intrebare referitor inregistrare arenda din aprilie 2018

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Mesaj
Autor
paune920
Mesaje: 2
Membru din: Mie Feb 08, 2017 4:54 pm

intrebare referitor inregistrare arenda din aprilie 2018

#1 Mesaj de paune920 »

Buna ziua. unde pot gasi si eu un indrumar despre cum sa inregistram arendasii din aprilie 2018?!
a) Prin metoda actuala , eu , cand inregistrez arendasii la "salariati" ,trebuie sa completez 2 lucruri:
1.data inceperii activitatii , fapt ce imi va genera stat cu ei in fiecare luna. Mentionez ca arenda se da o data sau de ori pe an, arendasii fiind in numar de 400. Mi se pare o munca enorma in plus pentru contabil sa stearga in fiecare luna din state arendasii carora nu le da arenda in luna respectiva.
2. salariul brut. Arenda este diferita de la an la an.
Practic , cu informatiile pe care le am acum, eu ma vad de fiecare data ducandu-ma mai intaii pe salariati , unde voi adauga noi arendasi si la cei vechi, deja inregistrati, carora le dau arenda in luna respectiva, le voi modifica brutul. Apoi , ma duc pe statul lunii respective si sterg la greu arendasi carora nu le dau nimic in luna respectiva, si adaug cota de 40% la cei carora le dau. Este enorm de multa munca!
b) cum se poate tine o evidenta in program la ce am dat?! Cand lucram pe intrari, la fiecare intrare scriam produsul, cantitatea si pretul cu care s-a dat, iar la o simpla selectie a numelui sau a contractului , vedeam luna in care s-a dat.
va rog sa ma ajutati cu indrumari.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: intrebare referitor inregistrare arenda din aprilie 201

#2 Mesaj de balazse »

Ca sa nu iti apara in fiecare luna introduci "ultima zi de lucru".
Anul viitor, te folosesti de butonul "copiere"/"lipire" pentru a copia datele personale din anul precedent.
Ar fi optim o fereastra/fila separat pentru acest tip de persoane, dar precis nu se poate rezolva dpdv tehnic.

apostole808
Mesaje: 10
Membru din: Mar Mar 04, 2008 12:00 am

Re: intrebare referitor inregistrare arenda din aprilie 201

#3 Mesaj de apostole808 »

paune920, e vorba de arendatori, nu de arendasi.
In rest, intru totul de acord.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: intrebare referitor inregistrare arenda din aprilie 201

#4 Mesaj de tomac »

aveți posibilitatea să introduceți distinct zilele în care li s-a achitat ceva. În salariați - tabelul din partea dreapta jos.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns