documentatie somaj tehnic

Mesaj
Autor
banciulescul
Mesaje: 1
Membru din: Joi Ian 28, 2010 12:00 am

documentatie somaj tehnic

#1 Mesaj de banciulescul »

Buna ziua ,
avem rugamintea daca se pate sa ne ajutati cu urmat . documentatia necesara pentru somajul tehnic

-decizie administrator intrare in somaj tehnic personal
-documentatie pt obtinerea de la buget a sumelor reprezentand somajul tehnic

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: documentatie somaj tehnic

#2 Mesaj de paturcai »

Modelul de decizie:
DECIZIE NR. ...... din .../.../....

În urma instituirii măsurilor de prevenire a răspândirii infectării cu coronavirus (COVID-19), precum și a recomandărilor venite din partea Ministerului Sănătății și Ministerului Muncii și Protecției Sociale, a dispozițiilor Hotărârii 6/2020 privind aprobarea unor măsuri suplimentare de combatere a noului Coronavirus, a dispozițiilor Decretului nr. 195/2020 privind instituirea stării de urgență pe teritoriul României, precum și a prevederilor art. 52 alin. (1) lit. c) și art. 53 din Legea nr. 53/2003 privind Codul Muncii,
Angajatorul ....................................................................., cu sediul în ..........................................................................., înregistrată la Registrul Comerțului sub nr. ......................................, având CUI ..........................., reprezentat legal prin ......................................................................., în calitate de administrator, emite următoarea:

DECIZIE
Art. 1 Pentru perioada .../.../..... - .../.../.... (sau până la încetarea situației prevăzute de Hotărârea nr. 6/2020 privind aprobarea unor măsuri suplimentare de combatere a noului Coronavirus) contractele individuale de muncă al salariaților companiei ................................. se vor suspenda temporar, în baza art. 52 alin. (1) lit. c) din Legea nr. 53/2003.
Art. 2 Salariații vor beneficia de o indemnizație plătită din fondul de salarii în cuantum de 75% din salariul de bază corespunzător locului de muncă ocupat. Sumele corespunzătoare fiecărui salariat vor fi comunicate individual, prin grija Departamentului de Resurse Umane.
Art. 3 Pe durata reducerii şi/sau a întreruperii temporare a activității, salariaţii se vor afla la dispoziţia angajatorului, acesta având oricând posibilitatea să dispună reînceperea activităţii.
Art. 4 Cu îndeplinirea dispozițiilor prezentei decizii se însărcinează Departamentul de Resurse Umane.
Art. 5 Dispozițiile prezentei decizii intră în vigoare la data .../.../.... .



Angajator, Data,
............................................................ ................................................


Documentatia este prevazuta in legislatie
Exista diferite "situatii" de intrare in somaj tehnic:
- restrangerea activitatii (diminuarea cifrei de afaceri, in care caz se da o declaratie pe propria raspundere in care se spune ce s-a intamplat si ca a scazut cifra de afaceri si acela este motivul) plus lista angajatilor
- in baza Decretului 195/2020 si a Ordonantei militare in care sunt enumerate in clar ce entitati se inchid obligatoriu (baruri, salaoane SPA, cabinete stomatologice, etc); in aceasta situatie trebuie solicitat un certificat de Stare de Urgenta (se lucreaza la o aplicatie care sa faca posibila transmiterea NUMAI online a acestei CERERI) plus lista angajatilor

Aveti aici si Ordonanta si Anexele care va trebuiesc: https://www.anofm.ro/
Apasati butonul DETALII acolo unde scrie ORDONANŢA DE URGENŢĂ nr. 30 din 18 martie 2020

Aveti si pe forum o discutie in acest sens: viewtopic.php?f=9&t=46553
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

belibouc436
Mesaje: 395
Membru din: Mar Iul 11, 2006 12:00 am

Re: documentatie somaj tehnic

#3 Mesaj de belibouc436 »

Trebuie decizie? Am intrebat la ITM si au spus ca trebuie act aditional la CIM.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: documentatie somaj tehnic

#4 Mesaj de paturcai »

