Erori la startare Saga dupa re-instalare pe alt calculator

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
munteanuc175
Mesaje: 10
Membru din: Lun Sep 24, 2018 10:28 pm

Erori la startare Saga dupa re-instalare pe alt calculator

#1 Mesaj de munteanuc175 »

Buna seara stimati colaboratori,

Am re-instalat Saga soft pe un calculator nou.
Vechiul calculator - Win-7; noul calculator Win-10 Pro
Incerc sa replic erorile aparute:

1. Am efectuat in intregime / cu succes pasii indicati in postarea:
https://www.sagasoftware.ro/?p=1036

2. Evident, am copiat pe noul calculator SAGA C.3.0 si TEMP exact in locatiile unde au fost pe vechiul calculator

3. Am resetat si update-at codul de identificare respectiv codurile de actualizare - cu succes

4. La startarea pe noul calculator imi apare un sir de erori, precum:

Er 1705 File acces is denied c\program files\saga c.3.0\u.txt
Er 1102 Cannot create file c\program files\saga c.3.0 ...
Eroare Fara Numar: Eroare de acces pentru firma 001. Asigurati-va ca programul nu mai este deschis si in alta locatie

Precizari:
- folderul SAGA C.3.0 a fost copiat/instalat pe C:\Program Files iar folderul TEMP in radacina discului C:\ (precum in calculatorul vechi)
- ecranul de intampinare la startarea programului - ok (nu imi da eroare de cod de identificare sau actualizare - acestea sunt identice cu cele de pe site)
- programul NU a ramas deschis in alta locatie (i.e., am inchis calculatorul vechi)
- am incercat reincarcarea "peste"a versiunii free
...

Poate cineva sa ma ajute?

Multumesc frumos
O seara/zi buna :}

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Erori la startare Saga dupa re-instalare pe alt calculator

#2 Mesaj de ovidiuo »

SAGA in Program Files ? .. nope - nu e ok ! Muta folderul SAGA C.3.0 pe C:\ ! Fisierul TEMP il poti muta in folderul SAGA C.3.0 si apoi te duci la Administrare -> Intretinere BD -> General si dai calea folderului TEMP de la "Director fisiere temporare".

munteanuc175
Mesaje: 10
Membru din: Lun Sep 24, 2018 10:28 pm

Re: Erori la startare Saga dupa re-instalare pe alt calculator

#3 Mesaj de munteanuc175 »

Multumesc pentru raspuns

E adevarat ca tehnicienii Saga recomanda locatia C:\ pentru folderul SAGA C 3.0
Totusi, de sase ani am lucrat cu SAGA C.3.0 in Program Files si nu am avut niciodata probleme

Pe de alta parte tot oficiali din staful Saga recomanda ca locatia folderului TEMP sa fie in radacina diskului C:\. Nu pot practica solutia de mutare a folderului TEMP in folderul SAGA C.3.0 intrucat sc.exe nu reuseste sa se lanseze si, deci nu pot schimba nimic (deocamdata) in relocarea folderului TEMP

Exista si alte pareri / solutii ?...
Multumesc

munteanuc175
Mesaje: 10
Membru din: Lun Sep 24, 2018 10:28 pm

Re: Erori la startare Saga dupa re-instalare pe alt calculator

#4 Mesaj de munteanuc175 »

Rezolvat!
Am gasit o postare/raspuns al lui "Mesaj de septimiuv » 14 Noi 2019 14:32" unde (in alt context) a recomandat sa se ruleze executabilul sc.exe cu permisiunea "Run as Administrator"
Zis si facut in 15 secunde!

Subiect inchis

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Erori la startare Saga dupa re-instalare pe alt calculator

#5 Mesaj de ovidiuo »

:D ... cum spuneti dvs. ! Am spus C:\ pentru ca e mai la indemana pentru utilizatorii nefamiliarizati cu informatica ! Eu tin SAGA pe un drive separat (D:\ sa zicem).Dar daca va crapa windows-ul de la vreun update si aveti vreun BSOD si trebuie obligatoriu reinstalat sistemul de operare ? Banuiesc ca nu toti utilizatorii SAGA au cunostinte avansate de informatica ca sa scoata HDD/SSD-ul din calculator, sa-si copieze folderul SAGA din Program Files in alta locatie si abia apoi sa reinstaleze windows-ul ? Si am optat pentru mutarea folderului TEMP in interiorul folderului SAGA pentru a le avea pe toate laolalta ! De obicei lumea uita la o reinstalare de folderul TEMP (si se pierd odata cu el si fisierele ce le contine) - eu unul am in el toate CIM-urile, declaratiile/recipisele "de la inceputuri" ! Acum, ce sa mai zic, fiecare alege cum vrea sa-si organizeze datele ! :D

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Erori la startare Saga dupa re-instalare pe alt calculator

#6 Mesaj de balazse »

Pentru MunteanuC175
Vezi postarile lui TomaC referitor la instalare in "program files":
https://www.sagasoft.ro//forum/viewtopi ... =7&t=33266
https://www.sagasoft.ro//forum/viewtopi ... 11&t=40441

Pentru OvidiuO
Cel mai bine este ca sa iti creezi un folder total separat si acolo sa iti arhivezi fisierele generate si nu in TEMP (asa cum este si denumirea este doar un folder "temporar").
Sa vezi ce frumos este cand ai generat o declaratie, l-ai semnat si transmiti, dupa care poate din greseala il generezi din nou si suprascrie cel existent.

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Erori la startare Saga dupa re-instalare pe alt calculator

#7 Mesaj de ovidiuo »

@balazse : Ai dreptate ! Dar la mine nu este cazul .. sunt paranoic cu backup-ul .. pe data de 25 a fiecarei luni arhivez tot folderul SAGA (care la mine include si TEMP-ul cu toate cele - contracte, declaratii, bilanturi etc.) cu exceptia folderului SALV_BD .. si salvez respectiva arhiva pe 4-5 medii (drive-uri) diferite (interne, externe) .. in cel mai rau caz, daca vreodata s-ar intampla ceva, o sa pierd doar ce am introdus de pe 01 a lunii urmatoare pana la data "dezastrului" .. Ma repet: fiecare isi organizeaza si isi pastreaza datele dupa cum considera ! ;)

munteanuc175
Mesaje: 10
Membru din: Lun Sep 24, 2018 10:28 pm

Re: Erori la startare Saga dupa re-instalare pe alt calculator

#8 Mesaj de munteanuc175 »

balazse scrie: Sâm Ian 04, 2020 2:31 pm Pentru MunteanuC175
Vezi postarile lui TomaC referitor la instalare in "program files":
https://www.sagasoft.ro//forum/viewtopi ... =7&t=33266
https://www.sagasoft.ro//forum/viewtopi ... 11&t=40441

Pentru OvidiuO
Cel mai bine este ca sa iti creezi un folder total separat si acolo sa iti arhivezi fisierele generate si nu in TEMP (asa cum este si denumirea este doar un folder "temporar").
Sa vezi ce frumos este cand ai generat o declaratie, l-ai semnat si transmiti, dupa care poate din greseala il generezi din nou si suprascrie cel existent.
Multumesc frumos 'balazse ' si ovidiuo


M-am lamurit definitiv asupra necesitatii mutarii softului SAGA in alt folder decat Program Files
Am transferat SAGA in radacina disckului C:

Mai ales - subliniere speciala: reuseam sa accesez sc.exe dar nu puteam decat sa vizualizez informatiile NU si sa modific (imi dadea eroare 111 si alta eroare la incercarea de modificare) - lucru care mi s-a intamplat in aceasta dimineata!
Ma pregateam sa transmit baza de date (cum spunea in textul erorilor semnalate) cand, mare noroc sa revin asupra postarii anterioare.
Am gasit postarea lui balasze cu cele doua linkuri si m-am edificat rapid: nu aveam drepturi sa modific datele sin SAGA pt ca eram in Program Files!!!

Deci, am urmat sfatul colegului OvidiuO dar mai ales - urmare postarilor mai vechi ale lui tomac si anume:
- am mutat SAGA C.3.0 in radacina diskului C:
- am modificat drepturile pt admimistrator si user autentificat privitoare la modificare, stergere etc

Si da, este necesara salvarea in alta folder decat TEMP (acest lucru il facea de mult timp)
O zi buna la toata lumea!

Scrie răspuns