Campul Explicatie nu sa fie pierdut

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Încuiat
Mesaj
Autor
fusillera
Mesaje: 10
Membru din: Mie Mai 20, 2015 12:17 am

Campul Explicatie nu sa fie pierdut

#1 Mesaj de fusillera »

Buna ziua,
Imi cer scuze daca subiectul a fost discutat deja (iar nu l-am gasit in forum).
Ma refer la SAGA C, in Operatii/ Jurnal de banca sau in Operatie/ Articole Contabile.
Daca schimbam contul la debit sau la credit imediat vine titlul contului in campul Explicatie, si pierdim fostul continutul a campuluil. Ne incurca TARE MULT. Trebuie sa salvam continutul cu Ctrl-C si sa l punem inapoi cu Ctrl-V.

Nu prea intelegem idea programului : In primul rand nu prea ne intereseaza titlul contului aici. Daca l-am ales, in principui stim de ce. Si daca nu suntem siguri am gasit contul potrivit direct cu sageata in contul debit sau contul credit.
Iar mai IMPORTANT : nu vream sa pierdim explicatia care a fost introdusa mai devreme.
Va rog sa modificati programul astfel incat sa lasati campul NEmodificat, macar daca exista ceva in campul.

Va multumim.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Campul Explicatie nu sa fie pierdut

#2 Mesaj de paturcai »

Adica vreti sa spuneti ca faceti astfel?:
581 = 5121 "banca in lei" (asa pune programul) pentru 100 lei
Va razganditi:
581 = 5311 ----------->dupa dorinta dvs. ar trebui sa ramana "banca in lei" ca sa nu se piarda explicatia.
De fapt ce doriti?
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Campul Explicatie nu sa fie pierdut

#3 Mesaj de tobosv790 »

Campul" Explicatie" este editabil.Adica dupa ce programul imi pune pe rand denumirea conturilor din articolul contabil introdus ,EU,operator, pot sa completez "de mana" explicatia dorita si apoi dau sus "salvez".Si se pastreaza. Deci care e problema?












'

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: Campul Explicatie nu sa fie pierdut

#4 Mesaj de apetrem »

În cazul în care cursorul părăseste celula de explicaţii şi revine pe celula de cont,
atunci vechiul conţinut al câmpului de explicaţii se pierde, fiind înlocuit cu denumirea contului.
Marian Apetre

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Campul Explicatie nu sa fie pierdut

#5 Mesaj de tobosv790 »

Eu am observat ca se pierde explicatia numai daca ulterior ma duc pe"modific" si intradevar modific unul din conturile articolului contabil. Dar in acest caz este logic sa modifice explicatia. In rest nu. Cursorul nu revine singur pe celula de cont ci numai daca il dau eu, deci programul considera ca am gresit simbolul contului si ma lasa sa il corectez cu tot cu explicatie. In felul asta ma avertizeaza sa modific si explicatia. Deci, ma ajuta. Eu zic ca e bine.

fusillera
Mesaje: 10
Membru din: Mie Mai 20, 2015 12:17 am

Re: Campul Explicatie nu sa fie pierdut

#6 Mesaj de fusillera »

Va multumesc tobosv790 apetrem si paturcai pentru contributile Dvs la discutie.
Trebuie sa va explic mai bine de ce este o problema serioasa pentru noi.

Importam direct extrasul bancar Raiffeisen in Jurnalul de banca SAGA (format de fisier MT940).
Asa cum merge importul ajung toate operati in jurnal SAGA cu 5121 pe de o parte si contul 581 pe de o alte parte, Debit sau Credit repectiv dupa sensul plata sau incasare.
Explicatie contine informatiile importate de la extrasul bancar. Detaili de plata, explicatie pentru incasare, de unde vin bani sau unde se duce, etc....
Evident ca nu vrem sa pierdim nimic.

Dupa importul revenim la fiecare linie si intram contul potrivit (client, furnizor, cheltuieli bancare.... etc)

Mai pot adauga ca, totusi, in principiu, titlu contului nu il ajuta pe nimeni ca informatie pentu o intrare in parte. Campul explicatie este gandat pentru a intelege detaili mai specifice a intrarilor. Sa fie macar explicativ !

Sper sa putem obtine o modificare in versiunea urmatoare. Daca sunt utilizatori care sunt multumiti cu situatia de azi, atunci sa fie macar o posibiliate de a dezactiva numele contului automatic in setarile.

Va multumim

fusillera
Mesaje: 10
Membru din: Mie Mai 20, 2015 12:17 am

Re: Campul Explicatie nu sa fie pierdut

#7 Mesaj de fusillera »

paturcai scrie:Adica vreti sa spuneti ca faceti astfel?:
581 = 5121 "banca in lei" (asa pune programul) pentru 100 lei
Va razganditi:
581 = 5311 ----------->dupa dorinta dvs. ar trebui sa ramana "banca in lei" ca sa nu se piarda explicatia.
De fapt ce doriti?
Buna ziua,
Aveti dreptate, in exemplul prezentat de catre Dvs, dorinta mea nu are nici un sens.

Iar in realitate, la primul pas,
581=5121 "banca in lei" atunci deja a fost pierduta informatie care vream sa pastram, care a fost importata in SAGA, nu intrata.
La pasul 2a evident nu vreau sa pastrez numele contului fals.
Tot ar fi mai simplu fara sa vine automatic numele contului care nu ne ajuta cu nimic. Nu este o informatie pertinenta; deja avem numarul contului.

Avatar utilizator
Administrator
Mesaje: 486
Membru din: Mar Mai 17, 2005 11:53 pm

Re: Campul Explicatie nu sa fie pierdut

#8 Mesaj de Administrator »

In ultima versiune, in cazul in care explicatia cuprinde litere mici, aceasta nu mai este inlocuita la modificarea contului.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Campul Explicatie nu sa fie pierdut

#9 Mesaj de ferenta »

Mulţumim frumos!Acesta chiar este un cadou util, primit de Moş Nicolae!Să vă dea Dumnezeu multă sănătate şi să ne rămâneţi mereu alături!
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Încuiat