Reinstalare Windows date pierdute

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
vieruc37
Mesaje: 27
Membru din: Vin Ian 29, 2016 5:55 pm

Reinstalare Windows date pierdute

#1 Mesaj de vieruc37 »

Am reinstalat Windows si persoana care a facut operatiunea nu a stiut de SAGA. Mi-a sters tot apoi a recuperat de undeva o baza de date cu inregistrari din 2016. 3 ani s-au sters. Mai pot salva ceva? Daca nu, descarc ultima actualizare si introduc soldurile la 28.02.2019 din balanta? Si cum fac asta?
Va multumesc pentru viitoarele raspunsuri

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Reinstalare Windows date pierdute

#2 Mesaj de stroescud »

Barim, ai instalat SAGA pe o alta partitie, nu pe partitia cu sitemul de operare?
Si salvarile facute inainte de actualizari trebuie facute tot pe o alta partitie, nu pe C-unde de regule vine windows..

vieruc37
Mesaje: 27
Membru din: Vin Ian 29, 2016 5:55 pm

Re: Reinstalare Windows date pierdute

#3 Mesaj de vieruc37 »

Da, acum sunt pe partitii diferite, dar ramane intrebarea unde introduc soldurile din balanta la 28,02,2019?

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Reinstalare Windows date pierdute

#4 Mesaj de stroescud »

Trebuie sa dai ca si cum ai avea o firma noua din februarie, introduci soldurile, si apoi incepi sa introduci/lucrezi cu actele pe martie.

vieruc37
Mesaje: 27
Membru din: Vin Ian 29, 2016 5:55 pm

Re: Reinstalare Windows date pierdute

#5 Mesaj de vieruc37 »

Multumesc. Ma gandisem sa-mi descarc programul pe alt calculator, sa folosesc reset, coduri si sa introduc firma noua cu soldurile initiale la 01.01.2019. Am invatat lectia! De-acu salvez tot.

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Reinstalare Windows date pierdute

#6 Mesaj de stroescud »

Si SAGA precum si salvarile pe alta partitie, eventual salvarile "arse" pe un cd/dvd multisession, ca sa scri de cate ori faci salvBD inainte de actualizari.

dragomirt
Mesaje: 109
Membru din: Mar Mar 31, 2009 12:00 am

Re: Reinstalare Windows date pierdute

#7 Mesaj de dragomirt »

Persoana care a facut reinstalarea este un ageamiu. Habar nu are de PC-uri. Nu asa se face. se intreaba ce ai de salvat si apoi faci reinstalarea. Daca nu s-a suprascris tot ai sanse de recuperare de date.. Sfat. salvati pe mediu extern zilnic. Un hdd extern costa 2-300 lei. recuperarea unei baze de date nu are pret.

Scrie răspuns