Valoare TVA afisata pe chitante

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Încuiat
Mesaj
Autor
stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Valoare TVA afisata pe chitante

#1 Mesaj de stroer1948 »

Se pare ca nu vom scapa ce celebrul TVA SPLIT. Azi a fost aprobata OG in sendinta de guvern si cat de curand probabil se va publica si in MOF.
Credeti ca e o idee buna sa apara si pe chitante TVA-ul aferent sumei incasate?
Ar fi o varianta ajutatoare pentru cei care incaseaza/platesc mult in numerar si au obligatia ca in 7 zile sa depuna in contul de TVA diferenta itnre TVA platit furnizorilor si TVA incasat.
Daca factura are cota TVA standard si se plateste/incaseaza integral nu ar fi o probelma, insa daca sunt mai multe cote TVA sau exista si operatiuni scutite (ex. penalizari) e mai complicat.
Stiu ca nu toata lumea foloseste SAGA, insa ar fi o chestie sa o implementeze si alti furnizori de programe de facturare.


(3) În cazul plății parţiale a contravalorii livrării de bunuri ori a prestării de servicii,
precum și în cazul plății unui avans, fiecare plată se consideră că include si TVA aferentă care se
determină prin aplicarea procedeului sutei mărite, respectiv 19 x 100/119, în cazul cotei standard,
si 9 x 100/109 sau 5 x 100/105, în cazul cotelor reduse. Beneficiarii care plătesc parţial o factură
în care sunt înscrise operațiuni supuse mai multor cote de TVA si/sau mai multor regimuri de
impozitare sunt obligați să aloce sumele plătite cu prioritate pentru operațiunile supuse regimului
normal de taxare, în ordinea descrescătoare a cotelor. TVA astfel determinată se plătește în
contul distinct deschis de furnizor/prestator conform art. 2 alin. (1).

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Valoare TVA afisata pe chitante

#2 Mesaj de balazse »

Ii cea mai mare porcarie care au putut sa il introduca, oricum cei care nu o sa plateasca TVA nu vor faci nici de acum inainte, doar au ingreunat viata celor care lucreaza corect/cinstit.

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Valoare TVA afisata pe chitante

#3 Mesaj de stroer1948 »

Porcarie da, sunt de acord. Dar nu vad cu cei care nu platesc in prezent, vor putea evita si pe viitor sa plateasca... Doar daca tranzactioneaza numai prin numerar.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Valoare TVA afisata pe chitante

#4 Mesaj de balazse »

Eu sunt tare curios cati o sa treaca la acest sistem in perioada cand va fi optional.
Astia care au propus modificarea, habar nu au ce inseamna contabilitate sau evidenta contabila sau un sistem integrat/contabil, si cred ca nici nu au facut viramente, dar asta este daca nu reactioneaza nimeni.

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Valoare TVA afisata pe chitante

#5 Mesaj de stroer1948 »

Si s-a publicat si in Monitorul Oficial!
Sa vezi acum cozi la banci. toti buticarii si nu numai vor da navala sa depuna TVA-ul incasat.
Totusi, pentru un Guvern care s-a declarat "impotriva" bancilor, mi se pare ca aceasta masura este benefica doar pentru bani: comisioane depunere numerar, comisioane tranzactii din conturile de TVA...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Valoare TVA afisata pe chitante

#6 Mesaj de balazse »

Cred ca acum testeaza "piata" sa vada cine cum reactioneaza si mai vedem cum ramane.

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Valoare TVA afisata pe chitante

#7 Mesaj de roncovf »

Mie mi se pare imposibil de aplicat la firmele mici cu contabilitate externalizata. Iar amenzile sunt incredibile.
Si ar mai fi o intrebare, cum sa blochezi aproximativ 16% din lichiditatile unei economii si sa ai pretentia ca fiscul le poate debloca in trei zile?

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Valoare TVA afisata pe chitante

#8 Mesaj de stroer1948 »

Asta e doar una din probleme... Ce se va intampla in cazul unei firme cu TVA la trimestru, care sa zicem ca pe parcurulul lunilor ianuarie, februarie si martie, achita furnizorilor facturi din care TVA-ul reprezinta 6000 lei, neavand venituri la momentul platii. Trebuie sa achite acel TVA din resurse proprii (ca si pana in prezent, de altfel), dar sa presupunem ca la sf. lunii martie incaseaza facturi de la clienti, din care colecteaza 6000 lei TVA. Firma va raporta TVA de recuperat 1000 lei, dar in contul bancar de TVA, firma va avea 6000 lei pe care nu-i va putea retrage si nici nu va putea solicita ramursare, suma fiind sub 5000 lei. Va cere acordul ANAF pentru retragerea sumei? Cu verificare fiscala de risc?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Valoare TVA afisata pe chitante

#9 Mesaj de balazse »

Exact, va solicita acest lucru de la ANAF.

Încuiat