Eroare import date - Fisierele de import .dbf nu mai apar in lista

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
matist988
Mesaje: 3
Membru din: Joi Iun 17, 2021 12:31 pm

Eroare import date - Fisierele de import .dbf nu mai apar in lista

#1 Mesaj de matist988 »

Salutare,

Lucrez la un sistem de export nir-uri, vanzari, etc. din platforma proprie in SAGA (pentru a-i usura munca contabilului).
Exportul se face in fisiere .dbf, momentan din teste merge, mai am doar diferite reglaje de facut.

Dar acum cam 10 minute am intampinat o problema. Nu mai vede fisierele .dbf din folderul de unde le importam.

Intru in ecranul de "Importa Date", selectez folderul si nu apare nimic.
Am pus fisierele in alt folder, pe alte partitii si tot asa.
Am restartat calculatorul, ca ce sa-i faci, uneori rezolva probleme, nimic.
Am curatat SAGA cu tot cu licente si tot ce am gasit de la el, reinstalat, nimic.
Incercat pe stick, demontat partitia, remontat partitia.
Am creat niste dbf-uri cu o singura pozitie , pentru furnizori de proba, pauza.
Am incercat niste xml-uri 100% valide, zero rezultate.

Intr-un final am curatat tot ce exista saga pe calculator, inclusiv in registri si pe unde isi mai scrisese informatii. Reinstalat. Nimic.

Tot ce n-am incercat si sigur o sa mearga dar e complet nefezabil la cat setup am de facut dupa aia, este un reinstall al sistemului de operare.

Are cineva vreo idee cum se rezolva aceasta problema?

EDIT: Cred ca ar trebui mutat la sectiunea bug-uri daca poate sa ma ajute cineva cu asta

Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Eroare import date - Fisierele de import .dbf nu mai apar in lista

#2 Mesaj de balazse »

Incearca sa creezi pe C: sau D: un folder "fisier_import" si incearca sa faci importul de acolo.
Descarca si instaleaza ultima actualizare a programului, chiar daca ai ultima versiune, adica cea de ieri (19.10.2021).
La mine apare corect in lista.
Sa ne zici ce ai rezolvat.

matist988
Mesaje: 3
Membru din: Joi Iun 17, 2021 12:31 pm

Re: Eroare import date - Fisierele de import .dbf nu mai apar in lista

#3 Mesaj de matist988 »

Mersi de idee, dar evident ca nu a vrut.

Incercandu-l pe alt calculator , nu il vede nici acolo.

Posibil sa fi schimbat ceva foarte subtil dar important in fisierele de import si sa nu imi dau seama acum.

Oricum l-am trimis si la suport.

UPDATE
Aparent am modificat fara sa-mi dau seama formatul datei din numele fisierului din DD-MM-YYYY in YYYY-MM-DD.

Ar fi util daca ar fi mentionat in documentatie acest format, ca l-am nimerit la ghici prima data, si evident ca intre timp am uitat ca era important :D

Scrie răspuns