TVA

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
ichimi781
Mesaje: 7
Membru din: Mie Aug 03, 2011 9:47 am

TVA

#1 Mesaj de ichimi781 »

Buna ziua, am si eu o problema si nu stiu daca o pot rezolva. In urma unui control de la ANAF am aflat ca nu mai sunt platitor de TVA la incasare ci cu TVA normal, as vrea sa stiu daca exista vre-o posibilitate sa-mi pot recalcula TVA in noile conditii pentru anul 2018, cand era setat in operatiuni TVA la incasare.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: TVA

#2 Mesaj de balazse »

Poti sa detaliezi un pic ceea ce doresti?

ichimi781
Mesaje: 7
Membru din: Mie Aug 03, 2011 9:47 am

Re: TVA

#3 Mesaj de ichimi781 »

Vreau sa stiu daca in jurnalele de cumparari si vazari codul de la tva la incasare se poate transforma in tva normal pentru a genera noi jurnale si noi deconturi si sa pot face rectificative la acestea. Deconturile au fost depuse pentru 2018 cu sumele care ieseau din TVA la incasare, iar acum vreau sa le fac cum sunt corecte cu TVA normal

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: TVA

#4 Mesaj de balazse »

Nu se poate face ceea ce doresti.
Singura posibilitate ar fi sa creezi o firma noua, in care sa refaci totul, adica pentru toate documentele la care se schimba optiunea sa stergi platile si incasarile, sa devalidezi facturile sa scoti bifa si sa validezi din nou, dupa care reinregistrezi platile si incasarile.

Doar din curiozitate. Nu ai verificat daca ai depasit sau nu plafonul inainte de control?

Scrie răspuns