Fisiere clienti/furnizori fara corespondenta in planul de conturi

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
manuelav
Mesaje: 168
Membru din: Mie Noi 12, 2014 11:40 am

Fisiere clienti/furnizori fara corespondenta in planul de conturi

#1 Mesaj de manuelav »

Am preluat o firma lucrata tot in SAGA. Am observat ca o parte din lista conturilor analitice la furnizori si clienti nu este completata cu denumirea respectivelor firme desi in fisierele furnizori/clienti acestea apar cu toate datele complete. Nu m-am mai lovit de asa ceva! Se poate face ceva sau trebuie reintroduse manual datele in planul de conturi?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Fisiere clienti/furnizori fara corespondenta in planul de conturi

#2 Mesaj de balazse »

Mergi la "furnizori"/"clienti", te pozitionezi pe partenerul dorit (identificat dupa cod), apesi pe "modific", dupa care apesi pe "salvez", astfel in mod normal ar trebui sa se completeze corect si in plan de cont.
Incearca la una dintre parteneri si daca functioneaza procedezi la fiecare.
Daca functioneaza, eu iti propun sa exporti planul de cont in excel, sa filtrezi dupa "4111"/"401" (la coloana A), dupa care in coloana B filtrezi dupa spatiu gol, astfel gasesti acele coduri care nu au denumire.

manuelav
Mesaje: 168
Membru din: Mie Noi 12, 2014 11:40 am

Re: Fisiere clienti/furnizori fara corespondenta in planul de conturi

#3 Mesaj de manuelav »

Excelent , merge :) Totusi cum naiba au reusit sa faca asta?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Fisiere clienti/furnizori fara corespondenta in planul de conturi

#4 Mesaj de balazse »

Este posibil ca a salvat furnizorul fara denumire, iar pe baza verificarii s-a completat denumirea, dar nu a mai dat "modific"/"salvez", sa se modifice si in plan de conturi.
Ma gandesc, ca cel mai bine, echipa Saga ne-ar putea scrie romane despre ceea ce reusesc utilizatorii sa faca. :D

Scrie răspuns