AUTOFACTURA cu TAXARE INVERSA

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Încuiat
Mesaj
Autor
darabai537
Mesaje: 7
Membru din: Mar Oct 25, 2011 9:57 pm

AUTOFACTURA cu TAXARE INVERSA

#1 Mesaj de darabai537 »

Redeschid acest subient pentru ca in SAGA nu a fost rezolvata preoblema cu autofactura cu taxare inversa si astazi am primit notificare de la ANAF ca livrarile cu autofactura inregistrate in saga cu L nu au fost incadrate corect in dec 300 ma intreaba de prorata pentru ca la rd.15 din declaratia de tva ar trebui aplicat art.300 din Lg.227/2015.
Rog informaticieni de la la SAGA sa ne ajute si sa creeze asa cum s-a creat la inregistrare facturi emise L,T etc si Autofactura cu taxare inversa ca in preluarea pe declaratie sa nu mai fie dusa la rd.15 ci la rd.13.
Daca inregistram ca si taxare inversa nu era bun pentru ca era autofactura daca am inregistrat autofactura atunci nu e bine ca e taxare inversa.Care considerati a fi solutia perfecta pentru ca eu deja am notificare de la ANAF.Ei spun ca am livrari de bunuri scutite fara drept de deducere dar eu am autofacturi cu taxare inversa si ca nu a fost ajustata taxa dedusa prin aplicarea pro-ratei.

strasciuce251
Mesaje: 106
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am

Re: AUTOFACTURA cu TAXARE INVERSA

#2 Mesaj de strasciuce251 »

Eu inregistrez facturile cu T (taxare inversa) si completez manual in d394 la autofacturi. Nu am primit notificari. La "informatii" scriu 'autofactura" iar la control cand mi s-a cerut jurnalul cu autofacturi am scos cu ajutorul filtrelor un xl si a fost ok

darabai537
Mesaje: 7
Membru din: Mar Oct 25, 2011 9:57 pm

Re: AUTOFACTURA cu TAXARE INVERSA

#3 Mesaj de darabai537 »

FOARTE CORECT STRASCIUCE251 ASA O SA FAC SI EU DE ACUM IN COLO DIN PACATE AM FACUT IN 2018 GRESIT AM INREGISTRAT FACTURILE LA AUTOFACTURA SI TVA 0 SI NU A FOST BINE MA TEM CA O SA MA OBLIGE SA FAC PROCEDURA DE CORECTIE TVA ADICA CERERE,COPIE JURNALE SI EI FAC UN TVA RECTIFICATIV PE CARE NUMAI CEI DE LA ANAF IL POT FACE IN SISTEM.

Încuiat