Actualizare informatii furnizori platitori TVA la incasare

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
peterc582
Mesaje: 2
Membru din: Joi Dec 15, 2016 2:35 pm

Actualizare informatii furnizori platitori TVA la incasare

#1 Mesaj de peterc582 »

Buna ziua. Utilizez programul SAGA de 3 ani, cu rezultate excelente. Este un program foarte bine conceput, usor de utilizat si eficient. Totusi, am observat o deficienta legata de actualizarea informatiilor despre inregistrarea unor furnizori in scop de TVA, respectiv am constatat diferente intre informatiile preluate de SAGA si cele de la ANAF. Unii furnizori, de exemplu, figureaza la SAGA ca platitori de TVA / platitori de TVA la incasare, in timp ce la ANAF nu figureaza, sau figureaza ca radiati. Sau invers. De asemenea, am constatat ca, la unii operatori, SAGA nu poate furniza nici o informatie (denumire, adresa etc.), in timp ce pe Internet si la ANAF, acestia apar cu date complete. De aceea as vrea sa stiu, ca principiu, cum actualizeaza SAGA aceste informatii, cu ce frecventa si din ce sursa si daca nu s-ar putea incerca inlaturarea acestei scapari. Va multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Actualizare informatii furnizori platitori TVA la incasa

#2 Mesaj de balazse »

Cel mai bine trimite un e-mail echipei Saga, dupa care ne spui si noua.

peterc582
Mesaje: 2
Membru din: Joi Dec 15, 2016 2:35 pm

Re: Actualizare informatii furnizori platitori TVA la incasa

#3 Mesaj de peterc582 »

Am primit un raspuns nu prea concludent, cum ca sistemul Windows XP ar fi prea vechi si Internet Explorer nu poate descarca informatii de la ANAF. Dar atunci ar trebui ca verificarea sa nu functioneze de loc, ceea ce nu se intampla.

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Actualizare informatii furnizori platitori TVA la incasa

#4 Mesaj de prunam »

... acum nu vreau sa par rautacios, dar windows xp a fost lansat in 2001 - au trecut 17 ani de atunci; si masina o schimbi de 2 ori in 20 de ani, dar un computer (cu windows) -> cel mai amarat laptop de 15" cu windows 10 este 1.500 lei !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Actualizare informatii furnizori platitori TVA la incasa

#5 Mesaj de balazse »

Pentru PeterC582
Sunt de acord cu PrunaM ca ar trebui sa schimbi windows-ul la cel putin Windows 7.
De altfel, se pot gasii calculatoare second ("refurbished") cu licenta cu tot la pret rezonabil (nu neaparat este nevoie de laptop).

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Actualizare informatii furnizori platitori TVA la incasa

#6 Mesaj de prunam »

@balazse: refuz sa cred ca in 2018 un contabil (sau o firma - cat ar fi ea de mica) nu-si permite un laptop/desktop - care are deja windows 10 (cu licenta) instalat pe el.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Actualizare informatii furnizori platitori TVA la incasa

#7 Mesaj de balazse »

Eu am dat doar un exemplu, fiecare decide in continuare cum doreste sa procedeze.

Scrie răspuns