Modificare cont corespondent la tva platit in tara pentru achizitii cu taxare inversa efectuate de un neplatitor de tva

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Mesaj
Autor
paune920
Mesaje: 2
Membru din: Mie Feb 08, 2017 4:54 pm

Modificare cont corespondent la tva platit in tara pentru achizitii cu taxare inversa efectuate de un neplatitor de tva

#1 Mesaj de paune920 »

Buna ziua.
Am societati neplatitoare de tva care cumpara din afara marfa, materii prime cu taxare inversa pe cod special.
Am observat in program nota contabila 635=4423, ceea ce nu mi se pare corect, deoarece un tva nedeductibil ar trebui sa intre in pretul marfii/materiilor prime, sau a cheltuielilor, dupa caz.
Acest lucru :
1. Denatureaza profitul societatii;
2. Imi da informatii eronate despre pretul de cumparare si respectiv, despre adaosul aplicat. pot calcula eronat pretul de vanzare.
2. In momentul in care societatea devine platitoare de tva , programul, prin inventarierea pentru a deduce tva si ajusta preturile de cumparare, deduce tva -ul din baza, si nu din total baza+tva platit in tara.
va multumesc. Sper ca m-am facut inteleasa si ma puteti ajuta.
o seara buna!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Modificare cont corespondent la tva platit in tara pentru achizitii cu taxare inversa efectuate de un neplatitor de

#2 Mesaj de pinteae »

Fiind o achizitie intracomunitara, TVA achitata BS intara in costul de achizitie al bunurilor, fiind o taxa nerecuperabila.
Pentru includerea in cos, in opinia mea, ai urmatoarele variante:
1. conform unei chei de repartizare, vei repartiza manual valoarea TVA in costul de achizitie a bunurilor achizitionate. Dupa care, prin ecranul "Operatii speciale" adaugi valoarea obtinuta in costul de achizitie al bunurilor. Operatiunea presupune descarcarea din gestiune, la pretul din factura si incarcarea in gestiune la noul pret de achizitie (pretul din factura + cota parte din TVA);
2. repartizezi TVA aferenta achizitiei prin intermediul ecranului "Facturi asociate (transport)". Pentru aceasta creezi un furnizor, la care ii introduci contul contabil 635 (in loc de un analitic la 401). La momentul receptiei, introduci valoarea TVA, prin ecranul "Facturi asociate (transport)", ca si cum ar fi o cheltuiala de transport. SAGA va repartiza valoarea respectiva in costul de achizitie al bunurilor.
Or mai fi si alte variante, dar eu pe acestea le stiu.
DIn pacate aplicatia nu ne ofera o varianta simpla de repartizare.
Eugen Pintea

Scrie răspuns