Se poate restaura baza de date pierduta/stearsa?

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
pirteae
Mesaje: 2
Membru din: Mie Iul 08, 2009 12:00 am

Se poate restaura baza de date pierduta/stearsa?

#1 Mesaj de pirteae »

Buna seara, Elena Pirtea sunt si am o mare problema...dupa ce un PFA a decis sa plece de la mine la un alt contabil in urma cu 1 an si jumatate, i-am predat actele in format fizic asa cum am avut intelegerea inca de la inceputul colaborarii fara nici un ctr.de colaborare...eu am sters pfa-ul din calculator...Acum are nevoie de ceva din acea perioada care probabil nu le mai are ptr un raport la proiectul pe care il are in derulare ..cum as putea recupera acea baza de date, adica mai este posibil sa recuperez baza de date? Cat timp avem obligatia sa pastram o firma in baza de date daca decide sa se mute la alt contabil, avem aceasta obligatie?
V a multumesc anticipat ptr raspunsuri...
Cu respect Elena Pirtea.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24119
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Se poate restaura baza de date pierduta/stearsa?

#2 Mesaj de balazse »

Teoretic in folderul salv_bd se regasesc salvarile efectuate.
Daca mai stii sub ce cod a fost acea firma atunci poti sa restaurezi baza de date.
O alta posibilitate ar fi daca ai cumva un back-up (copie de siguranta) din perioada respectiva (eu intotdeauna propun ca sa existe pe fiecare an cel putin un back-up, dar cel mai optim ar fi 4), de unde ai putea sa ii oferi/riparesti datele dorite.

capotaa320
Mesaje: 7
Membru din: Vin Sep 02, 2016 11:29 am

Re: Se poate restaura baza de date pierduta/stearsa?

#3 Mesaj de capotaa320 »

ce presupune restaurare baza de date, refacerea operatiunilor modificate intr o anumita perioada de timp si ai considerat ca operatiile facute sunt gresite, sau se pierde toate datele inregistrate?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24119
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Se poate restaura baza de date pierduta/stearsa?

#4 Mesaj de balazse »

Restaurare de baza de date inseamna ca ai o arhiva (salvare de baza de date) pe care o restaurezi, dar asta inseamna ca se pierd toate inregistrarile/modificarile efectuate de la acea salvare de arhiva.

Scrie răspuns