine

Scrie răspuns