Calcul CAS si CASS

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Mesaj
Autor
catalin.rusinaru
Mesaje: 346
Membru din: Vin Ian 08, 2016 4:26 pm

Re: Calcul CAS si CASS

#16 Mesaj de catalin.rusinaru »


pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Calcul CAS si CASS

#17 Mesaj de pinteae »

balazse scrie:Aici intervine situatia in care utilizatorul nu foloseste partea de ReviSal din program,...
Aici gresesti!
De ce nu vezi mai departe?
Faptul ca ai fi pus in situatia de a introduce datele prin ecranele REVISAL, te deranjeaza?
Oricum, ca sa poti genera statul de salarii din SAGA, trebuie sa introduci datele din contract.
Care sunt informatiile suplimentare pe care le-ai introduce in plus prin ferestrele REVISAL?
Codul COR?
Cum ar fi sa nu mai introduci datele prin ecranul salariati, ci prin ecranele REVISAL si sa poti genera: statul de salarii, adeverintele, declaratia D205, fisierul REVISAL, contractul de munca, actele aditionale, deciziile, etc., din ecranele REVISAL?
Ideea este ca odata introduse datele prin ecranele REVISAL, sa nu mai fi pus in situatia de a le introduce inca o data prin ecranul salariati.
In acest fel vei avea istoricul contractului de munca si toate celelalte "beneficii".
Merita analizat!
Eugen Pintea

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Calcul CAS si CASS

#18 Mesaj de balazse »

Stai asa, nu am zis ca nu este o idee buna, doar am mentionat ca nu toti utilizeaza optiunea respectiva.
Daca prin aceasta optiune s-ar putea rezolva problemele, atunci ar fi optim.
Totusi daca s-ar dorii utilizarea acestei optiuni pentru a inregistra modificarile la contracte, ar mai trebui dezvoltat un pic partea de ReviSal ca sa se poate introduce modificarea si altor informatii pe langa cele care se regasesc doar in ReviSal.
Oricum merita analizat toate optiunile, poate se dezvolta mai bine partea de ReviSal. Mie mi-ar placea ca modificarile sa fie introduse la "istoric salariat" (adica la apasare butonului "adaug" sa copieze toate datele initiale si sa introduci datele modificate, iar dupa salvare sa copieze "data consemnari" in meniul principal) si sa vad o situatie pe fiecare contract, dar asta deja sunt niste lucruri care deja sunt idei de ale mele.

Scrie răspuns