SPV ANAF

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

SPV ANAF

#1 Mesaj de scortarum »

Începând cu data de 21.02.2018 s-au publicat servicii WEB pentru accesarea funcţionalităţilor oferite de SPV.

Prin intermediul serviciilor web puse la dispoziţia utilizatorilor, se vor putea dezvolta aplicaţii independente (sau parte a celor de contabilitate/ERP), aplicaţii ce vor accesa serviciile oferite de SPV. Venim astfel în întampinarea societaţilor mari şi a persoanelor care au drepturi pentru foarte multe firme sau pentru mai mulţi împuterniciţi, oferindu-le o interfaţă mai facilă şi utilă pentru lucrul cu mai multe cui-uri, înlesnindu-le facilitaţile oferite de SPV. Pentru a utiliza acest serviciu web s-a dezvoltat un model de client pentru apelul serviciului, client disponibil la acest link.

Imi poate explica cineva ce inseamna asta?... ca de exemplu, poate un client de-al meu sa-si vada dosarul fiscal printr-o aplicatie, fara sa aibe semnatura electronica? Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25867
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: SPV ANAF

#2 Mesaj de tomac »

Nu, fără certificat digital nu va funcționa. Este același principiu de la programul de gestionare a declarațiilor fiscale.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns