Clienti - limite de credit

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Mesaj
Autor
dimac326
Mesaje: 15
Membru din: Joi Mai 08, 2014 4:58 pm

Clienti - limite de credit

#1 Mesaj de dimac326 »

Buna ziua,
M-am ocupat de un proiect important pentru firma si am constatat ca deoarece s-au ocupat alti oameni de vanzari am cativa clienti care au sume mari de plata din urma.
As vrea sa pot seta pe clienti anumite limite de credit standard, care apoi sa poata fi modificate in functie de o analiza ulterioara. Unde este posibil?
Multumesc,
Cristian

iancuc543
Mesaje: 13
Membru din: Mie Iul 05, 2017 4:08 pm

Re: Clienti - limite de credit

#2 Mesaj de iancuc543 »

Nu cred ca este momentan posibil, si eu sunt foarte interesat de o astfel de functie!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Clienti - limite de credit

#3 Mesaj de herganiec »

doar avertizare se poate pune la fisiere-clienti-detalii. cand operati o factura noua va avertizeaza. iar fiind in iesiri pe numele lui cu mouse-ul va arata soldul lui.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

dimac326
Mesaje: 15
Membru din: Joi Mai 08, 2014 4:58 pm

Re: Clienti - limite de credit

#4 Mesaj de dimac326 »

De unde se poate seta avertizarea?
Pot sa fac categorii de clienti, la unii sa ma avertizeze la 1000 lei iar la altii doar de la 5000 lei in sus?

Multumesc,
Cristian

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Clienti - limite de credit

#5 Mesaj de tomac »

Nu se poate face așa ceva în SAGA, în acest moment. Trimiteți mail cu această sugestie de implementare în viitor.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

iancuc543
Mesaje: 13
Membru din: Mie Iul 05, 2017 4:08 pm

Re: Clienti - limite de credit

#6 Mesaj de iancuc543 »

- Atata timp cat este setat un termen de plata ar trebui ca la momentul facturarii softul sa anunte daca Clientul are facturi restante! Daca ii setam si o limita de Credit peste care sa nu poata trece ar fi minunat;
- Care este ideea cu Client blocat? Nu il mai vede nici sa facturezi nici sa incasezi! Nu ii vad rostul - poate imi explica cineva logica!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Clienti - limite de credit

#7 Mesaj de balazse »

Are rostul, cand deja nu mai lucrezi cu anumiti clienti si nu doresti sa apara in lista (iesiri, etc.).
Vezi ca exista si optiunea de "cu avertizare la operare".

Scrie răspuns