Import clienti, articole,facturi din FACTURIS

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
manua916
Mesaje: 3
Membru din: Lun Dec 21, 2009 12:00 am

Import clienti, articole,facturi din FACTURIS

#1 Mesaj de manua916 »

Buna ziua. Am un client care factureaza in jur de 5000 facturi lunar ( 90% din clienti sunt persoane fizice). Utilizeaza pt facturare -FACTURIS. Facturile au fost introduse de mine manual- intr-un alt program contabiltate, pe stocuri. Datorita volumului mare de lucru, timp alocat,efort, am luat decizia sa schimb programul de contabilitate, m-am oprit la Saga C, cu conditia ca programul de facturare sa fie schimbat de catre client, respectiv sa foloseasca FGO.
Exista posibilitatea sa ma ajutati cu preluarea bazei de clienti, articole,facturi din Facturis, pentru lunile ian-martie? Clientul doreste transferul bazei de clienti- in totalitate
Din facturis se pot exporta facturile emise sub forma de dbf sau xml ( limitat ca numar intr-un export) dar codul de client generat este de forma 4111.nume persoana -in dbf, iar in xml-4111.cod client care este un nr generat la exportul catre saga( sau posibil un nr intern in Facturis care nu poate fi vizualizat)

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Import clienti, articole,facturi din FACTURIS

#2 Mesaj de septimiuv »

Întră în Saga în meniul diverse - import date și apasă tasta F1. O să se deschidă manualul de utilizare cu structura fișierelor care pot fi importate în Saga.
Odată importate în Saga se vor transfera și pe fgo.

hucecd
Mesaje: 224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Tg Jiu

Re: Import clienti, articole,facturi din FACTURIS

#3 Mesaj de hucecd »

Exista posibilitatea sa va ajutam cu preluarea bazei de date de clienti, Articole si facturi pe perioada ianuarie martie din Facturis in Saga.
Aveti datele mele de contact.

www.sagasoft.ro/distributie.php?judet=Timis
Ultima oară modificat Sâm Noi 06, 2021 3:34 pm de către hucecd, modificat 1 dată în total.

manua916
Mesaje: 3
Membru din: Lun Dec 21, 2009 12:00 am

Re: Import clienti, articole,facturi din FACTURIS

#4 Mesaj de manua916 »

Hucecd - Multumesc pentru ajutorul dat!
Sincera sa fiu nu credeam ca o sa pot ajunge in situatia sa nu mai introduc facturi- pozitie cu pozitie pe stoc. Importul in special de clienti din Facturis a fost foarte greu (foarte multe caractere speciale , introducere incorecta de catre operatori a datelor in program ) la care se adauga imposibilitatea de a obtine prin exportul din Facturis elemente corecte de legatura intre clienti-articole-facturi. Dar cu multa pricepere, hucecd a reusit !
Mai mult, hucecd a reusit sa ma ajute si cu importul incasarilor pt facturi in baza borderourilor primite de la toate firmele de curierat.( lunar 5000 facturi,5000 incasari, chiar si mai multe....Nu sunt erori , validarile se fac fara probleme.
Sper in continuare sa avem o colaboare buna. Multumesc!
recomand tuturor sa apelati cu incredere la el pt orice problema legate de baze de date

Scrie răspuns