Nu-mi apare rubrica cu prețul de vânzare într-o recepție! Vă rog ajutați-mă!!!

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
clima729
Mesaje: 3
Membru din: Vin Aug 26, 2022 10:33 am

Nu-mi apare rubrica cu prețul de vânzare într-o recepție! Vă rog ajutați-mă!!!

#1 Mesaj de clima729 »

Nu-mi apare rubrica cu prețul de vânzare într-o recepție!

Avatar utilizator
branzam825
Mesaje: 16
Membru din: Mie Iun 22, 2022 1:54 pm

Re: Nu-mi apare rubrica cu prețul de vânzare într-o recepție! Vă rog ajutați-mă!!!

#2 Mesaj de branzam825 »

Si in receptiile anterioare iti apare rubrica pret de vanzare? Ca ma gandesc sa nu iti fi restrans rubricile atat de tare incat sa crezi ca a disparut.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Nu-mi apare rubrica cu prețul de vânzare într-o recepție! Vă rog ajutați-mă!!!

#3 Mesaj de balazse »

Pentru ClimA729
Gestiunea pentru care s-a efectuat receptia are pusa bifa in coloana "la pret de vanzare", precum s-a completat la "intrari" coloana "pret vanzare"?

clima729
Mesaje: 3
Membru din: Vin Aug 26, 2022 10:33 am

Re: Nu-mi apare rubrica cu prețul de vânzare într-o recepție! Vă rog ajutați-mă!!!

#4 Mesaj de clima729 »

Nu imi apare prețul la nici o factura .

clima729
Mesaje: 3
Membru din: Vin Aug 26, 2022 10:33 am

Re: Nu-mi apare rubrica cu prețul de vânzare într-o recepție! Vă rog ajutați-mă!!!

#5 Mesaj de clima729 »

Eu lucrez pe un program saga c nou si nu am gasit unde sa bifez . Cand lucram pe varianta veche , era chiar la inceput dar la programul asta nou nu gasesc .

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Nu-mi apare rubrica cu prețul de vânzare într-o recepție! Vă rog ajutați-mă!!!

#6 Mesaj de paturcai »

Exista 2 modalitati de a intcmi NIR-ul (asta va spunea colegul BalazsE):
- varianta global valorica, unde se gaseste pretul de vanzare pe care il puneti dvs.
- varianta cantitativ-valorica, unde va apare pretul de vanzare daca in ARTICOLE (ca sa ajungeti la ARTICOLE, apasati tast F9) bifati SI TRECETI pretul de vanzare.
Sa zabovim la acesasta metoda (cantitativ-valorica):
In tabel veti regasi: Cod, Denumire, U/M, TVA, TIP, Stoc curent, PRET VANZARE (fara TVA), PRET VANZARE (cu TVA); aici treceti pretul de vanzare fara TVA pentru produsul care doriti sa aiba - in momentul intocmirii NIR-ului - pretul evidentiat.
Nu se poate afisa un pret de vanzare in global-valoric, decat in urmatoarea situatie:
Exemplu:
Introduc o singura data:
In ecranul de jos, alegem prima coloana NEDEFINIT si apoi completam restul:
Solutie lipit TAC-PAC, si pun pretul de vanzare (sa spunem 5,50 lei)
Dupa ce am salvat, ies din NIR si din INTRARI si apoi reintru in INTRARI si daca mai intalnesc inca o data (pe o alta factura) Solutie de lipit TAC PAC, SAGA C va trece automat 5,50 lei
Daca doriti ca SAGA C sa "completeze automat" unele preturi, faceti exact cum v-am spus:
Treceti denumirea, pretul de vanzare (eventual contul contabil), salvati si iesiti din INTRARI (sau de la IESIRI); SAGA C va memora aceasta inregistrare si urmatoarea data cand va intalni aceea denumire, va pune automat pretul de vanzare si contul contabil

Acest lucru este valabil atat la INTRARI cat si la IESIRI

Asta cautati? Asta v-am explicat!
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Nu-mi apare rubrica cu prețul de vânzare într-o recepție! Vă rog ajutați-mă!!!

#7 Mesaj de balazse »

Pentru ClimA729
Nu stiu ce intelegi prin varianta veche, dar pe langa cele postate de PaturcaI[/], poate te ajuta si cele doua tutoriale:
https://www.youtube.com/watch?v=d2r51Yv-_9o
https://www.youtube.com/watch?v=F_4TMVPbt4w

Scrie răspuns