suprapunere date la import

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
bardasa
Mesaje: 37
Membru din: Vin Mar 04, 2016 11:23 am

suprapunere date la import

#1 Mesaj de bardasa »

Buna ziua,

Am importat datele unei firme noi, mai intai prin "Import date din arhiva generata de Saga", apoi prin "Import date din fisiere generate din export date", date continute in doua fisiere .zip. Firma noua este in regula, insa am constatat dupa aceea ca unele date (mi se pare ca cele de pe conturile unde erau rulaje comune) s-au suprapus peste datele unei firme mai vechi, existente in Saga. Cum pot sa revin la aceasta firma mai veche la datele dinaintea importului? Prin restaurare baza de date dintr-o salvare anterioara acestui import? Nu va afecta si datele firmei noi?

Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: suprapunere date la import

#2 Mesaj de balazse »

Inseamna ca nu ai lucrat pe aceeasi firma, cand ai facut importul.
Mare atentie la asemenea actiuni.
Important este ca anterior sa faci un import sa faci o salvare de baza de date, astfel daca se intampla vreo problema, mai este optiunea de restaurare date.
Daca ai o firma 0001 unde vrei sa importi datele, atunci trebuie sa te asiguri ca esti in acea firma si nu in 0002.
Sper ca am inteles corect cele postate de tine.

bardasa
Mesaje: 37
Membru din: Vin Mar 04, 2016 11:23 am

Re: suprapunere date la import

#3 Mesaj de bardasa »

Da, pe scurt despre asta e vorba.
Am salvat baza de date inainte de import. Intrebarea era, daca dau restaurare baza de date pentru firma 002, nu va afecta si datele firmei 001, importate deja.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: suprapunere date la import

#4 Mesaj de balazse »

Daca faci restaurare/import in firma 001 nu afecteaza firma 002.
Probleme pot aparea daca nu lucrezi corect, adica "crezi" ca esti in firma 001, desi esti in firma 002 si faci import.
Poate ar fi optim ca atunci cand faci aceste actiuni sa ai doar o singura fereastra deschisa, astfel reduci posibilitatea de a gresii (de altfel, eu nu prea folosesc nici optiunea de "afiseaza firmele pe ecranul principal...", deoarece am citit deja pe forum faptul ca s-au cam incurcat utilizatorii in alegerea firmelor si datele au fost introduse din neatentie la alta firma).
Lunar fac restaurare de baza de date, precum si import de date, dar nu m-am intalnit de cele mentionate detine.

Scrie răspuns