Backup Saga

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
moleag959
Mesaje: 19
Membru din: Mar Apr 18, 2017 1:36 pm

Backup Saga

#1 Mesaj de moleag959 »

https://bs77.ro/?fbclid=IwAR2Ct7_QJfCuL ... A6QT-SAI9s

Stiti ceva despre ce se ofera pe acel site?

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Backup Saga

#2 Mesaj de ovidiuo »

Nu prezinta incredere ! Aveti grija ... bagati de curiozitate numarul de telefon in google si vedeti ce gasiti .. nu exista date (CUI, Reg. Com.) despre societate (in zona de "contact" sau "termeni si conditii") .. nu va "aruncati" datele despre firme pe la oricine prin ograda ! ... Plus ca, daca sunteti un pic organizat va puteti face singuri backup-uri !

moleag959
Mesaje: 19
Membru din: Mar Apr 18, 2017 1:36 pm

Re: Backup Saga

#3 Mesaj de moleag959 »

ovidiuo scrie: Vin Oct 30, 2020 9:45 pm Nu prezinta incredere ! Aveti grija ... bagati de curiozitate numarul de telefon in google si vedeti ce gasiti .. nu exista date (CUI, Reg. Com.) despre societate (in zona de "contact" sau "termeni si conditii") .. nu va "aruncati" datele despre firme pe la oricine prin ograda ! ... Plus ca, daca sunteti un pic organizat va puteti face singuri backup-uri !
Ideea era sa vada cei de la Saga si eventual sa ia masuri.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Backup Saga

#4 Mesaj de balazse »

Pentru MoleaG959
Daca ideea era ca echipa Saga sa ia marusi atunci nu trebuia sa intrebi despre site, ci sa trimiti e-mail echipei Saga.

Ai optiunea de salvare in FGO, poti folosii si acea optiune.

PS. Data viitoare cand vrei sa raspunzi folosete partea de "raspuns rapid" sau apasa butonul "scrie raspuns", si nu butonul "raspuns cu citat".

diaconug264
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iun 06, 2016 2:00 pm

Re: Backup Saga

#5 Mesaj de diaconug264 »

Website-ul https://bs77.ro este detinut si operat de firma SC MDS DEV IT SRL. Inteleg ca, la data la care s-au postat aceste comentarii nu exista nici o inregistrare publica pe website despre firma deoarece inca nu erau gata documentele, dar cred ca ar fi trebuit sa reveniti si cu update-uri la aceste comentarii.

Intradevar in procesul de inregistrare sunt necesare si datele firmei detinute de catre client, dar aceste date sunt colectate in vederea eliberarii facturii la finalul periodei de proba, daca doriti factura pe firma.
De asemenea datele sunt criptate, iar informatiile despre algoritmi de criptare nu sunt facute publice, acestea sunt stipulate in acordul legal, si deci nu apar in sectiunea Termeni si Conditii.

Numarul de telefon nu este cel al companiei ci este numarul meu personal si nu vad de ce ar fi fost necesara inregistrarea unui numar de telefon special destinat comapniei, doar pentru a atasa un numar de telefon la numele companiei.

Nu este necesara luarea de masuri din partea celor de la Saga, deoarece inainte de publicarea acestor aplicatii, am cerut acodul celor de la Saga cu privire la acestea, dupa ce le-am descris toate functionalitatile aplicatiilor.
Acord pe care l-am si primit prin Managerul IT al Saga, am e-mai-lul cu raspunsul acestuia arhivat in PC.

Aplicatiile sunt semnate cu certificat de securitate si autentificare agreeat de Microsoft.
Va multumesc pentru interesul acordat.

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Backup Saga

#6 Mesaj de ovidiuo »

.. 200 lei/an vs. $59/lifetime (https://www.easeus.com/backup-software/tb-home.html) ... greu de batut !

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Backup Saga

#7 Mesaj de stroescud »

Backup SAGA se face acasa sau la firma, depinde unde lucrezi ca utilizator.
Exista o comoditate in a salva datele pe un HDD extern, si mai ales exista inca o
"frica" a contabililor de a invata si axecuta cateva notiuni si operatii de baza.
Aceste notiuni si operatii de baza va ajuta cand sunteti la o ananghie,
s-au pierdut datele, s-a busit sistemul de operare, s-a virusat PC-ul/laptopul.
Cum ajungi sa-ti recuperezi datele dintr-un Cloud, daca tu ai reinstalat sistemul de operare
si din comoditate lasasesi parola sa o tina minte pc-ul?
Sau nu-ti merge internetul, din varii motive...
De aceea:
- Aplicatiile SAGA se instaleaza pe o alta partitie, nu pe partitia cu sistemul de operare.
- Inainte de update, faceti copie de siguranta, faceti un director de salvari
- Ati incheiat luna, salvare BD pe un HDD extern
Nu va costa decat cateva minute dar salvati munca de o luna si mai bine...

Scrie răspuns