Utilizator aplicatie pe Client

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
udreav
Mesaje: 2
Membru din: Joi Apr 29, 2010 12:00 am

Utilizator aplicatie pe Client

#1 Mesaj de udreav »

Buna ziua,
Am configuratie Client-Server, Clientii fiind conectati prin setarea IP server si Director baza de date de pe server (calea completa) "Se completeaza cu calea programului asa cum aratã aceasta pe server. De exemplu: C:\SAGA C.3.0\0001 "
Toti clientii sunt conectati , dar as vrea sa gestionez (configurez) utilizatorii din server, nu de pe fiecare client in parte. Imi puteti spune cum se face acest lucru?

Multumesc.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11893
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Utilizator aplicatie pe Client

#2 Mesaj de septimiuv »

Adică?

radug123
Mesaje: 27
Membru din: Sâm Apr 12, 2008 12:00 am

Re: Utilizator aplicatie pe Client

#3 Mesaj de radug123 »

Pe server, la Administrare/Utilizatori definiti utilizatorii, cu drepturile si parolele aferente. Aceste setari se regasesc in trei fisiere din directorul Saga: oameni.dbf, dr_f.dbf si dr_m,dbf. Tot ce trebuie sa faceti este sa copiati aceste trei fisiere peste cele de pe calculatoarele clientilor.

udreav
Mesaje: 2
Membru din: Joi Apr 29, 2010 12:00 am

Re: Utilizator aplicatie pe Client

#4 Mesaj de udreav »

radug123 scrie: Mie Oct 07, 2020 8:02 pm Pe server, la Administrare/Utilizatori definiti utilizatorii, cu drepturile si parolele aferente. Aceste setari se regasesc in trei fisiere din directorul Saga: oameni.dbf, dr_f.dbf si dr_m,dbf. Tot ce trebuie sa faceti este sa copiati aceste trei fisiere peste cele de pe calculatoarele clientilor.
E clar .
Ar mai fi o singura intrebare, daca aduc acele fisiere de pe server pe client, parola de Admin de pe client , va fi cea setata pe server, sau cea setata pe client la momentul instalarii (presupunand ca nu utilizez aceeasi parola de Admin la clienti)?
Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24115
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Utilizator aplicatie pe Client

#5 Mesaj de balazse »

O data ce suprascrii acele fisiere, atunci vor fi cele setate pe server.
PS: foloseste optiunea de "raspuns rapid" si nu butonul "citeaza". ;)

Scrie răspuns