EROARE E FACTURA

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
scrimintia55
Mesaje: 3
Membru din: Vin Iun 14, 2013 2:20 pm

EROARE E FACTURA

#1 Mesaj de scrimintia55 »

are cineva eroarea asta? Stiti ce inseamna?
Am facut o factura la o asociatie care nu are nr de inregistrare la Reg Comertului

E: AccountingCustomerParty (1) sectiune Party (1) sectiune PartyTaxScheme (1) sectiune TaxScheme (1) sectiune ID (1)
eroare regula: R_BR-CO-09: BR-CO-09 Identificatorul de TVA al Vânzătorului/Cumparatorului (BT-31/BT_48) trebuie să aibă un prefix în conformitate cu codul ISO 3166-1 alpha-2 care permite identificarea ţării care l-a atribuit. Totuşi, Grecia poate utiliza prefixul ”EL”.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: EROARE E FACTURA

#2 Mesaj de septimiuv »

Redescarcă și reinstalează ultima actualizare.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: EROARE E FACTURA

#3 Mesaj de balazse »

Pentru ScrimintiA55
Verifica sa ai ultima actualizare a programului (cea din 07.07.2022).
Sa te asiguri ca la "tara" ai ales "RO" (daca tot esti in acel meniu ruleaza verificarea pentru toti clientii, astfel se actualizeaza detaliile despre tara, judet si localitate, daca exista CIF).

todorj
Mesaje: 9
Membru din: Vin Iun 04, 2010 12:00 am

Re: EROARE E FACTURA

#4 Mesaj de todorj »

Buna seara!
Pana ieri am trimis facturile electronice perfect.
De ieri nu mai pot sa trimit, primesc mesajul urmator...

E: validari globale
eroare regula: R_BR-Z-08: Într-o detaliere a TVA (BG-23) în care codul categoriei de TVA (BT-118) este "Cota zero", baza de calcul pentru categoria de TVA (BT-116) (4339.7) trebuie să fie egală cu suma valorilor nete ale liniei facturii (BT-131) minus suma valorilor deducerilor la nivelul Documentului (BT-92) plus suma valorilor taxelor suplimentare la nivelul Documentului (BT-99) în care codurile categoriei de TVA (BT-151, BT-95, BT-102) sunt “Cota zero" (0.0).


Factura contine produse accizabile in care e mentionat valaorea accizei de 4339.7 lei. Progamul am actualiat si factura am refacut.
Nu stiu care e problema...


Multumesc pentru ajutor!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: EROARE E FACTURA

#5 Mesaj de balazse »

Pentru TodorJ
Poate te ajuta:
tomac scrie: Mie Iul 13, 2022 1:27 pm Au schimbat cei de la ANAF regulile. Dar nu și validatorul . Doar pe cel de pe site, că doar așa e normal.
Refaceți actualizarea. Dacă și după aceea vă dă eroare, vă rog să ștergeți încasarea, generați XML și-l trimiteți apoi puteți opera încasarea iarăși.

todorj
Mesaje: 9
Membru din: Vin Iun 04, 2010 12:00 am

Re: EROARE E FACTURA

#6 Mesaj de todorj »

Factura esre fara incasare..... am refacut actualizarea :(

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: EROARE E FACTURA

#7 Mesaj de balazse »

Unde ai mentionat valoarea accizei, pe un rand separat sau la "informatii suplimentare"?
Sincer sa fiu n-am avut tangenta cu accize, de aceea intreb.

todorj
Mesaje: 9
Membru din: Vin Iun 04, 2010 12:00 am

Re: EROARE E FACTURA

#8 Mesaj de todorj »

Langa determinarea clientului si curs de referinta este lasat o colana in care pot sa introduc acciza si in acelas timp pot sa determin conturile db si cr in care inregistreaza automat.

tomoiagar362
Mesaje: 2
Membru din: Lun Iun 11, 2018 9:20 am

Re: EROARE E FACTURA

#9 Mesaj de tomoiagar362 »

