Sume achitate in plus de catre clienti

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Mesaj
Autor
paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Sume achitate in plus de catre clienti

#1 Mesaj de paturcai »

Cu siguranta ca multi dintre noi ne-am confruntat cu problema clientilor (daca suntem sau nu impusi cu TVA la incasare) care achita in plus fata de sumele pentru care s-au emis facturi.
Nu reiau cu articole din Codul fiscal problema "avansurilor" pentru ca este foarte discutabila; adica fiecare vede in felul sau acele sume primite in plus.
Exemplu:
Am emis o factura de 110,56 lei iar clientul meu achita 111
Ce fac cu diferenta?

Economic vorbind clientul a platit VOLUNTAR acea suma (fara sa existe intre mine si el o intelegere de genul: factura proforma, sau asimilate).
In mod natural eu trebuie sa inregistrez o incasare (asta nu inseamna ca nu tin cont de functionalitatea conturilor care spune ca 4111 incepe prin debitare. Corect! incepe prin debitare dar eu totusi trebuie sa evidentiez acea suma ca primita. Este VOINTA lui sa plateasca in plus iar Codul fiscal nu ma obliga in niciun fel sa emit factura pentru niste sume pentru care nu exista in prealabil o intelegere/contract, etc

Ce propun este ca SAGA sa evidentieze automat aceste sume si sa tina cont de ele la o viitoare incasare.
Cum dracu' (scuzati mirarea) sa faca asta?

In momentul in care suma de incasat este mai mare decat suma evientiata in cont sa avertizeze acest lucru (suma de incasat este mai mare decat datoria de stins) si sa treaca in "asteptare" diferenta.
Adica stinge datoria existenta iar diferenta sa fie trecuta tot in contul de terti (401 sau 4111).
Asta ar insemna (din punct de vedere al programarii) sa mai existe inca o coloana in tabelul de terti in care sunt evidentiate sumele de stins in care sa fie evidentiate diferentele.
Exemplu:
AM de incasat 110,56 lei, clientul imi achita 111 lei.
In coloana de facturi de asociat am o singura factura in suma de 110,56 lei, BIFEZ 110,56 si SAGA imi spune: suma de incasat este mai mare decat suma de stins aceasta suma va fi evidentiata separat, si sa o treaca automat in urmatoarea coloana (sa admitem ca va mai exista o astfel de coloana) numita "sume achitate in plus".
La urmatoarea factura emisa clientul meu - poate va tine, poate nu - cont de faptul ca a achitat in plus si va achita mai putin cu suma care este deja evidentiata in "sume achitate in plus"
In momentul in care bifez urmatoarea factura va ramane "neincasata" exact suma de 0,44 lei.
SAGA ma va intreba: doriti stingerea sumelor achitate in plus cu valoarea incasata?

Asa vad eu in acest moment problema.
Nu sunt programator (mi-as fi dorit dar nu am acel "je ne sais quoi") dar nu cred ca este foarte dificil.

DIn punctul meu de vedere sumele pe care un client le achita VOLUNTAR [(exemplu la factura de energie electrica, la telefonie, etc) cand platesc ca sa imi fie "bine" in viitor] sunt sume care nu au legatura cu existenta unui contract sau a unei intelegeri intre parti.
Pur si simplu VOINTA lui este sa achite in plus.
Foarte bine! va avea sold negativ in contul 4111 asa cum este si normal.
Acelasi lucru este si la 401. Pot plati din greseala o suma. Ce fac? Il oblig pe cel care a primit suma sa imi emita factura? Nu! Chiar daca este o companie de utilitati, pot solicita banii inapoi sau ii pot lasa acolo in viitor. Asta nu inseamna ca acea companie este obligata sa emita factura de avans. Si e normal sa fie asa: poate voi inceta contractul, poate voi solicita banii inapoi.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Sume achitate in plus de catre clienti

#2 Mesaj de septimiuv »

4091/4092/419 :wink:

andreis491
Mesaje: 479
Membru din: Lun Apr 04, 2011 12:20 pm

Re: Sume achitate in plus de catre clienti

#3 Mesaj de andreis491 »

Am propus si eu chestia asta cu ceva timp in urma, asa ca sustin.
4091/4092/419
Cand ai 50 de facturi la care ti se plateste cu +/- 0.10 lei iti ia o gramada de timp sa faci notele.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Sume achitate in plus de catre clienti

#4 Mesaj de paturcai »

E adevarat AndreiS491 ca la timpul respectiv nu m-am lovit de astfel de situatii si acestea s-au inmultit se pare in ultima vreme.

