Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Scrie răspuns
Mesaj
Autor
paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#1 Mesaj de paturcai »

Cu totii stim ca atunci cand mergem la ANAF acestia au un "tabel" cu declaratiile depuse (N sau D dupa caz).
Supun atentiei aceasta adaugare la programul SAGA.
Exista deja posibilitatea legarii unui document de o intrare, de o iesire, de un modul.
Modulul s-ar putea numi "declaratii" s-ar putea gasi undeva la ADMINISTRARE si ar fi util.
CUm ar functiona (pentru colegi si nu pentru programatorii de la SAGA scriu asta, pentru ca dansii deja stiu) aceasta facilitate?
Ne-am crea un director in care am crea directoare cu firmele pe care le "pastorim" (sau firma pentru care lucram) si dupa ce am salva "recipisa" de la depunerea la ANAF in acel director am "pune" legatura catre acea recipisa. Prin accesarea modulului "DECLARATII DEPUSE" am putea vedea daca ne lipseste vreo declaratie. La "MEMENTO"/sa apara o alerta chiar la scadenta prin care sa fim avertizati ca nu exista depusa acea declaratie.
E doar o parere si in accelasi timp multumesc celor care vor fi sau nu de acord (inseamna ca au citit postarea si este un mare lucru. :)
Sper ca dl. Sorin NICA sa nu ma injure prea tare (il las pe SeptimiuV sa o faca ... :) )
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#2 Mesaj de balazse »

Nu stiu daca este chiar necesar crearea unei noi optiuni/unui nou meniu pentru a tine evidenta declaratiilor depuse sau cel putin eu n-am inteles esenta acesteia.
Eu am creat un folder pentru declaratii ("declaratii"), iar in aceasta am creat un folder pentru fiecare tip de declaratie ("D.112"), in care am creat cate un folder pentru fiecare an ("D.112-2014"), iar in cadrul acestor foldere am creat un folder pentru fiecare luna ("D.112-2014.01 ian").
Langa declaratii intotdeauna salvez si recipisele ii drept ca le salvez simplu direct de pe site, dar as putea trece in denumire si codul fiscal/denumirea astfel as gasii mai repede recipisa.
Daca setezi in memento ceea ce trebuie depus atunci ai rezolvat problema, doar bifezi ce ai depus si astfel in lista iti ramane ce mai ai de depus.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#3 Mesaj de paturcai »

Si nu ai uitat niciodata sa depui o declaratie?
Cred ca esti unicul
:)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#4 Mesaj de balazse »

Acum nu este vorba de greseala, pentru asta aveam o lista in excel in care la selectarea lunii stiam pentru cine ce trebuie depus (ii drept ca erau si exceptii, dar functiona destul de bine).
Totusi aceasta optiune cum te-ar ajuta sa reduci posibilitatea de a uita o declaratie?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#5 Mesaj de herganiec »

:) eu am tabelul in excel..

ceva de genul..
Imagine
Ultima oară modificat Mie Noi 12, 2014 11:23 am de către herganiec, modificat 1 dată în total.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#6 Mesaj de balazse »

Si eu ceva asemanator am creat, doar ca un pic altfel organizat. :wink:

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#7 Mesaj de herganiec »

si ti-e ok nu ? mie mi-e suficient. :roll:
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#8 Mesaj de balazse »

Cand l-am folosit a fost bine. Era in asa fel facut ca doar acele unitati se vizualizau pentru care trebuia sa depun declaratii, iar daca totusi aparea cu o declaratie in lista la restul aparea cu "---".

Sunt totusi curios cum doreste PaturcaI sa apara aceasta lista, asta daca optiune "memento" nu este suficienta.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#9 Mesaj de paturcai »

La ANAF in tabelul respectiv pe care ti-l afiseaza, daca ei dau "click" pe o luna depusa se vede declaratia (in cazul nostru s-a vedea depunerea)
Sigur ca fiecare si-a facut o evidenta mai mult sau mai putin complicata.
Excel-ul ne ajuta, dar asta inseamna inca o adugare "manuala". In general cel care greseste este factorul uman. Sunt foarte putine (cred ca nu sunt) situatii in care softul greseste daca a fost bine conceput. Eu ca om depun declaratia, salvez recipisa, si pe urma deschid fiserul EXCELK si trec acolo manual (sau ii fac un hyperlink); ma suna telefonul in timp ce lucrez la chestia asta, si trec aiurea la altcineva.
In situatia in care "trag" de recipisa si o pun la firma la care lucrez (iau fisierul si-i dau drumul direct la luna respectiva, la locul declaratiei respective, a firmei respective).
Era o sugestie.
(Am colege care au "agende" pe care le completeaza manual, altele la fel ca si voi in EXCEL, altii - ma includ pe mine le salvez cu aceeasi denumire ca si declaratia depusa numai ca ii mai adaug "_depunere" inainte de ".pdf". Cu toate aceste precautii tot descoperim ca nu am depus o declaratie)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#10 Mesaj de balazse »

In acest caz, ar fi optim daca ar fi o lista cu declaratiile (unde noi am configura denumirea declaratiei si lista) ca si cap de tabel (unde ar exista doua coloane declaratia si recipisa), iar ca randuri ar fi lunile, astfel atat declaratia, cat si recipisa s-ar putea "trage" fisierul, iar daca este "tras" fisierul sa se modifice culoarea celulei.
O alta intrebare ramane cum sa diferentiezi acele celule unde nu trebuie sa depui declaratie si unde trebuie, ca si D.100 este trimestrial, dar pot fi cazuri (dividende sau altele) cand trebuie sa depun.
Asa ii o idee destul de interesanta si poate ar merita impelementat, asa ca sustin ideea.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#11 Mesaj de paturcai »

That's my boy!
Asta e BalazsE!
Diferentierea se poate face din VECTORUL FISCAL (Detalii impozit si TVA) care exista si in SAGA.
De exemplu:
La lunar: 112 (sau 300 daca e platitor lunar, 394, 390)
La trimestru: 300, 100, 102, 103, 394, 390
Semestrial: bilant
Anual: 392, 101
;)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#12 Mesaj de balazse »

Dar ce facem cu acele cazuri in care totusi trebuie sa depunem? Cum le "eliberam"?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#13 Mesaj de paturcai »

Din VECTORUL FISCAL
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#14 Mesaj de balazse »

Nu m-ai inteles.
In mod normal toate declaratiile o sa-mi apara in acel tabel, dar cu fond galben cele care trebuiesc depuse, cu fond verde cele depuse si cu fond grii cele care nu trebuiesc depuse.
Daca se preiau datele din "vector fiscal", atunci de exemplu desi eu stiu ca pentru luna noiembrie trebuie sa depun D.100 pentru impozit pe dividende programul nu are de unde sa stie, ca urmare cumva ar trebui sa pot modifica culoarea acelei casute din gri in galben, doar pentru acea luna, si asta nu stiu cum s-ar putea realiza tehnic.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#15 Mesaj de paturcai »

Mi-ai ridicat mingea la fileu:
Sa pastram clasificarea pe culori asa cum ai spus-o, si daca vreau sa depun, depun.
Ideea este sa vad ce declaratii sunt depuse.
Problema este sa nu fiu "blocat" in momentul in care eu doresc sa depun o declaratie.
"Fondul galben" sa imi arate ce este de depus, si daca "suplimentar" vreau sa depun pot sa depun.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns