Dispozitie de incasare

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Dispozitie de incasare

#1 Mesaj de balteanuc692 »

As propune ca in registrul de casa, dispozitia de incasare sa poata fi scoasa si pe total document. La transferul numerarului din casa de marcat la casierie trebuie emisa dispozitie de incasare catre casierie si ar trebui trecuta pe ea totalul cu tot cu TVA, ceea ce in prezent nu se poate direct din program.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Dispozitie de incasare

#2 Mesaj de pinteae »

Documentul justificativ, privind depunerea de numerar din casa de marcat in caserie, este chitanta, nu dispozitia de incasare.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8250
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Dispozitie de incasare

#3 Mesaj de herganiec »

Cand folosesc chitanta si cand dipozitia de incasare?

Baza legala este: OMF 3512/2008.
Ambele documente sunt utilizate pentru a reflecta intrarea de numerar in casieria unitatii.
Utilizarea lor este prezentata in Ordinul 3512/2008 si este pe scurt urmatoarea:
Chitanta este:
- document justificativ pentru depunerea unei sume în numerar la casieria unitatii;
Se întocmeste în doua exemplare, pentru fiecare suma încasata, de catre casierul unitatii si se semneaza de acesta pentru primirea sumei.
Exemplu de utilizare:
• Incasarea in numerar a unei facturi de la clienti (atunci cand nu exista casa de marcat);
Dispozitia de incasare este:
- dispozitie pentru casierie, în vederea încasarii în numerar a unor sume care nu reprezinta venituri din activitatea de exploatare, potrivit dispozitiilor legale;
Se întocmeste în doua exemplare de catre compartimentul financiar-contabil când nu exisa alte documente prin care se dispune încasarea (avize de plata, somatii de plata etc.).
Exemple de situatii cand se utilizeaza dispozitia de incasare:
• Restituirea de catre un salariat a unui avans neutilizat integral;
• Restituirea unui imprumut acordat de catre societate, de catre un angajat.
• Creditare firma de catre asociat;
Dispozitia de incasare catre casierie se intocmeste pentru incasarea in numerar a unor sume care nu reprezinta venituri din activitatea de exploatare, adica din vanzarea produselor si serviciilor firmei.
In caz contrar se utilizeaza chitanta.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dispozitie de incasare

#4 Mesaj de balteanuc692 »

Sa zicem ca amandoua sunt documente justificative. Tot nu rezolva problema :)

paidolat181
Mesaje: 487
Membru din: Vin Aug 11, 2006 12:00 am
Localitate: Resita

Re: Dispozitie de incasare

#5 Mesaj de paidolat181 »

Incearca cu MONETARUL!
Un economist este un expert care va stii maine de ce lucrurile pe care le-a prevestit ieri nu s-au intamplat astazi.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dispozitie de incasare

#6 Mesaj de balteanuc692 »

Ce sa incerc cu monetarul? Vorbeam de dispozitie de incasare. Am patru case de marcat la un punct de lucru, trebuie sa fac patru dispozitii de incasare la transferul banilor din casele de marcat in casierie. Monetarul nu e document justificativ. Cristi o sa spuna ca nu trebuie dispozitii de incasare la transferul banilor proveniti din activitatea de exploatare si restituirea banilor de rest dar sunt cazuri, abuzive de altfel, in care s-a suspendat activitatea pentru lipsa acestor dispozitii chiar si la transferul banilor din casa de marcat catre casierie la sfarsitul zilei.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Dispozitie de incasare

#7 Mesaj de tomac »

Eu am zis că nu trebuie acolo unde e casa de marcat. Și nu o spun eu că-mi place mie asta ci pentru că legea e clară în sensul ăsta. Se întocmesc documente pentru alți bani decât cei pentru rest sau proveniți din vânzări. Să vezi ce o să ne distrăm când pe la finele anului o să actualizeze ANAF normele de aplicare la ordonanța asta. Nu știu de ce prevăd eu că vom constata că multe amenzi vor fi fost date degeaba.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dispozitie de incasare

#8 Mesaj de balteanuc692 »

Mai mult ca sigur :)

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dispozitie de incasare

#9 Mesaj de balteanuc692 »

Cristi, si inca ceva. Dupa logica mea de fier, daca scot o suma de bani din casa de marcat, bat pe casa suma scoasa, si atasez bonul respectiv la dispozitia de INCASARE catre casierie, nu de plata, ok? Pentru ca, casieria incaseaza banii scosi din casa de marcat si casieria plateste furnizorul in baza chitantei, nu?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Dispozitie de incasare

#10 Mesaj de tomac »

Da așa este.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dispozitie de incasare

#11 Mesaj de balteanuc692 »

Sa speram ca asa vad si antifraudulosii... ca peste tot vad invers. Majoritatea vad ca o plata din casa de marcat a furnizorilor si atunci fac dispozitie de plata ceea ce nu e corect pentru ca dispozitia este un document justificativ care se ataseaza registrului de casa si nu casei de marcat iar daca se face dispozitie de plata se dubleaza plata. Odata platesc dispozitia si odata chitanta de la furnizor. (sau nu inregistrez dispozitia de plata ceea ce iar e gresit)

ionascus
Mesaje: 197
Membru din: Sâm Iul 26, 2008 12:00 am
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: Dispozitie de incasare

#12 Mesaj de ionascus »

Eu am la punct de lucru casa de marcat conectata la Saga.

De la punctul de lucru nu se fac nici un fel de plati.

Zilnic fac export de acolo catre Saga central iar banii se predau de operatorul casei de marcat la casierie pe baza monetarului atasat Z-ului.

Daca vreau sa dau zilnic bani de rest (100 lei) trebuie sa intocmesc dispozitie de plata de la casierie catre lucratorul gestionar de la punctul de lucru.

La inchiderea programului, cand preda banii si restituie si banii de rest, monetarul il intocmesc:

1. doar pe incasarile din vanzari iar pt. cei 100 lei intocmesc dispozitie de incasare (sau chitanta???) sau

2. pe toata suma, reprezentand si cei 100 lei si totodata intocmesc si dispozitie de incasare (sau chitanta???)

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8250
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Dispozitie de incasare

#13 Mesaj de herganiec »

extras dintr-un document de la Finante: referitor CASE DE MARCAT
Descarcati si cititi:
Aveti obligatia:
https://drive.google.com/file/d/0BywrGR ... sp=sharing

doar o secventa
Imagine
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dispozitie de incasare

#14 Mesaj de balteanuc692 »

Asta nu e de la finante. Prima parte a documentului este facuta de o colega dupa facebook cu ajutorul postarii lui Cristi dupa blogul sau si a doua parte e facuta de mine (sinteza la amenzi) :)

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8250
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Dispozitie de incasare

#15 Mesaj de herganiec »

Ba da de la finante CS.
de la ei am primit-o, li s-a prelucrat ce si cum sa verifice. Vezi tot documentul are 7 pagini.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Încuiat