Lista avize neasociate

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
dragoiud
Mesaje: 3
Membru din: Joi Sep 23, 2010 12:00 am

Lista avize neasociate

#1 Mesaj de dragoiud »

Buna ziua,

Exista posibilitatea in SAGA de a emite o lista cu avizele neasociate (atat ptr clienti cat si ptr furnizori) ? In principal ma intereseaza avizele emise clientilor neasociate.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Lista avize neasociate

#2 Mesaj de fagarasa176 »

Situatii clienti-->Click pe clientul respectiv--> ultimul tab numit "Aviz de expeditie"
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

dragoiud
Mesaje: 3
Membru din: Joi Sep 23, 2010 12:00 am

Re: Lista avize neasociate

#3 Mesaj de dragoiud »

Multumesc, dar nu ma ajuta deloc. Unitatea ptr care lucrez emite in fiecare luna peste 100 de avize si se uita a se efectua si factura fiscala ptr ele din acest motiv nu cunosc clientul nefacturat si as avea nevoie de o lista globala
a avizelor neasociate.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Lista avize neasociate

#4 Mesaj de balazse »

Poate daca generezi o balanta pe o perioada mai mare, unde pui bifa la "analicita", la "analitice pentru conturile" pui bifa la "cu" si treci contul "418".
Astfel, la clientii unde ai sold stii ca exista aviz neasociat, iar daca te pozitionezi pe una dintre client si apesi pe butonul "vizualizare fisa cont selectat" (stanga-jos) si vezi care iesire nu s-a inchis.

Later edit:
Daca mergi la "situatie-listari" -> "situatie-clienti" -> te pozitionezi pe una dintre client si mergi la "avize de expeditie" -> iar in partea de sus-mijloc pui bifa la "toate" (atentie sa nu uti sa selectezi corect perioada pentru care ai emis avizele).

dragoiud
Mesaje: 3
Membru din: Joi Sep 23, 2010 12:00 am

Re: Lista avize neasociate

#5 Mesaj de dragoiud »

balazse scrie: Dum Dec 01, 2019 10:39 am Poate daca generezi o balanta pe o perioada mai mare, unde pui bifa la "analicita", la "analitice pentru conturile" pui bifa la "cu" si treci contul "418".
Astfel, la clientii unde ai sold stii ca exista aviz neasociat, iar daca te pozitionezi pe una dintre client si apesi pe butonul "vizualizare fisa cont selectat" (stanga-jos) si vezi care iesire nu s-a inchis.

Later edit:
Daca mergi la "situatie-listari" -> "situatie-clienti" -> te pozitionezi pe una dintre client si mergi la "avize de expeditie" -> iar in partea de sus-mijloc pui bifa la "toate" (atentie sa nu uti sa selectezi corect perioada pentru care ai emis avizele).
Multumesc frumos, este foarte buna solutia indicata de catre dumneavostra, balanta rezultata se exporta in excell si am pus un filtru pe sold (eliminand valorile=0) rezultand avizele nefacturate, lista de care am nevoie.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Lista avize neasociate

#6 Mesaj de balazse »

Pentru DragoiuD
Daca vrei sa raspunzi foloseste butonul "raspunde" si nu citeaza.
La inceput ai vrut lista avizelor, iar daca citesti postarea vei observa ca se poate utilizand bifa de "toate" (deoarece vor aparea toate avizele neasociate de la fiecare client in aceesi lista).

Scrie răspuns