BD mari

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
bledeai
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iul 19, 2010 12:00 am

BD mari

#1 Mesaj de bledeai »

Salutare,

Problema nr. 1: am scris ... mesajul de mai jos in aproximativ 20-30 minute, ca trebuia sa mai umblu prin zona sa rezolv treburi, si cand sa dau "trimite" ma pune iar sa ma autentific si .......... imi sterge tot mesajul!!! De ce? Exista timer de la inceperea unei postari??

Problema 2 - initiala:

Cum ati rezolvat voi problema cu limitarile de resurse (CPU si/sau hdd, ssd)? Concret: o bd de 85MB arhivata si vreo 980MB dezarhivata. Daca import un an (2020) din ea, pe un i7 cu 4 cores/8threads si ssd ia cam 17-20 minute. Daca import doar o luna, o face cam in 3 minute. Ca timp, este URIAS.
In Task Manager, proc. sta pe la 17-20%, in loc sa urce la 100%, cum ar fi normal, doar e o situatie temporara, nu permanenta.

Ce se poate face, avand in vedere ca proc-ul a fost luat tocmai pt a eficientiza lucrul, nu pentru a ma tine pe loc?! Ca idee, exista la proiecte comunitare gen milkyway@home sau einstein@home clientul BOINC, unde toate setarile de alocare de resurse (CPU, GPU, hdd, ssd) se pot face manual. De exemplu, se pot seta manual ceva de genul "foloseste 90% din resurse". Sau, "aloca 90% intre orele 16.00 - 06.00 si aloca 50% intre 06.00 - 16.00". Ceea ce este superb, din punct de vedere al eficientei. SE poate face ceva asemanator in Saga?

Alta varianta pentru a evita blocari din acestea, in Windows 8.1 stie cineva cum se pot anula setarile de alocari implicite? De exemplu, i-as permite la Saga access la 100% din resurse.

Ce parere aveti?

Spor!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: BD mari

#2 Mesaj de balazse »

Acest forum este mai degraba pentru utilizatori, daca doresti sa discuti cu echipa Saga, datele de contact le gasesti aici:
https://www.sagasoft.ro//contact.php

Referitor la punctul 1, daca dai "go back" atunci iti reapare textul scris pana atunci, si il poti reutiliza. In mod normal, o data ce nu folosesti forumul autentificarea se incheie.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: BD mari

#3 Mesaj de tomac »

1. Forumul este setat să facă log-out pentru userii ce s-au autentificat și sunt inactivi o anumită perioadă de timp. Este o setare ce ține de rațiuni de securitate.
2. Problema nu este neapărat una legată de resurse. Este legată de verificările ce se fac la import înainte de adăugarea datelor și după adăugarea lor. Pentru arhitectura programului setarea dorită de dvs nu este posibilă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns