Forum SAGA

Aici ne tutuim, vorbim, ne imprietenim
Acum este Joi Dec 13, 2018 4:24 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: AUTOFACTURA cu TAXARE INVERSA
MesajScris: Mie Dec 05, 2018 6:58 am 
Neconectat

Redeschid acest subient pentru ca in SAGA nu a fost rezolvata preoblema cu autofactura cu taxare inversa si astazi am primit notificare de la ANAF ca livrarile cu autofactura inregistrate in saga cu L nu au fost incadrate corect in dec 300 ma intreaba de prorata pentru ca la rd.15 din declaratia de tva ar trebui aplicat art.300 din Lg.227/2015.
Rog informaticieni de la la SAGA sa ne ajute si sa creeze asa cum s-a creat la inregistrare facturi emise L,T etc si Autofactura cu taxare inversa ca in preluarea pe declaratie sa nu mai fie dusa la rd.15 ci la rd.13.
Daca inregistram ca si taxare inversa nu era bun pentru ca era autofactura daca am inregistrat autofactura atunci nu e bine ca e taxare inversa.Care considerati a fi solutia perfecta pentru ca eu deja am notificare de la ANAF.Ei spun ca am livrari de bunuri scutite fara drept de deducere dar eu am autofacturi cu taxare inversa si ca nu a fost ajustata taxa dedusa prin aplicarea pro-ratei.

Sus

Subiectul mesajului: Re: AUTOFACTURA cu TAXARE INVERSA
MesajScris: Mie Dec 05, 2018 1:32 pm 
Neconectat

Eu inregistrez facturile cu T (taxare inversa) si completez manual in d394 la autofacturi. Nu am primit notificari. La "informatii" scriu 'autofactura" iar la control cand mi s-a cerut jurnalul cu autofacturi am scos cu ajutorul filtrelor un xl si a fost ok

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 2