Plata facturi din jurnal de banca valuta

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
chmarae99
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 12, 2008 12:00 am
Localitate: Medias, Jud: Sibiu
Contact:

Plata facturi din jurnal de banca valuta

#1 Mesaj de chmarae99 »

1, Nu pot incasa facturile prin banca in valuta. Se pot achita doar fact. in valuta. Ar trebui sa fie exact ca in jurnalul de banca in lei.
2, Cand se genereaza facturile din meniul diverse, contracte, nu exista posibilitatea de a pune cursul euro in fiecare luna. Am facut de la inceputul anului, dar am constatat ca a preluat cursul de la 1 ian. (31 dec.).Generarea ar trebui facuta pe fiecare luna in parte. :shock: Acum muncesc pe fiecare fact. in parte sa devalidez si sa schimb sumele. N-am facut nimic asa.... :mrgreen:

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Plata facturi din jurnal de banca valuta

#2 Mesaj de balazse »

1. la mine functioneaza perfect la fel ca la "jurnal de banca".
Totusi ce facturi vrei sa incasezi prin "jurnal de banca - valuta"?

chmarae99
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 12, 2008 12:00 am
Localitate: Medias, Jud: Sibiu
Contact:

Re: Plata facturi din jurnal de banca valuta

#3 Mesaj de chmarae99 »

Eu emit facturi pentru chiriile pe care le incasez pe urma. Pentru asta trebuie sa fac 5124=4111. Dar nu-mi iasa. Apare o fereastra si-mi zice de facturi in euro.
La banca in lei merge perfect. 5121=4111 si apare fereastra cu facturi, le incasez integral sau partial, si...gata. :roll:

butnarur
Mesaje: 436
Membru din: Lun Feb 18, 2008 12:00 am

Re: Plata facturi din jurnal de banca valuta

#4 Mesaj de butnarur »

chmarae99 scrie:1,
2, Cand se genereaza facturile din meniul diverse, contracte, nu exista posibilitatea de a pune cursul euro in fiecare luna. Am facut de la inceputul anului, dar am constatat ca a preluat cursul de la 1 ian. (31 dec.).Generarea ar trebui facuta pe fiecare luna in parte. :shock: Acum muncesc pe fiecare fact. in parte sa devalidez si sa schimb sumele. N-am facut nimic asa.... :mrgreen:
verificati in Ajutor->Intretinere baza de date->General, daca este bifa la prelaurea cursului valutar: bnr.ro sau infovalutar.ro. Probabil bifa este la prima optiune:"fara preluarea automata a cursului" si din cauza aceasta nu preia automat cursul valutar :roll:
Îmi iubesc ţara atunci când nu mă uit la televizor şi când nu merg pe stradă. (Octavian Paler)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Plata facturi din jurnal de banca valuta

#5 Mesaj de balazse »

chmarae99 scrie:Eu emit facturi pentru chiriile pe care le incasez pe urma.
Facturile in ce valuta le emiti?

chmarae99
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 12, 2008 12:00 am
Localitate: Medias, Jud: Sibiu
Contact:

Re: Plata facturi din jurnal de banca valuta

#6 Mesaj de chmarae99 »

Facturile le emit in lei, le incasez in banca valuta, dar nu pot incasa factura nicicum. Plus ca am bifat optiunea cu preluarea datelor automate de la bnr, dar odata generate facturile nu se modifica automat. Daca ma duc sa incasez facturile din registrul de casa sau banca nu mai corespund sumele. Am facut o varza totala, habar n-am ce si cum sa fac. Muncesc ca proasta de o saptamana si n-am facut nimic....