Actul aditional il faceti din SALARIATI, REGISTRU DE EVIDENTA, aici dati click pe salariatul respectiv si alegeti ecranul ISTORIC SALARIAT
Aici aveti salvata ultima modificare transmisa la ITM. Aveti jos butonul ACT ADITIONAL/DECIZIE
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

belibouc436
Mesaje: 395
Membru din: Mar Iul 11, 2006 12:00 am

Re: documentatie somaj tehnic

#5 Mesaj de belibouc436 »

Multumesc, dar eu intrebam ce trebuie facut. Colegul de mai sus vorbeste de decizie, eu am facut act aditional sau trebuie ambele?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: documentatie somaj tehnic

#6 Mesaj de paturcai »

Trebuiesc ambele
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

bulzanv111
Mesaje: 132
Membru din: Mie Dec 21, 2016 5:00 pm

Re: documentatie somaj tehnic

#7 Mesaj de bulzanv111 »

buna ziua,
am trimis dimineata documentatia la AGENTIA DE SOMAJ iar ei m-iau trimis documentatie cu semnatura olografica
intrebare: cum semnez ? pot semna cu semnatura electronica care o folosesc la semnarea decl 112 ?
multumesc pt raspuns

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: documentatie somaj tehnic

#8 Mesaj de tomac »

Semnătură olografă înseamnă că semnează de mână!
Cum să semnați dvs cu certificat digital? Sunteți reprezentantul legal?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: documentatie somaj tehnic

#9 Mesaj de tudosien »

@paturcai: "Trebuiesc ambele"
Sa inteleg ca actul aditional este pt modificarea salariului brut la 75% pentru ca pt suspendarea in sine eu cred ca nu e nevoie de act aditional?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: documentatie somaj tehnic

#10 Mesaj de paturcai »

Daca ati observat (pentru mine -in materie de legislatie - SAGA este al doilea Dumnezeu pentru ca primul e TomaC) SAGA (acolo unde trecem CONCEDIILE DE ODIHNA si unde am si trecut SOMAJ CF. OUG 30/2020) a pus un buton care genereaza o DECIZIE.
Este nevoie de ambele (daca cititi ce s-a postat in legatura cu "somaj-tehnic (COVID)" veti regasi (imi cer scuze ca nu am retinut numele colegei de pe forum) - citez din memorie: AM sunat la ITM si am intrebat si mi s-a spus ca trebuie si Decizie si Act Aditional" (citat inchis)
SAGA le face pe amandoua
Nu costa nimic, le faceti in PDF si le trimiteti celor in cauza (eu asa am facut).
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: documentatie somaj tehnic

#11 Mesaj de balazse »

Pentru PaturcaI
Cred ca te referi la (ceea ce gasesti cu cateva postari mai sus in acest topic):
belibouc436 scrie: Mar Mar 31, 2020 7:51 pm Trebuie decizie? Am intrebat la ITM si au spus ca trebuie act aditional la CIM.
Totusi, dar act aditional pentru ce este nevoie?

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: documentatie somaj tehnic

#12 Mesaj de tudosien »

Pentru ca se modifica salariul-art.17 Codul muncii, alin.(3), (5).

baboianum
Mesaje: 7
Membru din: Lun Feb 26, 2018 9:46 am

Re: documentatie somaj tehnic

#13 Mesaj de baboianum »

Eu am notat in decizia fiecaruia salariul brut redus la 75%. Mai este necesar actul aditional? Trebuia sa schimb si suma in revisal? Nu lucrez cu revisal din saga. Multumesc anticipat.

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: documentatie somaj tehnic

#14 Mesaj de tudosien »

Daca ma gandesc mai bine ai dreptate. Salariul nu se schimba. Prin lege(Codul Muncii) sunt obligat sa platesc o indemnizatie de minim 75% sin salariul din CIM. Aceasta am stabilit-o prin decizie cum zice @baboianum. Deci nu vad de ce sa ma complic cu act aditional.
Pt @paturcai: partea cu am sunat la ITM si mi-a spus... e ca si la un client de-al meu care a sunat la AJOFM sa intrebe daca un pensionar cu CIM norma intreaga poate beneficia de masurile OUG 30/2020-somaj tehnic si i s-a raspuns ca nu se poate ca pensionarii nu platesc contributie de somaj.

Scrie răspuns