Import Articole in Facturi Nu ii dau de cap

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
barbum545
Mesaje: 3
Membru din: Joi Feb 06, 2014 1:10 pm

Import Articole in Facturi Nu ii dau de cap

#1 Mesaj de barbum545 »

Salutare Lume,

Nu reusesc sa import Articolele in factura.
Situatia sta asa:
Operatiuni > Iesiri > Creez facura Noua > Apasa Importa Articole si Cantitati din fisier > apoi import un .csv care arata asa:
COD,CANTITATE,PRET
6901B,1,10,

Imi da eroarea " Procent Tva Invalid, Verifica cu atentie data documentului ..."
In CSV am mai multe linii, el imi importa doar prima linie, iar la "Tip" in factura eu lucrez pe nedefinit si el im populeaza cu o alta gestiune.

Ce este de facut?
Multumesc

barbum545
Mesaje: 3
Membru din: Joi Feb 06, 2014 1:10 pm

Re: Import Articole in Facturi Nu ii dau de cap

#2 Mesaj de barbum545 »

Am gasit solutia la prima problema ... TVA-ul de la articole era de 24%, am modificat si acum vad ca merge ...
1) Cum pot sa modific Toata articolele sa aiba 19% ?
2) Cum fac sa fie trecut pe Nedefinit cand import?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Import Articole in Facturi Nu ii dau de cap

#3 Mesaj de balazse »

1. La "articole" ai un buton "TVA..." (dreapta sus), alegi data de la care doresti sa modifici cota de TVA si apesi pe executa.
Totusi fa o salvare de baza de date inainte de a efectua modificare (pentru orice eventualitate).
2. Cred ca este posibil doar pentru evidenta cantitativ-valoric.

barbum545
Mesaje: 3
Membru din: Joi Feb 06, 2014 1:10 pm

Re: Import Articole in Facturi Nu ii dau de cap

#4 Mesaj de barbum545 »

balazse scrie: Lun Feb 15, 2021 6:48 am 1. La "articole" ai un buton "TVA..." (dreapta sus), alegi data de la care doresti sa modifici cota de TVA si apesi pe executa.
Totusi fa o salvare de baza de date inainte de a efectua modificare (pentru orice eventualitate).
2. Cred ca este posibil doar pentru evidenta cantitativ-valoric.

Multumesc, am rezolvat cu punctul 1
Sunt pe Cantitativ-Valoric dar tot imi populeaza cu ce gestiune vrea el, iar in SETARILE > la Gestiune Implicita nu imi apare Nedefinit.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Import Articole in Facturi Nu ii dau de cap

#5 Mesaj de balazse »

Ca si prim pas, nu mai utiliza butonul "citeaza" (aceasta se foloseste in cazuri speciale), ci folosete optiunea de "raspuns rapid".
Daca lucrezi cantitativ-valoric, inseamna ca lucrezi pe baza de cod articol, ca urmare in fisierul trebuie sa se regaseasca codul de articol, cantitatea si pretul, ca urmare nu inteleg de ce doresti sa lucrezi pe "nedefinit".
Gestiunea il setezi din fila "setari" unde selectezi gestiunea dorita de la "gestiune implicita".

Scrie răspuns