SeptimiuV care este adeptul...rapiditati... :D

Nu cred sa fie o gaura in cer cele de mai sus.
(Spuse necunoascatorul)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

mujb
Mesaje: 56
Membru din: Mar Ian 26, 2010 12:00 am

Re: Sume achitate in plus de catre clienti

#5 Mesaj de mujb »

Foooarte corect, paturcai si andreis491! Mie imi omoara o gramada de timp si neuroni, pt ca am facturi cu virgulite, iar clientii platesc rotund. Exact la ce spunea paturcai ma gandeam si eu sa le sugeram celor de la SAGA.
Intr-un post separat de ieri, la care ati mai raspuns, paturcai, sugerati sa inregistrez asa:(cazul cu factura de 110.56). Am facut o simulare in SAGA:
5121=4111.analitic client 110.56
5121=4111.analitic client 0.44 (saga ma avertizeaza ca aceasta va denatura situatia tertilor, eu zic "continua")
Daca ma uit pe fisa cont, clientul are sold negativ)
Clientul plateste luna viitoare (tot 110.56 sau iarasi 111 - ai mei au obicei unii, e dreptul lor sa plateasca cum vor, nu se complica cu virgulite).
Cand incasez in banca, eu nu vad acea suma de 0.44 platita de client in plus si tai din noua factura si intr-adevar situatia clientilor mi s-a denaturat grav. nu am cum sa tin minte fiecare client care a platit in plus. Sunt zeci, sute poate.

Si sugestia cu stornarea sumei respective de 0.44 e un pic complicata. De unde stiu eu ca acel client a platit luna trecuta candva in banca o suma X.. pe care acum trebuie sa o stornez, daca SAGA nu ma trage de maneca la urmatoarea lui plata ca clientul are sume platite in avans? E un minus mare al programului zic eu care cred ca se poate rezolva, cum ati spus, cu inca o coloana. Ar fi excelent.

Contul 419, nu prea are ce cauta aici. Mi-am dat si eu seama dupa ce l-am folosit ma bine de 1 an. Are alta functionalitate. Eu inregistram asa:
5121=4111 110.56
5121=419 0.44
La urmatoarea factura, faceam concomitent:
4111= % 110.56
704
4427
si (mergeam pe factura, dadeam INCASARE si la contul de incasare alegeam 419 si ca si suma 0.44)
419=4111 0.44
Deci, factura urmatoarea mi se diminua cu acea suma platita in plus luna trecuta si astfel ramanea sold curat. Dar e mult de lucru! Si sumele sunt de genul 0.01, 0.05.

Si cum le putem sugera aceasta solutie, citeste cineva aceste postari ale noastre sau trebuie ceva explicit?

Bun, pana ne implineste SAGA dorintele, care e cea mai rapida si nemancatoare de timp/nervi solutie pentru inregistrarea acestor plati in plus? 462 sau 473 folosit in modul cum am explicat folosirea lui 419?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Sume achitate in plus de catre clienti

#6 Mesaj de paturcai »

Ar mai fi o posibilitate:
Langa DETALII sa ne apara si posibilitatea sa accesam fisa de cont a tertului resectiv.
Tot ar fi o "concesie" ca sa putem sa vedem si sa ajustam manual.
Nu este un minus mare al programului.
Nu!
Sunt si dansii oameni ca si noi. Doresc sa vina in intampinarea problemelor pentru ca sunt interesati.
Chiar sunt devotati acestui deziderat. Putina lume stie ca dansii (o parte) lucreaza chiar noaptea pentru ca este liniste telefoanele nu suna si nu sunt pusi sub presiune.
Clar ca nu pot sa multumeasca pe toata lumea!
Dar mici concesii se pot face.
Nu arde in momentul asta, este o chestiune pentru viitor.

O sa vedem in curand si un mesaj de la Administrator: In viitor se va implementa (hai ca stiu si un pic de IT, ca e cuvantul special pentru IT) si aceasta sugestie.

Nu o sa credeti dar CHIAR sunt citite de catre Administrator.
Si de moderatori (SpetimiuV si TomaC) care au un cuvant destul de insemnat si cu destula greutate pe langa Administrator.
Daca ii castigam pe ei de partea noastra avem sanse 26% de a fi implementata aceasta sugestie.
De unde 26%?
Din formularul 094.
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

mujb
Mesaje: 56
Membru din: Mar Ian 26, 2010 12:00 am

Re: Sume achitate in plus de catre clienti

#7 Mesaj de mujb »

O, scuze, nu am vrut sa ofensez echipa SAGA. Toata admiratia pentru dansii! doar ca, la cat de bine e facut SAGA, asta mi s-a parut un minus. IN rest, respect! si sper sa fie luata in seama sugestia.

Accesul la fisa ar fi bun, dar nu suficient. E bun pt ca atunci am inregistra direct in 4111 si suma mica platita in plus, neincurcandu-ne cu 462,473,419. Dar eu cand "tai" din urmatoarea factura, suma aceea ramane acolo netaiata. Eventual merg pe fisa client si fac reglare. Eu as dori sa faca programul deja compensarea intre plata in plus si urmatoarea factura, iar eu sa am posibilitatea sa tai din sold, nu din factura! nu stiudaca zic bine ce zic...
Ultima oară modificat Lun Ian 19, 2015 4:24 pm de către mujb, modificat 1 dată în total.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Sume achitate in plus de catre clienti

#8 Mesaj de paturcai »

Dar tot ar fi ceva
;)

Le fel de adevarat este si urmatorul aspect: daca in SAGA se pot "importa" extrasele de cont de la Banca (asa numitul format MT940) cum se "pupa" stingerea sumelor cu obligatiile tertilor? Insemna ca nu prea este de dorit a se importa pentru ca munca ar fi mult mai mare decat le-as introduce eu.
Ziceam si eu ;)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Sume achitate in plus de catre clienti

#9 Mesaj de herganiec »

incearca o data si ne spui si noua cum ti-a iesit. :roll:
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Sume achitate in plus de catre clienti

#10 Mesaj de paturcai »

Oraid
;)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Sume achitate in plus de catre clienti

#11 Mesaj de balazse »

V-ati gandit si la cei care aplica "TVA la incasare"?
Sa zicem ca aveti factura 1/01.12.2014 in suma de 120 lei si ati incasat 130 lei (adica mai mult cu 10 lei). Urmatoarea factura se emite pe 01.01.2015.
Problema este ca in acest caz incasarea trebuie sa-l impart in doua, deoarece daca inregistrezi in decembrie plata partiala pentru factura din 01.01.2015, nu va aparea plata in jurnal.
Sunt de acord cu propunerea, numai sa nu fie impedimente tehnice.

andreis491
Mesaje: 479
Membru din: Lun Apr 04, 2011 12:20 pm

Re: Sume achitate in plus de catre clienti

#12 Mesaj de andreis491 »

Noi aici nu vorbeam de sume de peste 1 leu. Cand ti se plateste cu 5-10-100 lei in plus ai alte variante: 4091/4092/419
Si tocmai pentru cei cu TVA la incasare e buna treaba asta. pt ca daca ai o factura de 99.99 lei, iar lientul achita 100 lei, nu te lasa sa validezi plata pentru ca mai ramane un reste de 0.01 lei.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Sume achitate in plus de catre clienti

#13 Mesaj de paturcai »

Ba chiar ar fi utila si pentru sumele mai mari platite in plus.
Oricum NU SUNT ATENTIONAT in niciun fel chiar daca omul PRIN PROPRIA VOINTA vrea sa plateasca in plus.
Eu platesc (de exemplu) cablul TV si Internetul pe 6 luni in avans.
Credeti ca RCS imi trece in 419 suma achitata in plus?
E o gluma?!
;)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

mujb
Mesaje: 56
Membru din: Mar Ian 26, 2010 12:00 am

Re: Sume achitate in plus de catre clienti

#14 Mesaj de mujb »

Da, e vorba de sume mici. Si exact pentru cei care avem TVA la incasare. Si oricum nu incurca la TVA, pentru ca TVA se va incasa in momentul cand "tai" acea suma micuta din factura emisa, adica luna viitoare.
Cand clientii platestc o suma mai mare si eu o vad in timp util, eu le fac o factura normala, (adica 4111=704si 4427)in care scriu "Plata partial luna feb". Iar in feb. ii facturez cu atat mai putin. Asta pentru ca am posibilitatea sa notez undeva in sistemul de facturare (altul decat SAGA) diverse observatii si cand facturez data viitoare sunt atentionata cu cat sa facturez mai putin.

In concluzie, pana una, alta, sa introducem acele sume pe 462.analitic client?
balazse scrie:Noi aici nu vorbeam de sume de peste 1 leu. Cand ti se plateste cu 5-10-100 lei in plus ai alte variante: 4091/4092/419
De ce sumele mai mari ar trebui introduse pe 419?

Pentru sumele platite in avans, care se refera la servicii viitoare, eu facturez pe 472 si in ecranul venituri in avans completez exact nr luni, etc. Lunar, ele trec pe 704.

mujb
Mesaje: 56
Membru din: Mar Ian 26, 2010 12:00 am

Re: Sume achitate in plus de catre clienti

#15 Mesaj de mujb »

paturcai scrie: Oricum NU SUNT ATENTIONAT in niciun fel chiar daca omul PRIN PROPRIA VOINTA vrea sa plateasca in plus.
Nu stiu exact la ce va referiti ca "nu sunt atentionat"? pt ca SAGA, daca vrei sa introduci o suma mai mare decat sunt facturile din ecranul DETALII, iti spune ca nu poti sa faci asta, "suma ramasa nu este nula...facturile cu TVA la incasare... bla bla.." Oare va referiti la altceva?

Scrie răspuns