Recuperare BD si/sau reinstalare SO

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
nitum187
Mesaje: 75
Membru din: Mar Iun 18, 2013 4:44 pm

Recuperare BD si/sau reinstalare SO

#1 Mesaj de nitum187 »

Dupa parerea mea, la capitolul restaurare date ar trebui sa se acorde o mai mare atentie. Adica, ce vreau sa zic este urmatoarea chestie: atunci cand faci o restaurare a bazei de date si/sau ai probleme cu sistemul de operare, sa poti instala saga fara sa mai treci prin chestiile alea cu cod de activare, unul sau doua pe an sau te miri ce, etc.

Eu o vad cam asa: instalez saga pe pc si daca am folderul cu "DATE", doar sa-l copiez peste cel existent si sa pot reface bazele de date rapid. Asa cum se face la un alt prg. de conta care este la fel de bun ca si saga. :D

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24153
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Recuperare BD si/sau reinstalare SO

#2 Mesaj de balazse »

Sczue, dar eu n-am inteles care ii problema cu metoda actuala. :oops:
Daca faci restaurare de baza de date nu ai treaba cu codurile de activare, doar daca se face schimb de sistem de operare, lucru care nu se intampla prea des (acum depinde si cum te descurci cu acel calculator).
Totusi cumva trebuie si protejat programul.
Dupa parerea tea, faptul ca ii dai un copy/paste la un anumit folder ii mai usor decat sa faci restaurare?

Avatar utilizator
nitum187
Mesaje: 75
Membru din: Mar Iun 18, 2013 4:44 pm

Re: Recuperare BD si/sau reinstalare SO

#3 Mesaj de nitum187 »

Nu asta am vrut să zic. De exemplu la contab sql se copiază un folder "data" peste cel existent la o instalare proaspătă, se face o indexare a datelor și gata. Procesul este mult mai simplu decât la saga. Asta vroiam să zic.
Partea de restaurare este foarte greoaie, pentru unii, care sunt majoritatea aproape :lol: adică hai să o spunem pe șleau ... sunt praf la capitolul PC-uri. Ia să vezi câte postări sunt pe forum la capitolul ăsta și ai să vezi cum stă treaba.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24153
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Recuperare BD si/sau reinstalare SO

#4 Mesaj de balazse »

Din pacate fiecare din programe are propria structura, ca urmare nu se poate realiza la fiecare ceea ce ai zis.
Totusi sa fim sinceri, de cate ori trebuie facut restaurare? Precum este descris pe blog destul de amanuntit (http://www.sagasoftware.ro/?p=1036 sau http://www.sagasoftware.ro/?p=1071), precum este si un tutorial (http://www.youtube.com/watch?v=WWWA3Lp9A-w) ca si ajutor.
Din pacate sunt multi utilizatori care nu se pricep la utilizarea calculatorului, dar cred ca ar fi optim sa se mai puna si sa faca cate un curs de specializare (si acum discutam minim doar de utilizare de baza).

Avatar utilizator
nitum187
Mesaje: 75
Membru din: Mar Iun 18, 2013 4:44 pm

Re: Recuperare BD si/sau reinstalare SO

#5 Mesaj de nitum187 »

Da știu de ele. Deja am 1 săptămână de când mă tot documentez. Exista cumva, ceva care să facă automat o salvare a datelor, ceva care să programezi la o anumită oră din zi, etc. Mă refer aici în special la cei care utilizează un PC ca și server.
Eu oricum am ajuns la concluzia că tot manual este cel mai bine, știi cum e: Ce-și face omul cu mâna lui nici ghiavolul nu mai poate desface. :lol:

În concluzie mi-aș dori să am un control suprem asupra datelor. Adică să nu fiu pus în situația de a da din colț în colț că nu mai pot recupera nimic din munca mea ....

PS: Mulțumesc pentru sfaturi, le savurez cu mare placere.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Recuperare BD si/sau reinstalare SO

#6 Mesaj de fagarasa176 »

nitum187 scrie:Exista cumva, ceva care să facă automat o salvare a datelor, ceva care să programezi la o anumită oră din zi, etc. Mă refer aici în special la cei care utilizează un PC ca și server.
Eu folosesc FBackup este gratuit si dupa cum iti doresti....il configurezi si face automat salvarile la ora stabilita de tine.
De exemplu eu folosesc un server la care am un HDD de 2TB atasat.
La ora 01:00 noaptea face automat salvarea datelor pe HDD extern copiind doar fisierele pe care le detecteaza ca modificate, iar la ora 02:00 programul Smart Defrag , care este de asemenea gratuit, face defragmentarea si prioritizarea tuturor unitatilor C, D, E, etc.
Este adevarat ca la mine serverul merge non-stop din aceasta cauza salvarile le face noaptea, dar il poti seta sa faca salvarile cu 1h inainte de terminarea programului daca la tine nu sta deschis tot timpul
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
nitum187
Mesaje: 75
Membru din: Mar Iun 18, 2013 4:44 pm

Re: Recuperare BD si/sau reinstalare SO

#7 Mesaj de nitum187 »

Mulțumesc pentru răspuns. Da și la mine merge serverul non-stop. Am avut ceva probleme și vreau să nu mă mai lovesc de așa ceva. La pierderea de date este ceva ... cum să zic... criminal!!! :lol:
La defragmentare prefer Auslogics Disk Defrag.
FBackup îl ai instalat pe server sau în altă locație? Ah, și abia acum am văzut, eu am RAID, iar Saga se află pe o partiție separată dedicată special pentru aceasta și vad că folderul TMP se află pe partiția cu sistemul de operare. Am înțeles că trebuie și folderul TMP salvat pentru o eventuală restaurare/recuperare de date...

