import fisiere curier

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
dorobantue362
Mesaje: 3
Membru din: Lun Feb 09, 2009 12:00 am

import fisiere curier

#1 Mesaj de dorobantue362 »

Buna ! Foloseste cineva import de .xls de pe platforma Cargus sau .csv de pe platforma DPD ? Formatul care se descarca de pe platforma lor nu corespunde cu cel propus de SAGA . Cel propus de ei nu se poate obtine ; la DPD chiar nici nu contine data incasarii , deci parerea mea ca nu are cum sa mearga !

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: import fisiere curier

#2 Mesaj de paturcai »

Descarcati fisierele de pe site-ul curierilor respectivi si trimiteti-le la office@sagasoft.ro
Echipa de programatori de acolo va sti ce sa faca si cum sa verifice
Fara sa aiba fisierele in cauza, echipa SAGA nu poate sa identifice unde este problema.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

dorobantue362
Mesaje: 3
Membru din: Lun Feb 09, 2009 12:00 am

Re: import fisiere curier

#3 Mesaj de dorobantue362 »

Multumesc!Le-am scris .Le-am trimis exact tot ce se poate extrage de pe platformele celor doi curieri . Din pacate sunt f reticenti . Nu inteleg de unde au ei structura aceea de fisier . La fan curier merge perfect ; la cargus si dpd am vorbit la it-ul lor ; de pe platforma nu se pot descarca sub acel format - cred ca au facut importul doar pt platforma emagmarket - acolo seamana cu cele propuse de ei ; dar de pe platforma directa a curierilor in niciun caz , fisierul DPD cel putin mai are doua coloane in plus : si care eu zic ca sunt esentiale , cuprind data incasarii si nr op ; fara data incasarii nu ai cum prelua ceva intr-un jurnal de banca . Eu ma intreb daca chiar functioneaza sau e doar dedicata unor clienti de emagmarket .Foloseste cineva ? cum a facut atunci?

manua916
Mesaje: 3
Membru din: Lun Dec 21, 2009 12:00 am

Re: import fisiere curier

#4 Mesaj de manua916 »

solicitati la Cargus pe adresa contcolector@urgentcargus.ro fisierul care contine lista cu rambursurile decontate in ziua respectiva. este un fisier cu extensie.xls si se poate importa in saga.

dorobantue362
Mesaje: 3
Membru din: Lun Feb 09, 2009 12:00 am

Re: import fisiere curier

#5 Mesaj de dorobantue362 »

Buna ! Pt DPD s-au facut actualizari astazi si merge ; pt cargus nu se poate fol fisierul de pe platforma de curier unde aveti cont - trebuie folosit cel trimis de cargus pe adresa de mail .

iliea52
Mesaje: 3
Membru din: Lun Sep 07, 2015 5:56 pm

Re: import fisiere curier

#6 Mesaj de iliea52 »

Buna ziua!

Cum ati reusit cu DPD? In ce format?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: import fisiere curier

#7 Mesaj de balazse »

In program apare format "CSV".

subhiv
Mesaje: 33
Membru din: Vin Feb 23, 2018 7:13 pm

Re: import fisiere curier

#8 Mesaj de subhiv »

Buna seara, cei de la Cargus cont colector nu raspund pe mail, cum faceti rost lunar de fisierul posibil de importat in saga ?

Scrie răspuns