Situație stocuri

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Încuiat
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
mintutas805
Mesaje: 53
Membru din: Lun Feb 04, 2008 12:00 am
Contact:

Situație stocuri

#1 Mesaj de mintutas805 »

In Situatie Stocuri nu apar produsele fara rulaj, ceea ce diminuează folosirea stocului minim ca metodă de aprovizionare. Ca să mă fac mai bine înțeles, dacă eu creez un articol de tip Mărfuri și îi trec un stoc minim >0, acel articol nu va apărea cu bold în Situație Stocuri (de fapt, el nu va apărea deloc, până nu va exista un NIR pe el).
Așa că, pentru a exploata la maxim chestia asta bună cu stoc minim, propun introducerea unui checkbox 'Afișează și articole fără rulaj' care să facă ce zice în etichetă.

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Situație stocuri

#2 Mesaj de cernatv »

Vezi la Configurare societati>Setari diverse>Afisez numai articolele cu rulaj pe...

Avatar utilizator
mintutas805
Mesaje: 53
Membru din: Lun Feb 04, 2008 12:00 am
Contact:

Re: Situație stocuri

#3 Mesaj de mintutas805 »

Am verificat, e debifat, dar nu schimba cu nimic ecranul din Situatie Stocuri... din cate imi dau seama, acel checkbox e pentru articolele care apar in lista la Iesiri/Detalii - adaugare.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Situație stocuri

#4 Mesaj de balazse »

Sustin ideea.
In acest caz ar fi optim daca s-ar introduce un buton cum este si la "situatie furnizori" numit "afisare numai pozitiile cu diferente la neachitat", doar ca aici ar afisa in plus toate produsele cu rulaj zero, dar pentru care a fost setat stocul minim.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Situație stocuri

#5 Mesaj de tomac »

Măriți perioada.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
mintutas805
Mesaje: 53
Membru din: Lun Feb 04, 2008 12:00 am
Contact:

Re: Situație stocuri

#6 Mesaj de mintutas805 »

Degeaba măresc perioada (am încercat 01.01.1900 - 31.12.2100)... dacă la Cant.intrată și Cant.ieșită e 0/0, deci articolul nu are rulaj pe nici o gestiune în perioada respectivă, nu va apărea în Situație stocuri, chiar dacă în Fișiere/Articole are definit stoc minim mai mare ca 0. Ca soluție temporară, la adăugarea unui articol, se poate face rulaj artificial în Operații speciale (încărcare urmată de descărcare cantitate 1 buc cu preț 0)...

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Situație stocuri

#7 Mesaj de tomac »

Adică tu creezi articol doar să fie creat, nu pe măsura aprovizionării lui? Nu înțeleg. Un articol se creează atunci când se folosește. Dacă îți intră în gestiune. În cazul ăsta nu are cum să fie zero pe linie. Că nu are cum.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
mintutas805
Mesaje: 53
Membru din: Lun Feb 04, 2008 12:00 am
Contact:

Re: Situație stocuri

#8 Mesaj de mintutas805 »

Eu folosesc sistemul de aprovizionare pe baza de comenzi.... comenzile de la client le introduc in Diverse/Comenzi, iar in Situatie stocuri orice produs apare cu cantitate negativa la Disponibil inseamna ca trebuie comandat. Daca un client vrea un produs pe care eu nu l-am mai avut, atunci il creez in Fisiere-Articole, îl introduc într-o comandă, dar el nu va aparea in Situatie stocuri, pentru ca nu are inca rulaj, si cine da comenzile catre furnizori nu va sti ca el trebuie aprovizionat.
Aici era problema mea.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Situație stocuri

#9 Mesaj de balazse »

Dupa parerea mea, ar fi optim daca la situatie stocuri ar aparea si o coloana cu "stoc minim", precum sa se poate lista daca este nevoie o asemenea situatie.
Este posibil sa apara, dar cel putin cat am incercat eu n-am reusit sa-l vizualizez.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Situație stocuri

#10 Mesaj de tomac »

Eu tot nu înțeleg. Dacă se operează în comenzi, de ce s-ar face aprovizionarea pe baza situației stocurilor și nu pe cea a comenzilor?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
mintutas805
Mesaje: 53
Membru din: Lun Feb 04, 2008 12:00 am
Contact:

Re: Situație stocuri

#11 Mesaj de mintutas805 »

Pentru ca exista in Situatie stocuri o coloana numita Disponibil, care face un fel de sinteza a comenzilor (Stoc final - comenzi iesire + comenzi intrare) pe fiecare produs, astfel incat eu nu mai sunt nevoit sa intru pe fiecare comanda si sa derulez dupa fiecare produs in parte, doar verific ce e cu minus la disponibil si de aia dau comanda.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Situație stocuri

#12 Mesaj de tomac »

Îmi cer scuze: tot nu înțeleg logica. De ce ai mai completa partea de comenzi dacă nu o folosești pentru plasarea comenzii? Nu e logic. Sau îmi scapă mie ceva.
Eu înțeleg așa: că dacă ai un produs ce ți se cere, dar nu-l ai pe stoc îl creezi în articole și operezi într-o comandă. Acel produs nu apare în situație stocuri. Atunci de ce nu te folosești situația comenzilor pentru a știi ce să aprovizionezi? În situația stocurilor nu are cum să apară un produs ce nu a avut niciodată rulaj pentru că el nu a produs stoc niciodată.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Încuiat