AJUTOR PENTRU INCEPATORI

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
bogosr
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Noi 14, 2009 12:00 am

AJUTOR PENTRU INCEPATORI

#1 Mesaj de bogosr »

Buna ziua! Am deschis acest topic pentru toti cei care sunt invatatcei in folosirea programului Saga. Sper sa fie un loc unde vom invata si ne vom ajuta reciproc sa scapa de micile nelamuriri cauzatoare de dureri de cap.
Ma chinui de 2 zile sa invat sa folosesc programul...s-a lasat cu omuciderea mouse-ului si o mare durere de cap.
In concluzie am multe intrebari care par puerile pentru altii si existentiale pentru mine.
Sper sa nu va pierdeti rabdarea si sa primesc un raspuns.
:D
Voi insira lista de intrebari (mentionez ca am cautat raspunsurile prin postarile anterioare si nu am reusit decat sa ma derutez si mai mult):

1) Nu pot utiliza programul in retea. Am descarcat programul pe celalalt calculator, dar nu reusesc sa ma autentific si sa il conectez la calculatorul-server.
2) Ce metoda contabila ar trebui sa folosesc daca vreau sa tin evidenta stocurilor si NIR-urile sa contina doar prima parte (cea corespondenta facturii). Pana acum corelam preturile de pe facturile de intrare cu cele de iesire ceea ce imi lua foarte mult timp.
3) Am introdus furnizorii si am incercat sa adaug intrarile pentru fiecare furnizor, insa nu pot da coduri la produse ( fiind un service auto codurile la piese sunt primul criteriu cu care se lucreaza) plus ca imi afiseaza 4 zecimale dupa ultima cifra si de obicei lucrez doar cu 2.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri! :)

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#2 Mesaj de eugen01 »

1. Nu se descarca Saga pe fiecare terminal.Doar shortcut-ul.
2.Eu lucrez cu metoda (gestiuni) cantitativ-valorica.Asta implica sa aveti Saga C (conta+stocuri).In aceasta metoda miscarile unui articol se pot urmari din fisa articol.Se aloca cate un cod distinct pentru fiecare articol receptionat.NIR-urile se pot emite din program(buton Tiparire) si contin datele cerute de reglementarile legale.
3.Probabil lucrati cu gestiuni global valorice, unde intrarile se fac pe nedefinit.Cat despre preturi, la introducere completati cantitatea dupa care rubrica valoare.Nu mai stiu acum sa va spun baza legala pentru pretul unitar cu 4 zecimale.

deci...ce program Saga aveti.???

si ..evident...BINE ATI VENIT !! :)

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#3 Mesaj de eugen01 »

cum ati procedat pentru furnizori , la fel trebuie sa creati intai articolele, in Fisiere>Articole.(gestiuni cantitativ valorice).

bogosr
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Noi 14, 2009 12:00 am

#4 Mesaj de bogosr »

Am Saga C + Saga S. M-am apucat sa bag articolele acum...ceea ce va dura, avand in vedere ca sunt peste 5000 de piese.
Am inceput sa mai ma descurc, e drept ca stau cu manualul de utilizare in fata :wink: dar merge treaba, incet, incet.
Am ales sa fac articolele cu coduri OEM, fiind mai usor sa clasific piesele auto dupa codul original. Mai greu e sa caut codul original pentru fiecare piesa in parte...
Am reusit sa pun shortcutul si pe un alt calculator, acum incerc sa transfer datele pe laptop pentru a lucra acasa. Inca nu i-am dat de cap, dar mai incerc :D
Mumtumesc pentru ajutor si o zi frumoasa!
:)

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#5 Mesaj de herganiec »

nu vei putea lucra cu programul acasa si la serviciu daca aveti o singura licenta..
daca il aveti instalat pe un calculator la birou, doar acolo va functiona (si in retea daca aveti acolo)
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#6 Mesaj de eugen01 »

http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?t=9432


niste sugestii pentru codificare gasiti si la link-ul de mai sus...

tusera
Mesaje: 9
Membru din: Vin Noi 27, 2009 12:00 am

#7 Mesaj de tusera »

as vrea sa va intreb ceva:am o problema cu furnizorii si cei de la SAGA mi-au spus sa le trimit baza de date pe email pentru a verifica. este oki sa le trimit toata baza mea de date?
multumesc

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#8 Mesaj de eugen01 »

tusera>
fara doar si poate!!!faceti o salvare a bazei de date(Administrare>Intretinere BD) si in alta locatie(asta pt linistea dvs.).Dupa care tot in Intrtinere BD click-aim pe tab-ul cu restaurare.In dreapta jos e un buton mai mare pe care scrie "Trimite arhiva selectata...";in prealabil selectam arhiva repectiva.

Succes

tusera
Mesaje: 9
Membru din: Vin Noi 27, 2009 12:00 am

#9 Mesaj de tusera »

MS FRUMOS :)

toaders709
Mesaje: 71
Membru din: Joi Iun 12, 2008 12:00 am
Localitate: BUCURESTI
Contact:

salvare baza de date in alta locaie

#10 Mesaj de toaders709 »

V rog sa ma ajutati si pe mine-tot un incepator,cum salvez baza de date in alta locatie??va multumesc frumos

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#11 Mesaj de eugen01 »

mergem in locatia pe care vrem sa o alegem ca si rezerva pt salvari Saga.Cream un fisier pe care il numim SalvariSaga2 (sau cum vrem noi!).
eu folosesc un hard extern ce apare ca si H:MOBIL.
Nu ramane decat sa nu uitam cand vrem sa salvam sa bifam si Salvare in alta locatie.Se va deschide o harta de unde alegem locatia stabilita.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#12 Mesaj de eugen01 »

http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... ght=#49846


aici e mai detaliat..cu ajutorul colegilor

toaders709
Mesaje: 71
Membru din: Joi Iun 12, 2008 12:00 am
Localitate: BUCURESTI
Contact:

#13 Mesaj de toaders709 »

Va multumesc frumos Silvia

mihailescul
Mesaje: 6
Membru din: Vin Apr 27, 2007 12:00 am

Re: AJUTOR PENTRU INCEPATORI

#14 Mesaj de mihailescul »

Buna, lucrez cu gestiune cantitativ valoric , si nu stiu de ce in raportul de gestiune nu-mi vede stocul de la inceputul perioadei de lucru( la configurare societati-preluare date contabile . le 371 am o suma) pe care nu o vede in raportul de gestiuneȘ exempluȘ suma plecare (inceput perioada lucru este de 20000) am operat intrari si iesiri pe cod de produs , si la raport de gestiune la sold initial este 0,
Nu stiu de ce? la intrari am setat la tip: marfuri iar la gestiune: magazin

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: AJUTOR PENTRU INCEPATORI

#15 Mesaj de balazse »

Daca lucrezi cantitativ-valoric (la pret de achizitie si nu global-valoric la pret de vanzare), ce treaba ai cu raportul de gestiune? Poate cu situatie stocuri.

Scrie răspuns