Cifra de afaceri

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Încuiat
Mesaj
Autor
imrehl
Mesaje: 290
Membru din: Lun Feb 06, 2017 3:42 pm

Cifra de afaceri

#1 Mesaj de imrehl »

Buna Ziua!

La o firma neplatitoare de tva cum calculeaza programul Saga Cifra de afaceri din punct de vedere contabil si Cifra de afaceri din punct de vedere TVA?

Daca stiu bine diferenta intre cele doua cifre este ca din punct de vedere fiscal se adauga si veniturile inregistrate in avans (472 si 419)

Apare pe sold final creditor la contul 472 o suma de 3500 lei iar tot aici la contul 472 la sume totale (rulaj creditor) 21.120 lei.
La sfarsit de an diferenta intre cifra de afaceri din punct de vedere contabil si cifra de afaceri din punct de vedere tva este suma de 21.120 lei si nu suma de 3500 lei.

In fiecare luna monografia este urmatoare la contul 472:
Exemlpu.Se emite o factura in septembrie pentru un client pe perioada de 3 luni (tip abonament)
4111.x=472.x 300
472.x=704 100 lei (lunar)
Si asa mai departe,in fiecare luna programul pune
472.x=704 cu suma de 100 lei la acest exemplu

Deci logic la sfarsit de anul 2018 la Cifra de afaceri la contul 704 este inclusa si veniturile inregistrate in avans...Soldul final de 3500 lei nu este inclus in aceasta cifra, dar daca ma uit in jurnal de vanzari si total iesiri facturi din ianuarie 2018-decembrie 2018 acolo este inclusa si aceasta suma de 3500 lei,pentru ca facturile au fost emise...

De ce calculeaza rulajul creditor si nu soldul final la contul 472 la Cifra de afaceri TVA?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Cifra de afaceri

#2 Mesaj de balazse »

Totusi ce legatura are "soldul" contului 472 cu cifra de afaceri pentru TVA?
Pe tine te intereseaza valorile facturate si nu un sold.

imrehl
Mesaje: 290
Membru din: Lun Feb 06, 2017 3:42 pm

Re: Cifra de afaceri

#3 Mesaj de imrehl »

Ma intereseaza valorile facturate in perioada ian-dec 2018 ca sa stiu cat este cifra de afaceri din puct de vedere contabil si din punct de vedere fiscal.
Diferenta asta mare ma ingrijoreaza la cele doua cifre, in valoare de 21.120 lei de ce imi da????

Valorile total facturate le obtin din jurnal vanzari si din iesiri facturi nu?
Si la facturi iesite sunt incluse si acele facturi care au fost emise pe o perioada de 3 luni si care au fost puse pe contul 472 si din 472 lunar pe 704 nu?

imrehl
Mesaje: 290
Membru din: Lun Feb 06, 2017 3:42 pm

Re: Cifra de afaceri

#4 Mesaj de imrehl »

Ca sa fiu mai explicit:
In program SAGA la inchidere luna la 31.12.2018 societatea are cifra de afaceri: 295.044,98 lei iar dedesubt apare cu rosu Cifra de afaceri TVA: in valoare de 316.164,98lei.
Ma avertizeaza cu rosu ca s-a depasit plafonul de 300.000 lei.Firma trebuie sa treaca la platitor de tva de la neplatitor de tva??
Conform balantei cifra de afaceri este de 295.044,98lei.
Programul a luat la calcululul cifrei de afaceri TVA rulajul contului 472 venituri in avans.....
Atunci firma ramane neplatitor de tva sau va deveni platitor de TVA?
Eu consider ca nu a depasit plafonul conform balantei de verificare...

imrehl
Mesaje: 290
Membru din: Lun Feb 06, 2017 3:42 pm

Re: Cifra de afaceri

#5 Mesaj de imrehl »

Acum vad ca am trecut aceste mesaje la sugestii in loc de diverse...scuze....

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Cifra de afaceri

#6 Mesaj de balazse »

La TVA nu te intereseaza balanta.

Mai citeste cele postate aici:
https://www.sagasoft.ro//forum/viewtopi ... =8&t=37832
https://www.sagasoft.ro//forum/viewtopi ... =8&t=39508


Poate te ajuta si textul din Codul Fiscal.
CAPITOLUL XII - Regimuri speciale
ART. 310 - Regimul special de scutire pentru întreprinderile mici
(1) Persoana impozabilă stabilită în România conform art. 266 alin. (2) lit. a), a cărei cifră de afaceri anuală, declarată sau realizată, este inferioară plafonului de 88.500 euro, al cărui echivalent în lei se stabilește la cursul de schimb comunicat de Banca Națională a României la data aderării și se rotunjește la următoarea mie, respectiv 300.000 lei, poate aplica scutirea de taxă, denumită în continuare regim special de scutire, pentru operațiunile prevăzute la art. 268 alin. (1), cu excepția livrărilor intracomunitare de mijloace de transport noi, scutite conform art. 294 alin. (2) lit. b). Norme metodologice

(2) Cifra de afaceri care servește drept referință pentru aplicarea alin. (1) este constituită din valoarea totală, exclusiv taxa în situația persoanelor impozabile care solicită scoaterea din evidența persoanelor înregistrate în scopuri de TVA, a livrărilor de bunuri și a prestărilor de servicii efectuate de persoana impozabilă în cursul unui an calendaristic, taxabile sau, după caz, care ar fi taxabile dacă nu ar fi desfășurate de o mică întreprindere, a operațiunilor rezultate din activități economice pentru care locul livrării/prestării se consideră ca fiind în străinătate, dacă taxa ar fi deductibilă, în cazul în care aceste operațiuni ar fi fost realizate în România conform art. 297 alin. (4) lit. b), a operațiunilor scutite cu drept de deducere și, dacă nu sunt accesorii activității principale, a operațiunilor scutite fără drept de deducere prevăzute la art. 292 alin. (2) lit. a), b), e) și f). Prin excepție, nu se cuprind în cifra de afaceri prevăzută la alin. (1), dacă sunt accesorii activității principale, livrările de active fixe corporale, astfel cum sunt definite la art. 266 alin. (1) pct. 3, și livrările de active necorporale, efectuate de persoana impozabilă. Norme metodologice

imrehl
Mesaje: 290
Membru din: Lun Feb 06, 2017 3:42 pm

Re: Cifra de afaceri

#7 Mesaj de imrehl »

Va multumesc pentru raspuns.
Daca le adun valorile facturate din iesiri si ma uit in jurnal de vanzari apare suma totatala in valoare de 295.044,98lei care nu depaseste plafonul de 300.000 lei.
Mai trebuie sa calculez ceva din punc de vedere TVA?

imrehl
Mesaje: 290
Membru din: Lun Feb 06, 2017 3:42 pm

Re: Cifra de afaceri

#8 Mesaj de imrehl »

Va rog sa-mi scrieti daca mai trebuie sa ma uit la ceva si sa tin cont de accea avertizare din programul SAGA?
De ce imi da aceea avertizare pentru depasire???

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Cifra de afaceri

#9 Mesaj de tomac »

În jurnalul de vânzări!
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

imrehl
Mesaje: 290
Membru din: Lun Feb 06, 2017 3:42 pm

Re: Cifra de afaceri

#10 Mesaj de imrehl »

Va multumesc pentru raspunsuri,din jurnalul de vanzari reiese ca nu depaseste plafonul de 300.000 lei firma respectiva!

Încuiat