SagaC are virusi!!!???

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
nitum187
Mesaje: 75
Membru din: Mar Iun 18, 2013 4:44 pm

SagaC are virusi!!!???

#1 Mesaj de nitum187 »

Nu pot descarca programul, atat Firefox cat si GoogleChrome imi spune ca fisierul contine virusi:
Uite aici:
Fişiere ataşate
Foto 2
Foto 2
2.png (121.51 KiB) Vizualizat de 8583 ori
Foto 1
Foto 1
1.png (109.96 KiB) Vizualizat de 8583 ori
"Two things are infinite, the universe and human stupidity, and I’m not sure about the universe" - Albert Einstein

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: SagaC are virusi!!!???

#2 Mesaj de balazse »

A aparut aceasta problema de aproximativ 3 zile, dar daca apesi pe "open" se poate rula programul.
Ma gandesc ca problema provine tot de la Avast Antivirus care efectueaza scanarea, dar este posibil sa gresesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: SagaC are virusi!!!???

#3 Mesaj de tomac »

Nu, nu are.
Nici Chrome și nici Firefox nu spun asta. Spun că e posibil să fie un program potențial dăunător. Asta pentru că nu se face conexiune pe https ci pe http simplu.
Chrome blochează cu totul descărcarea, Firefox nu. Firefox dacă dai să meargă mai departe ăl descarcă.
Scanarea pe virustotal e evidentă. CMC e un antivirus de care nu am auzit și e singurul care dă rezultatul ăla. În rest niciunul.
Folosește Edge sau IE pentru descărcare. Sau Firefox, ignorând avertismentul.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: SagaC are virusi!!!???

#4 Mesaj de balazse »

Multumesc pentru informatii.

Avatar utilizator
nitum187
Mesaje: 75
Membru din: Mar Iun 18, 2013 4:44 pm

Re: SagaC are virusi!!!???

#5 Mesaj de nitum187 »

Asta este CMC, ca să vă faceți o idee: https://www.cmc.com.vn/en
Ar trebui trimis ceva, undeva ca false positive, altfel executabilul nostru va rămâne ... tot așa.
"Two things are infinite, the universe and human stupidity, and I’m not sure about the universe" - Albert Einstein

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: SagaC are virusi!!!???

#6 Mesaj de stroescud »

Opera ati incercat?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: SagaC are virusi!!!???

#7 Mesaj de tomac »

Știu ce este CMC.
E o prostie. Dacă e utilizat în România probabil are o cotă subunitară.
Nu e relevant.
Am semnalat la AVAST/AVG și nu doar eu. La AVAST (AVG că sunt la aceiași companie) au renunțat să mai actualizeze semnăturile. Eu aveam și licență de la ei. Le-am semnalat problema, le-am arătat că același antivirus pe virustotal.com nu detectează nimic și e anormal ca mie să-mi semnaleze. Mai mult dacă-l instalez zice că e ok.
Malwarebytes bloca și el la un moment dat. Am purtat conversații cu ei și le-am arătat rapoartele de pe virustotal - scanare de URL și scanare de executabile și au actualizat baza de date.
Kaspersky nu avea nici o problemă cu descărcarea de pe site sau instalarea programului. În schimb închidea forțat programul dacă făceai salvarea în altă locație cu bifă pusă pentru salvarea tuturor firmelor. Considera că e comportament suspect. Nu mi-au mai răspuns la mailuri când am cerut să-mi dea o altă soluție decât includerea la excepții.
Bitdefender nu avea nici o problemă cu descărcarea și instalarea. Nici cu executabilul. Doar modulul de firewall inclus în suita Total Security bloca accesul la portul 3050 și nu funcționa client-server. Orice setări de a permite trecerea de firewall erau inutile.
AVIRA Pro (pe care îl am eu de vreo 2 ani) și Free nu mi-au făcut niciodată probleme la descărcare/instalare sau rulare.
F-Secure - nu are probleme.
Windows Defender - nu are probleme decât dacă protejați un folder și încercați să descărcați în el sau dacă protejați folderul SAGA, caz în care normal nu permite instalarea acolo. Protejarea folderelor e o opțiune în versiunile noi de Defender.
Descărcarea de pe site se poate face cu Edge sau cu IE. Sau cu un download manager - eu folosesc FDM Portable de exemplu. Nu descarc din browser.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
nitum187
Mesaje: 75
Membru din: Mar Iun 18, 2013 4:44 pm

Re: SagaC are virusi!!!???

#8 Mesaj de nitum187 »

Este in regula. Eu nu am facut decat sa anunt. Asa este, sunt multe de discutat pe marginea la antivirusi... era o vreme cand era razboi... se detectau ca pericole unul pe celalalt.
Totuși este bine să fim atenți!!!
"Two things are infinite, the universe and human stupidity, and I’m not sure about the universe" - Albert Einstein

oprea 226
Mesaje: 40
Membru din: Joi Apr 30, 2009 12:00 am

Re: SagaC are virusi!!!???

#9 Mesaj de oprea 226 »

ati reusit sa descarcati noua versiune ? eu nu reusesc .

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: SagaC are virusi!!!???

#10 Mesaj de balazse »

Da, citeste mai sus, foloseste internet explorer.

curtaa344
Mesaje: 6
Membru din: Mar Ian 03, 2017 1:03 am
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Re: SagaC are virusi!!!???

#11 Mesaj de curtaa344 »

Eu am incercat sa fac actualizarea direct din Saga->Actualizare automata, dar Avast imi blocheaza rularea actualizarii, pe motiv ca e Malware.
Fişiere ataşate
Print Screen 190 Jul. 05.jpg
Print Screen 190 Jul. 05.jpg (57.64 KiB) Vizualizat de 8203 ori

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: SagaC are virusi!!!???

#12 Mesaj de tomac »

Dezactivați prostia aia de antivirus sau schimbați-l. Aveți opțiunea de a dezactiva temporar antivirusul sau de a adăuga la excepții domeniul www.sagasoft.ro și folderul SAGA.
Întrebați-i pe cei de la AVAST de ce antivirusul lor generează mesaje false.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
nitum187
Mesaje: 75
Membru din: Mar Iun 18, 2013 4:44 pm

Re: SagaC are virusi!!!???

#13 Mesaj de nitum187 »

Se poate descărca și instala fără prea mari eforturi... doar că, "trebuie să fii un pic mafiot"!!! :D
"Two things are infinite, the universe and human stupidity, and I’m not sure about the universe" - Albert Einstein

tatum
Mesaje: 459
Membru din: Lun Feb 07, 2011 12:00 am

Re: SagaC are virusi!!!???

#14 Mesaj de tatum »

Buna seara ,
Are cine eset nod32 ? Sunt porobleme si cu acesta ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: SagaC are virusi!!!???

#15 Mesaj de tomac »

Nu sunt probleme cu NOD32 din câte știu eu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns