Timpi mari de incarcare Saga in mod Client-Server

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
ivang513206
Mesaje: 3
Membru din: Mar Iul 25, 2017 12:03 pm

Timpi mari de incarcare Saga in mod Client-Server

#1 Mesaj de ivang513206 »

Buna ziua,

Am Saga C v535 configurata in mod Client-Server, pe un server care se acceseaza prin internet (nu este in lan cu clientii).
Si clientii si server-ul au viteze de 1000 Mbps, latenta ~30 ms si sunt conectati prin cablu.

Intalnesc o diferenta vizibila (si deranjanta, de altfel) de viteza cand lucrez pe server, comparativ cu atunci cand lucrez pe clienti. Ex de timpi pe client: 15 secunde pentru pagina de `iesiri` sau `situatii clienti`.
Mentionez ca baza de date nu este foarte mare, avand undeva la 150 MB.
Am observat si o instabilitate prin faptul ca, clientul se blocheaza destul de des cu "Not responding".
Am mai observat ca nici daca modific intervalul de utilizare nu se micsoreaza timpii, ceea ce ma duce cu gandul ca nu este o problema de viteza a transferului de date. (dureaza la fel si daca incarc o perioada de 2 ani vs o saptamana).

Multumesc anticipat pentru orice ajutor si sugestie.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Timpi mari de incarcare Saga in mod Client-Server

#2 Mesaj de tomac »

Vă rog să sunați direct la SAGA și să solicitați asistență. Depinde de sistemul de operare pe care-l aveți pe server, depinde și de alte situații care pot fi specifice configurației dvs.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ivang513206
Mesaje: 3
Membru din: Mar Iul 25, 2017 12:03 pm

Re: Timpi mari de incarcare Saga in mod Client-Server

#3 Mesaj de ivang513206 »

Am sunat si nu am primit cine stie ce ajutor. Mi s-a spus ca nu tine de Saga, ci de Firebird si de reteaua mea. A ramas ca ma va contacta cineva, daca considera ca trebuie sa mai faca verificari legate de situatia mea. Nu prea am inteles exact.
Voi incerca si maine sa cer asistenta.

stroer1948
Mesaje: 628
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Timpi mari de incarcare Saga in mod Client-Server

#4 Mesaj de stroer1948 »

Cum adica lucrezi pe server? Nu ar trebui sa lucrezi pe server, ci doar pe clienti. Adica, acel calculator care functioneaza ca si server, trebuie sa il lasi in pace.
Daca am inteles eu gresit, incearca un ping intre calculatoare sa vezi ce zice, si foloseste SSD-uri.
Nu ne-ai spus nici ce configuratie ai, dar probabil ca si de acolo poate sa vina problema. Eu ma conectez prin C-S la 2 clienti: unul are server HP dedicat si merge aproape instant cu baza de date de peste 200mb, iar altul are o rasnita de laptop cu baza de date de 20mb si sta si se gandeste enormn.

ivang513206
Mesaje: 3
Membru din: Mar Iul 25, 2017 12:03 pm

Re: Timpi mari de incarcare Saga in mod Client-Server

#5 Mesaj de ivang513206 »

Lucrez pe server doar pentru a face un "benchmark" comparativ intre el si clienti.
Server-ul are 2 nuclee dintr-un Intel® Xeon® Platinum 8270, 4GB RAM, SSD M.2, 1Gbps prin cablu. El este folosit doar pentru Saga.
Clientul de test este cu i7 10th gen, 32GB RAM, SSD M.2, 1Gbps prin cablu.
Ping-ul intre clienti si server este de 37ms.

Singura idee care imi vine este ca sunt trimise foarte multe si latenta de 37ms are un impact destul de mare. O sa incerc sa pun server-ul in LAN sa vad daca este vreo imbunatatire.

ifrimescum665
Mesaje: 2
Membru din: Mie Mar 08, 2017 2:44 pm

Re: Timpi mari de incarcare Saga in mod Client-Server

#6 Mesaj de ifrimescum665 »

Am o problema asemanatoare, si am facut investigatii. Din pacate suportul Saga nu face investigatii,, si fiecare apeleaza la cine poate.
Fapt: - Calculatoare implicate (si serverul si clientii) relativ noi, putere de procesare suficienta, conexiuni la internet aparent suficient de rapide, si totusi treaba merge prost!
Din ce relateaza colegul de mai sus,, nu reiese urmatorul aspect: De la cine (ce ISP-ist) are calculatorul client internet? Serverul cu legatura de 1000mbps banuiesc ca e de la RDS. Ei dau si Upload si Download la viteze asemanatoare,, nu serverul este in partea cu probleme. Un timp de raspuns de 37ms pe metropolitan este mare,, dar nu catastrofal,, in schimb combinat cu upload taiat miseleste la 4-5 Mbps schimba total datele problemei. UPC-Vodafone mai are abonamente de genul asta, unde se striga:300Mbps viteza!, dar este numai pe Download. In momentul in care vrei sa "urci" date pe server, o rutare proasta si o viteza nesimtit de mica te fac sa te urci pe pereti! Rutare proasta inseamna pe unde iti face providerul de internet legatura cu calculatorul destinatie. Poti fi in vodafone, si ca sa ajungi in RDS, sa treci prin 2 servere din Germania, 2 din statele unite, si unul din japonia! cand de fapt reteaua de fibra RDS este la 5 centimetri de reteaua de fibra Vodafone!! (exagerez evident, dar e un exemplu de proasta rutare care genereaza latenta mare, care poate depasi 100ms)
Concluzie: In caz de probleme de genul asta, se verifica prin masuratori viteza de Download si de Upload pe ambele conexiuni de internet (si server si client). Trebuie sa fie minim 20 Mbps . undeva intre 50 si 100 este arhisuficient! Iar timpul de raspuns la ping undeva sub 10ms . Ce nu e in acesti parametri afecteaza sigur lucrul in modul Client-Server, (excluzand bineinteles calculatoare prea vechi si prost intretinute.)

Scrie răspuns