Notificari e-mail, facturi scadente, sold restant, etc.

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Încuiat
Mesaj
Autor
deacd36
Mesaje: 2
Membru din: Joi Ian 16, 2014 8:57 am

Notificari e-mail, facturi scadente, sold restant, etc.

#1 Mesaj de deacd36 »

Buna ziua,

Revin si aici, dupa ce am cerut si prin e-mail. Avand in vedere cati clienti folosesc software-ul, in anul 2019 este oarecum de neconceput sa nu existe un sistem de trimitere a email-urilor prin SMTP, un protocol atat de simplu si banal aparut in 1982. Pentru "buna functionare" a relatiilor cu clientii, acestia trebuie reamintiti uneori de facturi scadente, solduri restante, etc.

De ce nu se implementeaza o functie care sa trimita automat, saptamanal, lunar, bi-lunar sau la o data predefinita, o notificare pe adresa de email a clientului cu situatia actuala?
Cred ca sunt foarte multi interesati de acest aspect.

Multumesc,
Cele bune,

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Notificari e-mail, facturi scadente, sold restant, etc.

#2 Mesaj de ovidiuo »

Exista implementat in SAGA ce spui tu ! La "Iesiri" in ecranul superior, dupa iconul de imprimanta este un simbol "plic" .. La "Situatie Clienti" exista "plicul" cand intri pe fiecare client - trimite un mail cu "facturile neachitate" .. poti instala si folosi un client de mail (https://www.thunderbird.net de exemplu). Cat despre transmiterea "automat, saptamanal, lunar, bi-lunar sau la o data predefinita" mi se pare ca nu este ok ... poate din diferite motive nu reusesti sa introduci toate documentele pana la data "predefinita" .. ti-ar placea sa trimita zeci de mail-uri cu situatii inexacte ? :D

deacd36
Mesaje: 2
Membru din: Joi Ian 16, 2014 8:57 am

Re: Notificari e-mail, facturi scadente, sold restant, etc.

#3 Mesaj de deacd36 »

Si dacă situația e exacta, si clientii sunt cu sutele sau chiar miile?

Complici o procedura simpla, cu un client de mail cand poti face SMTP? Poti scrie un code in 15 minute care sa faca treaba asta, fara a implica un client de mail extern, dar pare că intenționat nu se doreste. Am propus sa contribui tehnic, am propus plata suplimentară pentru implementare.. Raspunsul? Tacere..

E si o chestiune psihologica, clientul "uituc" sau rau platnic, cand primeste notificari in permanență se simte încolțit, jenat..

Credeam ca se incearca simplificarea procedurilor, asa.. putem trimite notificari in plicuri, cu timbre umezite pe limba, la 700 clienți..

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Notificari e-mail, facturi scadente, sold restant, etc.

#4 Mesaj de stroer1948 »

Hai ca s-a implementat SMTP-ul. Mai ramane doar trimiterea automata a notificarilor :)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Notificari e-mail, facturi scadente, sold restant, etc.

#5 Mesaj de tomac »

Există deja implementată, în versiunea de pe site, posibilitatea de a trimite către toți terții sau salariații acel mail. :)
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Încuiat