Buna ziua,eu trimit din Saga pe anaf e-factura ptr.plata cu vouchere de vacanta(carduri).Si de vreo 2 zile imi da eroare la facturi ca cui-ul clientului e gresit ,ca e prea lung.Nu inteleg ce se intimpla,pina acum 2 zile am trimis si au fost ok.Puteti sa imi spuneti daca e o eroare de preluare din Saga?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: EROARE E FACTURA

#10 Mesaj de balazse »

Ai incercat sa actualizezi programul (chiar daca ai ultima versiune a programului)?

apetriig
Mesaje: 7
Membru din: Lun Iul 15, 2019 3:40 am

Re: EROARE E FACTURA

#11 Mesaj de apetriig »

Buna ziua, la generarea unei facturi imi apare acesta eroare si nu stiu ce nu e corect
<?xml version="1.0"?>
<Invoice xmlns:cbc="urn:oasis:names:specification:ubl:schema:xsd:CommonBasicComponents-2" xmlns:udt="urn:oasis:names:specification:ubl:schema:xsd:UnqualifiedDataTypes-2" xmlns:cac="urn:oasis:names:specification:ubl:schema:xsd:CommonAggregateComponents-2" xmlns:ccts="urn:un:unece:uncefact:documentation:2" xmlns="urn:oasis:names:specification:ubl:schema:xsd:Invoice-2" xmlns:qdt="urn:oasis:names:specification:ubl:schema:xsd:QualifiedDataTypes-2" xsi:schemaLocation="urn:oasis:names:specification:ubl:schema:xsd:Invoice-2 ../../UBL-2.1(1)/xsd/maindoc/UBL-Invoice-2.1.xsd" xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instan ... ><cbc:Note>;
Banca BANCA ROMANA DE DEZVOLTARE ARENA;
IBAN RO53BRDE040SV83159630400 ;
TREZORERIA STATULUI ;
TREZORERIA OPERATIVA BUHUSI;
RO97TREZ0665069XXX000576</cbc:Note><cbc:DocumentCurrencyCode>RON</cbc:DocumentCurrencyCode><cbc:TaxCurrencyCode>RON</cbc:TaxCurrencyCode><cac:AccountingSupplierParty><cac:Party><cbc:EndpointID schemeID="EM">apetriiandreiciprian@yahoo.com</cbc:EndpointID><cac:PartyIdentification><cbc:ID>36456300 </cbc:ID></cac:PartyIdentification><cac:PostalAddress><cbc:StreetName>TINERETULUI</cbc:StreetName><cbc:CityName>BUHUSI</cbc:CityName><cbc:CountrySubentity>RO-BC</cbc:CountrySubentity><cac:Country><cbc:IdentificationCode>RO</cbc:IdentificationCode></cac:Country></cac:PostalAddress><cac:PartyTaxScheme><cac:TaxScheme><cbc:ID>VAT</cbc:ID></cac:TaxScheme></cac:PartyTaxScheme><cac:PartyLegalEntity><cbc:RegistrationName>AAC CIPRIAN CONSULTING SRL</cbc:RegistrationName><cbc:CompanyID>36456300</cbc:CompanyID></cac:PartyLegalEntity><cac:Contact><cbc:Name>APETRII ANDREI CIPRIAN</cbc:Name><cbc:ElectronicMail>apetriiandreiciprian@yahoo.com</cbc:ElectronicMail></cac:Contact></cac:Party></cac:AccountingSupplierParty><cac:AccountingCustomerParty><cac:Party><cac:PartyIdentification><cbc:ID>4187271</cbc:ID></cac:PartyIdentification><cac:PostalAddress><cbc:StreetName>BUHUSI, Str. Vaioaga, nr. 3, Loc. Buhusi, |Jud. Bacau</cbc:StreetName><cbc:CityName>BUHUSI</cbc:CityName><cbc:CountrySubentity>RO-BC</cbc:CountrySubentity><cac:Country><cbc:IdentificationCode>RO</cbc:IdentificationCode></cac:Country></cac:PostalAddress><cac:PartyTaxScheme><cac:TaxScheme><cbc:ID>VAT</cbc:ID></cac:TaxScheme></cac:PartyTaxScheme><cac:PartyLegalEntity><cbc:RegistrationName>SPITALUL ,,PROF. DR. EDUARD APETREI'' BUHUSI</cbc:RegistrationName><cbc:CompanyID>4187271</cbc:CompanyID></cac:PartyLegalEntity></cac:Party></cac:AccountingCustomerParty><cac:PaymentMeans><cbc:PaymentMeansCode>48</cbc:PaymentMeansCode><cac:PayeeFinancialAccount><cbc:ID>RO53BRDE040SV83159630400</cbc:ID><cbc:Name>BANCA ROMANA DE DEZVOLTARE Filiala ARENA</cbc:Name></cac:PayeeFinancialAccount></cac:PaymentMeans><cac:PaymentMeans><cbc:PaymentMeansCode>48</cbc:PaymentMeansCode><cac:PayeeFinancialAccount><cbc:ID>RO97TREZ0665069XXX000576</cbc:ID><cbc:Name>Trezorerie operativa Buhusi Filiala BUHUSI</cbc:Name></cac:PayeeFinancialAccount></cac:PaymentMeans><cac:TaxTotal><cbc:TaxAmount currencyID="RON">0.00</cbc:TaxAmount><cac:TaxSubtotal><cbc:TaxableAmount currencyID="RON">3700.00</cbc:TaxableAmount><cbc:TaxAmount currencyID="RON">0.00</cbc:TaxAmount><cac:TaxCategory><cbc:ID>O</cbc:ID><cbc:TaxExemptionReasonCode>VATEX-EU-O</cbc:TaxExemptionReasonCode><cbc:TaxExemptionReason>Entitatea nu este inregistrata in scopuri de TVA</cbc:TaxExemptionReason><cac:TaxScheme><cbc:ID>VAT</cbc:ID></cac:TaxScheme></cac:TaxCategory></cac:TaxSubtotal></cac:TaxTotal><cac:LegalMonetaryTotal><cbc:LineExtensionAmount currencyID="RON">3700.00</cbc:LineExtensionAmount><cbc:TaxExclusiveAmount currencyID="RON">3700.00</cbc:TaxExclusiveAmount><cbc:TaxInclusiveAmount currencyID="RON">3700.00</cbc:TaxInclusiveAmount><cbc:PayableAmount currencyID="RON">3700.00</cbc:PayableAmount></cac:LegalMonetaryTotal><cac:InvoiceLine><cbc:ID>1</cbc:ID><cbc:InvoicedQuantity unitCode="H87">1.000</cbc:InvoicedQuantity><cbc:LineExtensionAmount currencyID="RON">3700.00</cbc:LineExtensionAmount><cac:Item><cbc:Name>PRESTARI SERVICII CONF. CONTR. 23649/22.12.2021</cbc:Name><cac:ClassifiedTaxCategory><cbc:ID>O</cbc:ID><cac:TaxScheme><cbc:ID>VAT</cbc:ID></cac:TaxScheme></cac:ClassifiedTaxCategory></cac:Item><cac:Price><cbc:PriceAmount currencyID="RON">3700.0000</cbc:PriceAmount></cac:Price></cac:InvoiceLine></Invoice>

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: EROARE E FACTURA

#12 Mesaj de tobosv790 »

Serios? Si ce asteptari ai de la acest forum?

apetriig
Mesaje: 7
Membru din: Lun Iul 15, 2019 3:40 am

Re: EROARE E FACTURA

#13 Mesaj de apetriig »

Am cerut doar o mana de ajutor pentru ca nu inteleg ce nu am facut bine.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: EROARE E FACTURA

#14 Mesaj de balazse »

Pentru ApetriiG
Nu cumva aceasta este continutul fisierului xml si nu mesajul de eroare?
Cel mai bine trimite e-mail echipei Saga si o salvare de baza de date si ofera detalii exacte despre problema.

Totusi inainte de a trimite e-mail, incearca sa actualizezi programul, chiar daca ai ultima versiune a programului si incearca sa il generezi din nou.
Sa ne zici cum s-a rezolvat.

apetriig
Mesaje: 7
Membru din: Lun Iul 15, 2019 3:40 am

Re: EROARE E FACTURA

#15 Mesaj de apetriig »

Multumesc! O sa scriu cum s-a rezolvat.

Scrie răspuns