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25994
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Recuperare BD si/sau reinstalare SO

#8 Mesaj de tomac »

Păi și la SAGA merge cu copy/paste și apoi instalarea programului.
Iar legat de instalarea SO. Mă gândesc că cine face asta știe și să facă un amărât de copy/paste și apoi să-și reinstaleze programul. Pentru că restaurarea datelor se face nu la reinstalarea sistemului de operare.
Eu în 7 ani am reinstalat sistemul o singură dată și asta pentru că mi-a picat partiția primară de la căderile de tensiune primite cadou de la Electrica. În rest nu a fost cazul. Tot în 7 ani am oprit calculatorul de vreo 10 ori maxim în mod voit, altfel a funcționat 24/24.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
nitum187
Mesaje: 75
Membru din: Mar Iun 18, 2013 4:44 pm

Re: Recuperare BD si/sau reinstalare SO

#9 Mesaj de nitum187 »

Da. Mulțumesc de răspuns. Tocmai ce am ieșit din teste acum. La mine merge și fără să mai reinstalez Saga. Nu am idee dacă este bine sau nu, întreb numai, ... nu dau cu parul. <<<= aici vorbesc exclusiv de teste!!!

Deci dacă am două PC-uri pe care se lucrează și care comunică așa cum trebuie cu un server cu RAID PE CARE este instalat Saga, pe cele două calculatoare NU MAI ESTE NEVOIE de instalare. Asta am înțeles eu până acum.
Așteptam un răspuns la ce am întrebat undeva mai sus și anume dacă,... și mă citez acuma: "Saga se află pe o partiție separată dedicată special pentru aceasta (S) și văd că folderul TMP se află pe partiția cu sistemul de operare (C)"... este corect așa?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25994
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Recuperare BD si/sau reinstalare SO

#10 Mesaj de tomac »

Locația TEMP poate fi schimbată din ecranul întreținere BD pagina General. Da, implicit e pe prima partiție.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
nitum187
Mesaje: 75
Membru din: Mar Iun 18, 2013 4:44 pm

Re: Recuperare BD si/sau reinstalare SO

#11 Mesaj de nitum187 »

Tot din ecranul întreținere BD pagina General, am observat că mai are o opțiune de salvare automată a datelor la xxx zile. Dar văd că nu se întâmplă nimic... e ceva care îmi scapă mie!?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24153
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Recuperare BD si/sau reinstalare SO

#12 Mesaj de balazse »

Prin acea optiune esti atentionat ca trebuie sa faci o salvare.
Salvarea nu se face automat din diverse motive.
Citeste aici postarea lui TomaC (cea din 02 Iul 2008 13:26)
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... t=automata

Avatar utilizator
nitum187
Mesaje: 75
Membru din: Mar Iun 18, 2013 4:44 pm

Re: Recuperare BD si/sau reinstalare SO

#13 Mesaj de nitum187 »

fagarasa176 scrie:
nitum187 scrie:Exista cumva, ceva care să facă automat o salvare a datelor, ceva care să programezi la o anumită oră din zi, etc. Mă refer aici în special la cei care utilizează un PC ca și server.
Eu folosesc FBackup este gratuit si dupa cum iti doresti....il configurezi si face automat salvarile la ora stabilita de tine.
De exemplu eu folosesc un server la care am un HDD de 2TB atasat.
La ora 01:00 noaptea face automat salvarea datelor pe HDD extern copiind doar fisierele pe care le detecteaza ca modificate....l
Asta înseamnă că NU ai versiunea gratuită, asta nu face și incremental...
"Two things are infinite, the universe and human stupidity, and I’m not sure about the universe" - Albert Einstein

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Recuperare BD si/sau reinstalare SO

#14 Mesaj de fagarasa176 »

Ba am varianta gratuita si face salvarea incremential
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
nitum187
Mesaje: 75
Membru din: Mar Iun 18, 2013 4:44 pm

Re: Recuperare BD si/sau reinstalare SO

#15 Mesaj de nitum187 »

fagarasa176 scrie:Ba am varianta gratuita si face salvarea incremential
Ia uite aici: http://www.fbackup.com/compare ce scrie la "Incremental backup type" !?
"Two things are infinite, the universe and human stupidity, and I’m not sure about the universe" - Albert Einstein

Scrie răspuns