stergere semnatura de pe declaratie

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

stergere semnatura de pe declaratie

#1 Mesaj de tudoraf841 »

buna ziua,
cum pot sterge semnatura digitala de pe decl unica pfa pt. a o debloca si modifica ?
multumesc

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: stergere semnatura de pe declaratie

#2 Mesaj de stroescud »

cu guma de la mouse.
mouse dreapta pe semnatura si apare, printre altele, "clear signature", dai "OK" si totu'i ok!

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: stergere semnatura de pe declaratie

#3 Mesaj de tudoraf841 »

asa am facut si nu-mi apare decat
-validare semnatura
-vizualizare versiune semnata
-afisare proprietati semnaturi
am incercat toate variantele si nu reusesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: stergere semnatura de pe declaratie

#4 Mesaj de tomac »

Înseamnă că este semnat cu un certificat care a expirat sau un certificat care nu vă aparține. Nu se poate șterge în acest caz.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ferenta192
Mesaje: 334
Membru din: Mie Mar 09, 2011 10:22 am

Re: stergere semnatura de pe declaratie

#5 Mesaj de ferenta192 »

Nu mai găsesc acuma, dar îmi amintesc sigur că atunci când apăruse DU, exista posibilitatea ca în cazul depunerii unei DU rectificative, să putem, după autentificare, intra pe DU depusă și să completăm acolo modificările, apoi să o retransmitem!Dar probabil ce e frumos și bine nu ține mult...Sau nu mai știu eu unde să caut!
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: stergere semnatura de pe declaratie

#6 Mesaj de tudoraf841 »

da,certificatul este expirat dar am incercat ieri la o declaratie unica pe care am rectificat--o si semnata cu certificatul cel nou si tot nu pot sa sterg semnatura

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: stergere semnatura de pe declaratie

#7 Mesaj de stroescud »

Incearca sa modifici data la calculator, sa fie in cadrul termenului semnaturii.

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: stergere semnatura de pe declaratie

#8 Mesaj de tudoraf841 »

ieri 12 feb 2020 am semnat decl unica ,data la calculator si ora au fost bine (m-am uitat si pe semnatura de pe decl unde apare data si ora) si azi am incercat sa sterg semnatura si nu pot.
Acest lucru a-l vroiam in cazul cand modificam o decl din urma sa nu mai incarc toate datele .
va multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: stergere semnatura de pe declaratie

#9 Mesaj de tomac »

@tudoraf - o semnătură expirată nu poate fi ștearsă, una care este încă validă se poate șterge fără nici o problemă. Uneori cu click dreapta pe semnătură și ales "Clear signature" sau "Ștergere semnătură", alteori cu o simplă apăsare a butonului "Deblocare" din formular.

@ferenta192 - nu s-a putut niciodată pe declarația unică așa ceva. Pe vechiul 200 exista posibilitatea de editare a lui on-line în contul de pe siteul ANAF. Declarația unică s-a completat de la început exclusiv în PDF și s-a trimis la ANAF prin încărcarea PDF pe siteul acestora.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: stergere semnatura de pe declaratie

#10 Mesaj de tudoraf841 »

Nu stiu perioada dar cred ca s-a putut sterge semnatura si de pe decl. unica

ferenta192
Mesaje: 334
Membru din: Mie Mar 09, 2011 10:22 am

Re: stergere semnatura de pe declaratie

#11 Mesaj de ferenta192 »

tomac scrie: Joi Feb 13, 2020 12:19 pm@ferenta192 - nu s-a putut niciodată pe declarația unică așa ceva. Pe vechiul 200 exista posibilitatea de editare a lui on-line în contul de pe siteul ANAF. Declarația unică s-a completat de la început exclusiv în PDF și s-a trimis la ANAF prin încărcarea PDF pe siteul acestora.
Ba a existat sigur posibilitatea asta în primul an de completare a Du, pe site, acolo la depunere DU.Eu atunci am și făcut o probă.Se putea alege posibilitatea de rectificativă, sistemul reîncărca inițiala, unde apoi se corecta ceea ce se dorea, apoi salvare și retransmitere.Ca să nu mai zic că era foarte utilă treaba asta evitându-se riscul de a greși.Dar nu mai este posibil, acum îmi amintesc că foarte puțin timp a existat pe site această oportunitate!Poate se va reintroduce...cine știe? :wink:
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
nitum187
Mesaje: 75
Membru din: Mar Iun 18, 2013 4:44 pm

Re: stergere semnatura de pe declaratie

#12 Mesaj de nitum187 »

Daca tot se discuta de semnatura electronica, intreb si eu: cine trebuie sa faca toti pasii cu semnatura electronica, obtinere token, instalare, etc., deci toate astea?
Exista undeva in legislatie unde zice cine este persoana care trebuie sa faca asa ceva?
"Two things are infinite, the universe and human stupidity, and I’m not sure about the universe" - Albert Einstein

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: stergere semnatura de pe declaratie

#13 Mesaj de tomac »

@nitum187 - cel care a cumpărat semnătura. Titularul ei. Dacă nu se descurcă poate apela la asistența celor de la care a cumpărat. Dar așa ceva nu este reglementat nicăieri. Ar fi ilogic și imposibil. Este ca și cum ar fi legiferat ca dacă se cumpără licență de Windows cei de la Microsoft să asigure instalarea sistemului de operare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: stergere semnatura de pe declaratie

#14 Mesaj de nasteaf »

Acum chiar nu se mai poate sterge nici o semnatura electronica de pe un formalar ANAF?
Am intocmit un bilant pe 2019 si l-am semnat cu semnatura electronica si inainte de a-l transmite am mai vrut sa modific ceva.Bineinteles ca nu se mai poate sterge semnatura! Pana acum se putea sterge.
Oare de ce?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: stergere semnatura de pe declaratie

#15 Mesaj de tomac »

Ba da, se poate șterge.
Dacă nu puteți șterge semnătura dintr-un document pdf, semnătură cu un certificat valid, ne-expirat, atunci cel mai probabil lucrați cu user ce nu are drept de administrator.
Oricum pentru acest tip de probleme este necesar să apelați la serviciul de asistență a celor de la care ați achiziționat certificatul. Eu pot șterge semnătura din orice document pdf de la ANAF semnat cu certificatul actual.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns