temp foarte mare

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
vranceam
Mesaje: 238
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: BOZOVICI

temp foarte mare

#1 Mesaj de vranceam »

Poate pun o intrebare aiurea,imi cer scuze daca e asa,nu sunt f buna la info dar am o problema in calculator.Mi se deschide f greu folderul TEMP,cand transmit pe e guvernare stau o gramada de timp pana ma mut dintr un folder in altul.Din 2015 folosesc programul pe acest calculator asa ca am tot din 2015 in temp pentru mai multe firme.Partea de foldere si declaratii le-am salvat extern au aprox 978 mb ,totusi nu le am sters din temp dar in afara de acestea ce tip de fisiere pot sterge ?Sau deschiderea are legatura cu calculatorul?In rest merge f repede,informaticianul din zona mi-a spus ca desi este mai vechi ,merge f bine,are mai mult decat folosesc ca si capacitate ,nu el ar fi cauza,cu timpul a scazut viteza la temp,in alt calculator unde am doar 2 firme si tempul mai liber se deschide imediat cu acelasi win7 depasit.Pot rezolva cumva?Pot sterge si altceva? Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24155
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: temp foarte mare

#2 Mesaj de balazse »

Ma gandesc ca te referi la extensia "declaratii ANAF".
Din cauza ca salvezi toate declaratiile in folderul "TEMP", iar folderul "TEMP" este setat in "declaratii ANAF" ca si locatie de preluare a declaratiilor din pacate duce la o marire a timpului de citire a datelor.
Folderul "TEMP" este gandit ca si un folder temporar in care se genereaza fisierele din program, si nu neaparat pentru a arhiva fisierele (o problema poate aparea ca atunci cand ai salvat/semnat o declaratie, ulterior sa il generezi din nou, iar in acel caz se va suprascrie cel initial).

Sugestia mea ar fi ca sa iti creezi un folder direct pe C (sau alta partitie), de exemplu sub denumirea de "declaratii firme", in care sa procedezi astfel:
- sa creezi un folder "1_arthiva_temp", in care muti tot folderul "TEMP" (aici poti pastra doar datele despre declaratii, bilant, revisal etc.);
- sa creezi un folder "2_arhiva", in acest folder vei muta pe viitor acele declaratii care sunt mai vechi de 1 an (din folderul "3_declaratii_curente");
- sa creezi un folder "3_declaratii_curente", in acest folder vei salva declaratiile dupa generarea lor (utilizand optiunea "file" -> "save as"). Tot acest folder vei seta in "declaratii ANAF" pentru a transmite declaratiile.
O data facuta acesti pasi in "declaratii ANAF" o sa iti apara declaratiile din ultimii 12 luni si nu din 2015 pana in prezent, astfel citirea datelor va fi mai rapida.

vranceam
Mesaje: 238
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: BOZOVICI

Re: temp foarte mare

#3 Mesaj de vranceam »

MULTUMESC MULT,ASA O SA FAC.

Scrie răspuns