Comasare foldere Saga

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
popag361
Mesaje: 80
Membru din: Mie Apr 15, 2009 12:00 am

Comasare foldere Saga

#1 Mesaj de popag361 »

Buna ziua,
Am urmatoarea problema: lucrez in saga in mai multe foldere, respectiv am unul in directorul C si altul in directorul D. As vrea sa comasez firmele intr-un singur folder.
Tocmai am reinstalat windows-ul si as vrea sa fac acum aceasta comasare.
Ma puteti ajuta cu o solutie, va rog?
Multumesc anticipat!

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Comasare foldere Saga

#2 Mesaj de prunam »

Sa zicem ca pastrati C:\SAGA C.3.0 si vrei sa mutati in el firmele din D:\SAGA C.3.0 :
1) va duceti in SAGA de pe C:\ si adaugati firmele pe care vrei sa le mutati din D:\SAGA C.3.0
2) in SAGA de pe D:\ mergeti la Administrare -> Intretinere BD -> bifati "Salveaza datele pentru toate firmele" -> apoi apasati "Start"
3) in SAGA de pe D:\ mergeti la Administrare -> Configurare societati -> si va notati pentru fiecare firma "CODUL" (fiecarei societati ii corespunde un cod - incepe de la 0001)
4) deschideti Windows Explorer -> D:\SAGA C.3.0\SALV_BD -> o sa vedeti foldere de la 0001 la 0050 sa zicem (depinde cate firme aveti in SAGA de pe D:\) ... intrati in primul folder, 0001 sa zicem - care corespunde firmei "FIRMA_DE_MUTAT SRL", sortati fisierele dupa "date modified" de la cel mai recent la cel mai vechi. Copiati fisierul zip (cel mai recent) de forma "06-09-2018_0.zip" pe Desktop. Tineti minte carei firme ii este asociat codul 0001 - este important !
5) deschideti SAGA de pe C:\ -> va mutati pe firma pe care doriti sa o transferati -> Administrare -> Intretinere BD -> Restaurare -> Restaurare din alta locatie -> aici faceti browse pana pe Desktop si selectati fisierul *.zip cu arhiva societatii "FIRMA_DE_MUTAT SRL" -> va cere cateva confirmari, dati OK si gata - ati mutat o firma !
6) urmati pasii 1-5 pentru urmatoarele firme pe care doriti sa le mutati; nu este dificil, dar trebuie un pic de atentie, organizare si cunostinte informatice de baza !
Bafta multa !

Scrie răspuns