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Plata facturi din jurnal de banca valuta

#7 Mesaj de balazse »

Scuze dar este si normal ca facturile emise in lei sa le incasezi in lei si nu in valuta.
Nu intelege de ce se platesc in valuta acele sume facturate in lei, chiar daca este contravaloare unor sume in valuta.
Ceea ce poti face este sa faci un mic artificiu cu ajutorul contului 581.
La "conturi automate" -> "banca 2" treci "581".
Faci incasarea 581=4111, dupa care in "jurnal de banca - valuta" faci 5124.1=581, iar pentru diferenta de curs valutar folosesti 665 sau 765 dupa caz.
Acesta este o parere, nu zic ca este cel mai corect.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Plata facturi din jurnal de banca valuta

#8 Mesaj de eugen01 »

http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... eur#p71273

(de remarcat observatia lui f176 din 14 Iul 2010 12:14)

chmarae99
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 12, 2008 12:00 am
Localitate: Medias, Jud: Sibiu
Contact:

Re: Plata facturi din jurnal de banca valuta

#9 Mesaj de chmarae99 »

Si pentru mine este foarte normal ca sa incasez factura de chirie emisa in lei de la un client care este chirias in locatia mea si-mi trimite banii in contul de euro. Ceea ce nu mi se pare normal, ca nu functioneaza la fel ca in 5121. De fapt care ar fi problema??? L a artificiul acesta nu m-am gandit, dar precis cenzorul se va sesiza...la anul cand face controlul. :twisted:

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Plata facturi din jurnal de banca valuta

#10 Mesaj de balazse »

Problema ar fi ca ai ramane cu valuta in sold pe acel client, deoarece la 5124 folosesti valuta.
O sa-i explici cenzorului problema, ca ai emis factura in lei si ai incasat valuta si ca ai folosit contul 581 ca si cont intermediar.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Plata facturi din jurnal de banca valuta

#11 Mesaj de balteanuc692 »

Am si eu niste dileme cu valuta.
Sa va explic ce am.
Firma cumpara din contul de la banca 8.000 de euro si deschide alt cont cu ei. Deci acum am doua conturi la banca, unul in lei si altul in valuta.
Am intrat la contul valuta si am facut nota:
5124=5121 8.000 euro la curs 4.2814 imi da suma in lei 34.251,20
Deci in contul in lei e OK. (iese suma in lei din el.)
In contul in euro e OK. (intra 8.000 EUR cu valoarea in lei de 34.251,20)
Acum, omu` face o plata pt o factura proforma in Estonia in euro din contul cu euro de 7.000 de euro. (dupa doua zile, deci, alt curs). Am facut nota:
4091=5124 7.000 euro
Intrebarea mea e... trebuie sa pun si cursul euro din acea zi sau las gol? Ca m-am uitat la Articole contabile si am suma in lei ZERO si in valuta 7.000 EUR
Precizez ca pe extrasul de cont in euro, in ziua tranzactiei (cand a facut plata catre firma din Estonia) nu am niciun curs eur/ron.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Plata facturi din jurnal de banca valuta

#12 Mesaj de balteanuc692 »

Gata, am bifat sa imi preia cursul de la bnr.ro si imi ia automat. Trebuie sa reevaluez diferentele de curs valutar la fiecare tranzactie? Si daca da, care e reperul, cum fac? :roll:

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Plata facturi din jurnal de banca valuta

#13 Mesaj de balazse »

Cumpararea de valuta il faci la cursul negociat, si inregistrezi astfel (daca nu faci cum am scris mai jos, te vei trezi pe contul 5121 cu valuta):
581=5121
5124=581
Cand faci plata trebuie sa treci cursul BNR, deoarece daca nu treci cursul nu iti va calcula nici contravaloare in lei (numai daca nu treci manual).
Reevaluarea il faci la fiecare sfarsit de luna.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Plata facturi din jurnal de banca valuta

#14 Mesaj de balteanuc692 »

Multumesc 8)

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Plata facturi din jurnal de banca valuta

#15 Mesaj de balteanuc692 »

Reevaluarea in ce consta? Mai trebuie sa fac reevaluare daca contul e in euro si fac direct plati in euro?

Scrie răspuns