chestiuni tehnice

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
picum
Mesaje: 3
Membru din: Joi Oct 06, 2016 1:05 pm

chestiuni tehnice

#1 Mesaj de picum »

va rog sa-mi spuneti daca , pot lucra pe leptop si pe calculator cu aceiasi licenta saga

va multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: chestiuni tehnice

#2 Mesaj de balazse »

Daca pe unul il folosesti ca si "server", iar pe celalalt te conectezi pe aceasta printr-o retea local, atunci poti folosi o singura licenta.

panaitv468
Mesaje: 13
Membru din: Lun Noi 04, 2013 10:11 am

Re: chestiuni tehnice

#3 Mesaj de panaitv468 »

Buna seara,
Am si eu o "problema" care a aparut la actualizarea ultimii versiuni...Constat ca antivirusul meu e de vina, Avast...Dupa mai multe incercari am reusit sa actualizez ultima versiune, dar mi-a "lasat in aer" o firma. Datele le vad, pot face o restaurare de baze de date sau fortare dar am si niste mesaje de felul "datele curente vor fi inlocuite".Pentru a nu strica mai rau, sfatuiti-ma cum sa procedez... Multumesc!

popescuv903
Mesaje: 106
Membru din: Mie Dec 05, 2012 12:30 pm

Re: chestiuni tehnice

#4 Mesaj de popescuv903 »

Buna ziua, mi se solicita baza de date a unei societati, iar administratorul nu doreste sa puna a dispozitie decat ultimii 5 ani, exista vreo posibilitate sa fac asta din program?
multumesc

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: chestiuni tehnice

#5 Mesaj de pomparaus »

Cine iti solicita baza de date?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: chestiuni tehnice

#6 Mesaj de herganiec »

nu exista posibilitatea.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

popescuv903
Mesaje: 106
Membru din: Mie Dec 05, 2012 12:30 pm

Re: chestiuni tehnice

#7 Mesaj de popescuv903 »

multumesc :(

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: chestiuni tehnice

#8 Mesaj de tomac »

Se poate.
Efectuați o preluare a bazei de date pe o firmă nouă, punând data de început ianuarie 2012 de exemplu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nitah
Mesaje: 342
Membru din: Joi Sep 22, 2016 8:51 am

Re: chestiuni tehnice

#9 Mesaj de nitah »

Buna ziua ,
Va rog frumos sa-mi spuneti cum procedez :
Am facut actualizare in SagaC si cand il deschid ,primesc mesaj : cod activare pt contabilitate este incorect .Am licenta valabila pana in sept 2022.

gheorghei642
Mesaje: 701
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: chestiuni tehnice

#10 Mesaj de gheorghei642 »

Copiere codul de activare din pagina " Licente " site-ul Saga si lipire (inlocuire pe cel incorect) in caseta de actualizare a aplicatiei.

nitah
Mesaje: 342
Membru din: Joi Sep 22, 2016 8:51 am

Re: chestiuni tehnice

#11 Mesaj de nitah »

Am incercat asa si nu se poate ,pt ca : Codul de identificare nu este acelasi din pag de licenta,desi am facut trecerea pe acest calculator .
In pag de Licenta ,la Saga PS ,este un Cod de identificare si la Saga C ,este alt Cod de identicare ,desi lucrez pe acelasi calculator.

gheorghei642
Mesaje: 701
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: chestiuni tehnice

#12 Mesaj de gheorghei642 »

https://www.sagasoft.ro/tutoriale-video ... EE4JRckkvk
Deschideti si urmariti cu atentie tutorial ( de pe la minutul 4.50.....>>>) apoi executati pasii mentionati in tutorial.
In concret, va trebui, la un moment dat, sa anulati (aveti buton, in pagina de licente) codul de identificate din pagina " licente " si sa treceti codul de identificare generat de calculatorul dvs.
Daca veti citi cu atentie cele descrise in tutorial si le veti executa in ordinea mentionata, sigur, veti reusi.

Scrie răspuns